Hejt. Basia i Henio w akcji
Dziś opowiem wam o książce pod tytułem Hejt Basia i Henio w akcji. Temat niesłychanie ważny w moim odczuciu gdyż w obecnej rzeczywistości, hejt to zjawisko, z którym często przychodzi dzieciom mierzyć się w szkole, w cyberprzestrzeni oraz swoim najbliższym rówieśniczym otoczeniu. Jak ważne, aby dostrzec problem szybko oraz działać przeciw niemu wspólnie w rodzinie i społeczności, dowiecie się z książki.
Autorka, Monika Borkowska- Szmit po raz kolejny sięga po temat, który dotyka i jest istotny dla dzieci w wieku szkolnym. Wcześniej mogliśmy cieszyć się dwoma „ekologicznymi” tytułami dotyczącymi problemu śmieci i smogu. Linki do tytułów i recenzji znajdziecie na dole wpisu.
Wracając do Hejt. Basia i Henio w akcji to choć temat jest trudny i bolesny, to historia napisana jest w przyjazny i nieprzytłaczający sposób. Dzieci dobrze i pewnie poczują się czytając tę opowieść. Głównymi bohaterami są Basia i Henio, bliźniaki, którzy podejmują wyzwanie pomocy swojej nękanej koleżance Wandzi. W swoich działaniach sympatyczne rodzeństwo ma wsparcie rodziców, brata oraz klasowych rówieśników. Oprócz „dochodzenia”, które ma na celu wyjaśnienie zagadki, czytelnicy będą śledzić codzienność dzieci. Wszystkie wątki oraz bohaterzy tworzą razem ciekawą historię, która daje do myślenia i jest dobrą okazją do rozmowy o hejcie. Przemocy, która może przytrafić się każdemu.
Hejt. Basia i Henio w akcji
Basia i Henio mają po dwanaście lat, są bliźniakami i chodzą do jednej klasy. Zawsze trzymają wspólny front. W ich rodzinie zazwyczaj dużo się dzieje i jest wesoło. Starszy brat Stach chce być już dorosły, a wujek Władzio, brat taty, dostarcza rodzicom ciągle nowych niespodzianek i emocji. Dzieci zawsze mogą liczyć na obecnych oraz kochających mamę i tatę. Jak się okaże nie każdy z klasy bliźniaków ma tytle zrozumienia wśród najbliższych.
Wandzia „znika”
Pewnego dnia Basia i Henio dostrzegają, że z ich klasową koleżanką Wandzią coś się zieje. Dotychczas serdeczna koleżanka i najlepsza w klasie uczennica nie przychodzi na lekcje, nie odpowiada na smsy i telefony. Nie chce rozmawiać. Najlepsza koleżanka Wandzi, Zuza też nie wie, co się dzieje, a może raczej jest niezainteresowana?
Zuza ma wymagających rodziców, którzy oczekują od córki tylko najwyższych ocen. Zuzia jest pod ciągłą presją i brak Wandzi tylko usuwa z jej drogi element rywalizacji o bycie najlepszą.
Coś musi się dziać i bliźniaki postanawiają to sprawdzić. Ta zagadka wcale nie będzie proste, a Wandzia na dobre zniknie ze szkoły. Kto okaże się hejterem? Byliśmy naprawdę zaskoczeni.
Hejt to jedna z form przemocy
Hejt Basia i Henio w akcji to opowieść, w której znalazło się miejsce na śmiech, zabawę oraz planszówki. Basia i Henio przy wsparciu dorosłych rozwikłali zagadkę i pomogli koleżance. Niezwykle mi to zaimponowało. Empatia, zaangażowanie i chęć niesienia pomocy to postawy, godne naśladowania, zwłaszcza gdy ma się 12 lat.
Książka jest doskonałym materiałem do rozmów z dziećmi na temat hejtu. Młodzi ludzi, uczniowie dowiedzą się jakie spustoszenie sieje w życiu ofiary poczucie winy i wstyd wynikające z ośmieszania i poniżania.
Z tej historii wyraźnie wybrzmiewa, że to nie ofiara powinna się wstydzić i szukać winy w sobie, ale sprawca. Wandzia była niezwykle wdzięczna Basi i Heniowi za to, że nie zostawili jej w potrzebie, dali nadzieję i wsparcie. „Przestała szukać winy w sobie”.
Zachęcam do przeczytania tej jakże ważnej książki. To historii która namawia, aby dostrzegać krzywdę i nie odwracać od niej wzroku, tylko działać. Książka nie skupia się na samym działaniu hejtera, ale na wspierających działaniach dzieci, co również uważam za atut tej opowieści.
Jeśli chcecie wesprzeć swoje pociechy, podejrzewacie że ktoś może im dokuczać, albo zwyczajnie chcecie porozmawiać o problemie przemocy rówieśniczej, ta książka bardzo ułatwi wam sprawę. Polecam
Hejt, Basia i Henio w akcji, Monika Borkowska – Szmit, Krakowski Dom Wydawniczy, 139 stron, wiek 7+
Przeczytaj również przygody starszego brata Basi i Henia, Stacha:
a tutaj moja rozmowa z autorką książek Moniką Borkowską – Szmit