3 - 5,  6 - 8,  9 - 12,  Anglojęzyczne

Książki w języku angielskim dla dzieci – by Julia Donaldson

Pora na kolejną porcję inspiracji jakie ciekawe i zabawne książki w języku angielskim czytać z dzieckiem. Dziś w moim #NiceEnglishStory pokażę kilka naszych ulubionych tytułów bardzo znanej i uwielbianej przez dzieci pisarki. Mowa tu o Julii Donaldson. Autorce wielu wspaniałych książek, której bohaterzy i historie bawią, wzruszają i uczą. Książki Julii Donaldson są już w Polsce dostępne w języku polskim więc jestem przekonana, że dzieci kojarzą choćby postać słynnego Gruffala. U nas dziś Gruffalo owszem też, ale również inne mniej popularne tytuły. Zapraszam oto nasza lista książek w języku angielskim, przy których spędzicie wspaniały czas z dzieckiem, a potem ono samo chętnie będzie do nich zaglądać. 


Charlie Cook`s Favourite Book

„Once upon a time there was a boy called Charlie Cook…” Był sobie chłopiec imieniem Charlie Cook, który usiadł w wygodnym fotelu i aby przeczytać swoją ulubioną książkę. Jego książka pełna była pirackich przygód, a największym skarbem ukrytym w zakopanej w skrzyni była książka. W tej książce znalazła się opowieść o Złotowłosej dziewczynce, małych niedźwiadkach i o książce …. Tych książek w Charlie Cooks jest dalej wiele…. o smokach, czytających żabach, ptakach, podstępnych złodziejaszkach, żarłocznych krokodylach oraz kosmitach i kosmonautach. Wszyscy oni mają chrapkę na książkę.

Collage_CharlieCooksFavouriteBook
Collage_CharlieCooksFavouriteBook

The Detective Dog

To historia genialnego psiego detektywa o imieniu Nell. 

„Nell shared her house with a person called Peter. A very nice child, though he could have been neater. And six-year-old Peter was one of those boys Who kept on mislaying his clothes and his toys…”

Pies detektyw w brawurowy sposób rozwiązuje zagadkę zrabowanych z dziecięcej biblioteki książek. Akcja poszukiwawcza trzyma w napięciu, bo kto mógł zabrać książki? Wszystkie dzieci chcą poznać prawdę i ruszają w pogoń za rabusiem wraz z Nell! Pełną recenzję tej książki znajdziecie TUTAJ.

TheDetectiveDog

The Smartest Giant in Town

Był sobie George. „George was a grant, the scruffiest giant in town. He always wore the same pair of old brown sandals and the same old patched-up gown…” Jednak George pewnego dnia spełnia swoje marzenie i z niechlujnego olbrzyma przemienia się w najelegantszego. Jest z siebie dumny i bardzo szczęśliwy, ale kiedy wraca do domu… Jak myślicie co się wydarzy po drodze kiedy George pójdzie za głosem serca? O tej książce też miałam przyjemność już pisać, recenzję znajdziecie TUTAJ

The Snail and the Whale

Piękna historia o malutkim ślimaku, którego fascynował świat i który pragnął wyruszyć w podróż oraz o wielkim wielorybie.„The sea is deep and the world is wide! How I long to sail! Said the tiny snail.”

Podróż zaczyna się kiedy mały ślimak na skale, na której mieszka, zostawia ślad o treści „Lift wanted around the world”. Do portu przybywa Humbak i na swoim ogonie zabiera ślimaka w wielką podróż po morzach i oceanach. Mijają razem góry lodowe i rafy koralowe, z daleka oglądają piaszczyste plaże i bujają się na ogromnych, sztormowych falach. A kiedy wielka fala spycha Humbaka na plażę zatoki, ślimak musi stanąć na wysokości zadania i pomóc przyjacielowi. „I musi not fail”. Jak myślicie? Jak skończy się historia małego i ogromnego podróżnika? Warto to sprawdzić, czytając razem z dzieckiem. The Sanil and the Wcale to wyjątkowa książka. 


Tyrannosaurus Drip

Książka dla małych miłośników dinozaurów o dzielnym Duckbill dinosaurusie, któremu przyszło wykluć się w gnieździe Tyranozaura. 

„Out hatched Babies One and Two, as perfect as could be, But Mother T was horrified by Baby Number Three”.

Mały Duckbill Dripp okazał się zupełnie inny niż małe Tirexy.  Choć rodzice pokochali go i wychowywali jak swoje, ucząc tego, co najważniejsze czyli polowania i walki, to w pewnym momencie różnice między gatunkami okazały się nie do pogodzenia. „This doesn`t fele like home. I`m gong to run awal!” – mówi płacząc mały podrzutek i odchodzi. Uspokoję Was, historia kończy się dobrze, ale co się wydarzy dowiecie się z książki.

Tyrannosaurus Drip

Gruffalo

Książka o Gruffalo to prawdziwy classic jeśli chodzi o dziecięcą literaturę. Historia o bystrej myszy, która owinęła sobie wokół palca „cały las”. Gruffalo zagościł u nas w polskiej wersji, ale ponieważ to jeden z najważniejszych tytułów autorki, nie mogę o nim nie wspomnieć.„Mała Mysz w ciemnym lesie chciała zażyć raz ruchu…” jednak każde z napotkanych w lesie zwierząt chciało ją schrupać. Sprytna Mysz użyła więc podstępu, wymyślając postać wielkiego, paskudnego i okrutnego Gruffala. Jego wielkie oczy, jęzor, kolce skutecznie odstraszały wszystkich głodnych, dybiących na jej życie. Jednak fantazje czasem się spełniają … i kiedy sama Mała Mysz spotyka potwora na swojej drodze, to …. Świetna książką, która doczekała się kontynuacji w kolejnych częściach oraz adaptacji filmowej, a Gruffalo stał się ulubioną maskotką niektórych małych czytelników.

Miejsce na miotle czyli Room on The Broom 

Tę książkę, mimo że u nas jest ona również w wersji polskiej, również bardzo chcę Wam pokazać i zachęcić do sięgnięcia po wersję angielską. Jest po prostu, tak samo doskonała, jak poprzednie. „Była sobie czarownica w kapeluszu bardzo dużym. Miała kota, rudy warkocz oraz skłonność do podróży”. Kiedy wiatr strąca jej kapelusz z głowy ląduje by go odnaleźć a znajduje… małego pieska, dla którego jest wystarczająco dużo miejsca na miotle. Lecąc tak, Czarownica i jej kot znajdują jeszcze ptaszka i żabę. Na starej miotle dla wszystkich przyjaciół starczyło miejsca. Radośni i szczęśliwi lecą aż… magiczna miotła w pół się rozpęka. Dalej robi się nieco mroczniej ale Razem można poradzić sobie ze wszystkimi przeciwnościami. Recenzja TUTAJ.

Miejscenamiotle

Czytajcie wspaniałe książki w języku angielskim, bo…

Wszystkie wspomniane przez mnie książki autorstwa Julii Donaldson czyta się wspaniale. Jest zawsze niebanalna fabuła i postacie, które interesują dzieci. Urozmaicona, zabawna forma, liczne powtórzenia w treści, proste słownictwo sprawiają, że książki czyta się przyjemnie, w swego rodzaju rytmie. Jest czasami sporo śmiechu. Niemałe znaczenie mają też wspaniałe, kolorowe ilustracje. Postacie i wszystko co w okół, w pełni oddają to co w treści, dopowiadając więcej. Widać emocje.
Co dla mnie jest niezwykle wartościowe, to to, że wszystkie bajki niosą ze sobą przesłanie, jakąś dobrą myśl. Mądrość, przyjaźń, spryt, oddanie, chęć odkrywania wszystkie te emocje są ważne i fajnie się o nich czyta w tak pięknych książkach. 

Zajrzyjcie na stronę Julii Donaldson –> https://www.juliadonaldson.co.uk <– aby dowiedzieć się więcej o napisanych przez autorkę książkach i skorzystać z dostępnych tam materiałów.

Zdecydujcie czy któraś z naszych książek, będzie ciekawa dla Waszych dzieci. Dajcie znać, czy dzisiejszy wpis Wam się podobał.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *