O rety! Przyroda Praczasów
3 - 5,  Przyrodnicze

O rety! Przyroda Praczasów – atlas przyrodniczy

O rety! Przyroda Praczasów to wielki atlas o dziejach Ziemi stworzony z myślą o małych czytelnikach. Mówiąc szczerze starsi czytelnicy również będą mieli ogromną frajdę z wertowania książki. Przyroda Praczasów to kolejny w serii O rety! Wcześniej mogliśmy cieszyć się tytułami Przyroda oraz Przyroda Świata, a jej recenzję znajdziecie TUTAJ.

Przyroda Praczasów zabiera dzieci w przeszłość za sprawą zabawnych plansz obrazujących i opisujących kolejne epoki sprzed milionów lat. Wielki format książki, kolorowe ilustracje jak również mnóstwo ciekawostek paleontologicznych sprawiają, że poznawanie świata staje się przystępne i przyjemne. To nauka przez zabawę w najlepszym wydaniu.

Przyroda Praczasów…

to aż trzydzieści osiem plansz. Każdą z nich tworzą dwie duże stronice, a na nich liczne grafiki, teksty umieszczone w kolorowych plamach, pra bohaterzy oraz to, co mają do powiedzenia w dymkach. Podsumowując każda plansza krótko opowiada o danej epoce i prezentuje jej najbardziej charakterystycznych przedstawicieli.

Na wstępie dzieci poznają Dzieje Ziemi ułożone na osi czasu w eony, ery, okresy i epoki. Każda z plansz w książce ilustruje bardzo długi przedział czasowy – od kilkunastu tysięcy do kilkuset milionów lat (i więcej!). Dalej przeczytają jak Powstały Ziemskie Kontynenty, a potem kolejno od Powstania Ziemi i Początków życia przemierzą wszystkie epoki.

Chcecie razem z dziećmi przemierzyć ten szmat czasu? Dowiedzieć się kiedy oraz w jakich warunkach powstały pierwsze organizmy? Czym były trylobity? Ile razy w dziejach świata nastąpiło wielkie wymieranie? Najczęściej mówi się o wymieraniu za czasów, gdy na świecie panowały wielkie dinozaury, ale zapewniam, że wymieranie zdarzyło się również w innych ciekawych okresach.

Z tej przygody na trasie ewolucji dowiecie się wielu zadziwiających faktów. Poznacie mnóstwo niesamowitych zwierząt. Wodnych, lądowych i tych w powietrzu. Będą roślinożercy i mięsożercy. Zwierzęta podobne do tych dzisiaj i takie, których już nie spotkamy. Aż w końcu pojawi się… człowiek.

Ze względu na ogromny wpływ człowieka na ekosystemy w skali całej Ziemi naukowcy postulują wprowadzenie nowej epoki – antropocenu.

Co przyrodniczo nas zadziwiło? Na przykład to, że:

  • Pierwsze prymitywne organizmy pojawiły się na naszej planecie mniej więcej 3,7 miliarda lat temu.
  • Istniały ryby z długimi kłami, które wysuwały się z dolnej szczęki podczas polowania.
  • Wodny Plesiosaur osiągał długość 5 metrów, a Giganotosaurus drapieżnik lądowy osiągał 13 metrów.
  • Największy wąż w historii Ziemi osiągał 13-14 metrów i mógł ważyć ponad tonę.
  • Szóste wymieranie już się zaczęło. Co roku bezpowrotnie wymiera od kilku do kilkuset tysięcy gatunków organizmów żywych.

Czas spędzony z O rety! uważam za niezwykle wartościowy. To ogrom wiedzy jak również przyjazne i dostosowane do wieku czytelników ilustracje. Sympatyczne stworzenia mówią wiele o sobie już z wyglądu. Krótki opis dopowiada z jakim zwierzakiem mamy do czynienia. Spotkanie z przeszłością można przedłużyć sięgając po kolorowankę o tym samym tytule.

O rety! Przyroda Świata znajdziecie TUTAJ, a fenomenalny atlas o dziejach Ziemi dla starszych czytelników –> Od Początku czyli Powstanie i Rozwój Życia na Ziemi TUTAJ.

O rety! Przyroda Praczasów, Tomasz Samojlik, Multico Oficyna Wydawnicza, 80 stron, wiek 3+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *