Atlas Podróżników
6 - 8,  6+,  9 - 12,  9 +,  Atlas,  Dla dzieci,  Edukacyjne,  Wielcy Ludzie

Atlas Podróżników. Historie Wypraw na Krańce Świata

Gości dziś u nas Atlas Podróżników. Historie Wypraw na Krańce Świata. Pięknie wydana książka o tym jak odważni i nieustraszeni odkrywali świat. Czytelnicy poznają postacie, które nie są powszechnie znane w świecie podróżników, a nawet pojawi się teza, że „słynni odkrywcy być może wcale nie byli pierwsi”. Podoba mi się stwierdzenie, że dawne „odkrycia” należałoby raczej traktować jako „spotkanie różnych kultur”. Należy pamiętać, że owe „odkrywanie” często było krwawe oraz pełne przemocy wobec ludzi zamieszkujących nieznane wcześniej tereny. Jeśli szukacie czegoś inspirujące na nadchodzący weekend, to Alas Podróżników jest ich pełen i zabierze was na odlegle lądy i oceny.

W Atlasie wymienieni podróżnicy oraz ich dokonania opisane są w kontekście całego ich życia oraz tego jaki wpływ miały wyprawy na ich losy. Poznamy więc powody wypraw, ich przebieg oraz wnioski z nich płynące. Ciekawy jest kontekst geopolityczny, który doprowadzał do „postępu naukowego i rozwoju idei” w opisywanych czasach. To nie tylko lekcja geografii, ale również historii.

Alas Podróżników pełen inspiracji oraz meandrów historii

W Atlasie przedstawiono podróże jedenastu śmiałków, którym nie straszny był świat bez map. Czytelnicy zwiedzać będą odległe zakątki świata. Jak Nowa Zelandią, Australia, Indie czy Wysypy Zielonego Przylądka (Jeśli macie ochotę TUTAJ nasza podróż do tego rajskiego miejsca). Podążą śladami między innymi:

  • Pyteusza (astronoma, geografa oraz matematyka), który kierując się gwiazdami wyruszył z Marsylii w podróż do około świata.
  • Xuanzanga (chińskiego mnicha), który wyruszył w 629 r na koniu i dotarł aż do Indii.
  • Jan Di Piano Carpini, wysłannika papieża na ówczesne tereny Mongołów.
  • Marco Polo, który pierwszy raz jako mały chłopiec udaje się w podróż w 1260 roku z Wenecji. Ruszył na Wschód, towarzysząc kupcom: ojcu i stryjowi. Jego życie to nieustająca podróż.
  • Ibana Battuta urodzonego w Afryce Północnej, który studiował prawo muzułmańskie. W wieku 21 lat wyruszył na pielgrzymkę do Mekki. Do domu wrócił po 29 latach.
Historie Wypraw
Historie Wypraw

Dalej na czytelników czekają kolejne wspaniałe sylwetki żeglarzy. Poznają odważną Jeanne Beret, która wyruszyła w pierwszej francuskiej wyprawie dookoła świata w przebraniu chłopca. Darwina, który stał się jednym z największych naukowców na świecie.

Ilustracje które fascynują oraz zapraszają do świata wyobraźni

Historie wypraw na Krańcu świata to imponujące wydanie. Duży format oraz sztywne stronice. Ogromna porcja wiedzy, jak również piękne mapy zilustrowane z rozmachem oraz starannie uporządkowane. Czarno białe grafiki pozwalają widzieć świat oczami wyobraźni. Natomiast bajecznie kolorowe ilustracje rozpoczynające poszczególne rozdziały fascynują oraz sprawiają, że czytelnik stawia sobie pytania, otwiera umysł. Pięknie obcuje się z tą książką. Cudownie ofiarować dziecku w prezencie.

Inspirujące odkrycia, zapierające dech w piersiach miejsca oraz ważne słowa wypowiadane przez podróżników. To wszystko zaskoczy oraz zadziwi młodych czytelników w Atlasie Podróżników.

„Udanych Podróży!”

Zapraszam również do przeczytania wpisu o książce pod tytułem Wielkie Przygody w Świecie Przyrody

Atlas Podróżników. Historie Wypraw na Krańce Świata, Isabel Minhós Martins, piękne ilustracje Bernardo P. Carvalho, wydawnictwo Dwie Siostry, 136 stron, wiek 8+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *