Drakula
6 - 8,  6+,  Bajkowe Stworzenia,  Dla dzieci,  Fantasy

Drakula ilustrowana klasyka literatury – recenzja

Książka Drakula ilustrowana klasyka literatury zachęca sympatyczną facjatą hrabiego widniejącą na okładce. Nie mniej jednak to literatura dla fanów gatunku, lubiących dreszcz emocji oraz powiew grozy. Drakula dla dzieci jest bardzo zmyślnie napisana w formie listów, notatek w dzienniku lub wycinków z gazet, ale to nadal opowieść o bezwzględnych krwiopijcach. Pełna szczegółów i emocji korespondencja między bohaterami w pełni oddaje nastrój grozy, który powoli kładzie się coraz mroczniejszym cieniem na tym co ma się zdarzyć. Pojawiają się wszystkie wampiryczne atrybuty: krew, ostre zęby, czosnek jak również trumny, kołek oraz cmentarz, na którym unosi się mogła.

Drakula całkowicie oddaje gotycki nastrój i charakter klasycznego dzieła Brama Stokera. Jest jednak znacznie przystępniejsza, skrócona i ciekawie zilustrowana. Ucieszyłam się, że to inspirujące twórców kultury dzieło przełożono na wersję dziecięcą. Wampiry to fascynujące istotny, stworzone z ludzkiej wyobraźni.

Zamek Drakuli

Jonathan Harker, młody prawnik, udaje się do starego zamczyska hrabiego Drakuli do Rumunii. Ma pomóc hrabiemu w zakupie nieruchomości w Anglii. Z jego listów do narzeczonej Miny czytelnicy dowiedzą się jak przerażający okaże się to doświadczenie. Początkowe zdziwienia i odkrycia zastępi stopniowo przerażanie i nieodparta chęć ucieczki bohatera.

Tymczasem w miasteczku u wybrzeży Anglii mieszka Lucy, przyjaciółka Miny. Piękna panna zaręczona z Arthurem ma niebawem wyjść za mąż. Jednak ktoś lub coś pokrzyżuje te plany. Mimo usilnych prób ratunku, Lucy zostaje stracona na zawsze.

Bardzo jestem ciekawa jak dzieci odbiorą tę historię? Czy skojarzą fakty? A prawda o nieumarłych okaże się dla nich potworna?

W Drakuli pojawia się wiele wątków, które toczą się jakby równocześnie. Książkę napisano tak, że wydarzenia i postacie naturalnie łączymy w opowieść. Mimo, że historia o Drakuli powstała dawno temu i zaadaptowano ją powielekroć, to jej czytanie nadal powoduje dreszczyk i niesie tajemnicę.

Od książki ciężko się oderwać. Powieść jest mroczna, momentami straszna ale taka ma być.

Drakula. Ilustrowana Klasyka Literatury, Bram Stoker, opracowanie Margaret McGuire Novak, wydawnictwo Frajda, 136 stron, wiek 6+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *