Dzieci korzeni
3 - 5,  6 - 8,  Przyrodnicze,  Wiersze dla dzieci

Dzieci korzeni – dziecięca poezja

Choć książka Dzieci korzeni jest z nami już od kilku lat, to właśnie teraz postanowiłam ją Wam pokazać. Jest wyjątkowa, a wiosna kiedy wszystko budzi się do życia to doskonały moment, aby ją przeczytać i obejrzeć. To pięknie wydana klasyka dziecięcej literatury. Wiersz autorstwa nimieckiej pisarki i ilustratorki Sibylle von Olfers powstały w 1906 roku. Wydano go w wielu krajach, a w Niemczech w ponad osiemdziesięciu wydaniach. Znajduje się na światowej liście książek, które trzeba przeczytać zanim stanie się dorosłym. W Polsce pierwsze i jedyne wydanie z roku 2016, możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej.

Co przynosi wiosna

Dzieci korzeni to w pewnym sensie picturebook. Ich wielkim atutem są delikatne, sugestywne oraz klimatyczne ilustracje komponujące się z treścią wiersza. Tekst opisuje piękny świat przyrody, który obserwujemy w chwili gdy budzi się z zimowego snu, za sprawą Matki natury „… Zbudźcie się, zbudźcie, me dzieci, Niebawem wiosna przyleci…”. Matka budzi dzieci korzeni i przystraja w kolorowe koszulki, by wyszły z podziemi i przywitały wiosnę. Jest wiele do zrobienia „…. Starsze dzieci pamiętają jakie obowiązki mają. Ze szczotką, pędzlami, farbami. Uganiają się za chrząszczami”. Kolorowy korowód prezentuje się bardzo uroczyście i radośnie „…Wychodzą chrząszcze, kwiaty, trawy, Z wielką radością i dla zabawy…”. Wyobraźnia dziecka może bujać w obłokach słuchając te piękne wersy z ust opiekuna.

Książka Dzieci korzeni daje okazję do rozmowy z najmłodszymi dziećmi, o tym jak wygląda cykl życia przyrody, jakie pory roku kolejno po sobie następują oraz jak urokliwe to zjawisko. Polecam wam do wspólnego wiosennego czytania i bajania w domu. Rozmyślajcie, rozmawiajcie, rysujcie owady, kwiaty, a także wszystko to, co kojarzy się z przyrodą. Kiedy wyciągam Dzieci korzeni i pytam czy czytamy, odpowiedz jest zawsze TAK ponieważ Janek tę książkę po prostu lubi.

Przyznam, że wierszy dziecięcych jak dotąd było u nas mało, dlatego muszę się poprawić. TUTAJ znajdziecie między innymi dwie książeczki z wierszami Autor Ferdynand oraz Na Wsi.

Dzieci korzeni, Sibylle von Olfers, Wydawnictwo Przygotowalnia , 25 stron, wiek 2+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 + 15 =