FarMagia
6+,  9 +,  Bajkowe Stworzenia,  Dzieci,  Fantasy,  Smoki

FarMagia. Sekret lodowego klucza

Magiczna i baśniowa przygoda ponownie stała się naszym udziałem dzięki drugiej części książki FarMagia. Sekret lodowego klucza. Opowieść wkręca od samego początku. Czytelnicy ponownie spotkają się z Tereską, dziewczynką, która jest Opiekunką wszystkich magicznych stworzeń zamieszkujących krainę FarMagii oraz jej przyjacielem Jonathanem. Oczywiście nie brakuje wspaniałych bajkowych elfów, chimery, złotych smoków, pegazów, … Książka pięknie łączy dwa światy. Taki prawdziwy realny, w którym dzieci doświadczają trosk i radości dnia codziennego, kontaktów z rówieśnikami, szkolnych wyzwań i życia w rodzinie. Ten drugi świat to FarMagia, do której można wejść przez każde drzwi z dziurką od klucza, za sprawą lodowego kluczyka. Tam już bohaterów otacza prawdziwa magia, którą ogranicza tylko wspaniała wyobraźnia autorki i nas czytelników.

Miłośnicy zwierząt będą zachwyceni spotkaniem z tak dużą liczbą zwierząt i z pewnością postać wrażliwej i rezolutnej Tereski będzie im bliska. Natomiast miłośnicy przygód odnajdą swego przyjaciela w Jonathanie, chłopcu który lubi wyzwania, jest odważny, bezkompromisowi ale ma tak jak koleżanka wielkie serce.

Powiem wam tyle, że kiedy skończyliśmy czytać, mój syn zapytał „.. ale jak to koniec?, a jest następna część?”

FarMagia, magiczne stworzy i Opiekunowie

Zupełnie niespodziewanie elfy przyznają Jonathanowi lodowy klucz, czyniąc go oficjalnie drugim Opiekunem. Opiekunem, czyli tym który pomaga potrzebującym stworzeniom. Czytelnicy staną się świadkami leczenia ćmucha, najpierw z pijawek, a potem z ran po walce z superpopardem; rozplątania hydry, czyszczenia jednorożców czy narodzin małego chimerządka. W tej części Tereska i Jonathan będą mieli pełne ręce roboty na farmie, a do tego łowca Zygfryd Gromny, który dał się poznać już w pierwszej części opowieści, nadal będzie planował polowanie na smoka Teriusa. Przez chwilę tajemnica FarMagii będzie zagrożona za sprawą nauczyciela geografii, a dzieci poznają prawdziwą moc czarodziejskich kluczy, które przenoszą w czasie i przestrzeni.

Książkę, rozdział po rozdziale czyta się doskonale. Czytelnik jest ciekawy co stanie się dalej. Jakie zaczarowane zwierzęta pojawią się na farmie, a w końcu gdzie poniesie nas … klucz, a może smok? Nie chcę wam zbyt wiele zdradzać, ale razem z Tereską i Jonathanem czytelnicy odwiedzą nie tylko farmę i najbliższą okolicę. Wybiorą się w o wiele odleglejsze rejony.

Co tym razem będzie się działo na farmie? Czy łuski małych smoków sykofantów okażą się być ze złota? Kim jest Kulka? Czy wytrwały łowca Gromny upoluje upragnioną bestię czyli smoka Teriusa? A w końcu jak te wszystkie magiczne przygody odcisną się na przyjaźni, szkole i rodzinnych relacjach w domach dzieci. Nie czekajcie podsuńcie FarMagię do czytania swoim dzieciom.

Magiczne doświadczenia

Przygoda w FarMagii pobudza wyobraźnię oraz sprawia, że zaczynamy marzyć. Uczy też samodzielności i wzajemnego szacunku oraz zrozumienia dla drugiego człowieka. Ciekawie jest obserwować jak odmienność, w tym przypadku charakterów Tereski i Jonathana pięknie się uzupełnia. Istotny i ważny jest również aspekt poszanowania i troski o zwierzęta. Bardzo bym chciała posiadać taki lodowy klucz i razem z moim synkiem opiekować się potrzebującymi stworzeniami.

Książka wydana w miękkiej oprawie. Opowieść podzielona na rozdziały, a każdy rozpoczyna się tytułem i klimatycznym rysunkiem. Niestety nie ma więcej ilustracji, o czym również wspomniałam pisząc o części pierwszej. I tutaj pojawia się dylemat. Z jeden strony dzieci uwielbiają ilustracje i książka z pewnością zyskałby na popularności. Z drugiej jednak sam tekst pozostawia większe pole dla wyobraźni. Nie mniej ja zamarzyłam sobie, aby FarMagia została kiedyś wydana w takiej ilustrowanej, kolorowej wersji jak Harry Potera dla dzieci. Byłaby to prawdziwa bomba.

Polecam Wam przygodę w krainie FarMagii. Kiedy za oknem robi się nieco bardziej szaro, takie miejsce wydaje się być po prostu idealne. Podsuńcie obie części książki swoim dzieciom. Jestem przekonana, że będą zachwycone

Recenzja pierwszej części książki FarMagia dostępna TUTAJ.

FarMagia Sekret lodowego klucza, Magdalena Jasny, wydawnictwo Novae Res, 314 stron, wiek oceniam na 6+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 4 =