Już już
10+,  9 - 12,  Cyfrowy świat,  Dla dzieci,  Dzieci,  Emocje i Obyczaje

Już już! opowieść o tym, jak łatwo zatracić się w wirtualnym świecie

Już, już to książka od której nie mogłam się oderwać. To znakomicie napisana powieść, która z wielkim wyczuciem opowiada o problemach dorastających dzieci i rodziny w kontekście Internetu. Nasi bohaterzy to szczęśliwa, bliska sobie rodzina. Dają radę codzienności mimo, że mama jest zapracowana, tata pracuje za granicą, a dzieciaki w wieku szkolnym stawiają czoło szkolnym i pozaszkolnym wyzwaniom. Wera, Kaj oraz najmłodsza Lula mimo, że zupełnie różni, są wspierającym się rodzeństwem. Z pozoru wszystko wydaje się układać jak należy. Zupełnie nic nie zwiastuje kłopotów. A jednak splot wydarzeń i dziecięca wrażliwość sprawia, że nawet największa prymuska może pogubić się w wirtualnej rzeczywistości. Już, już to nie tylko książka dla dzieci, ale i obowiązkowa pozycja dla rodziców. Pokazuje krok po kroku mechanizm uzależniania się dziecka od cyber świata i odsunięcia od rzeczywistości na rzecz przyjemności grania.

Już już … Schodzę

Wśród rodzeństwa to najmłodsza Lula jest prymuską. Uzdolniona plastycznie, maluje, lepi. Lubiana w klasie, nie stroni od szkolnych przyjaźni ale to siostra Wera jest dla niej największym autorytetem. Kaj natomiast pomaga Luli opanować parkurowe wygibasy. Niespodziewanie dla Luli w dniu urodzin siostry, dziewczynka dostaje „w spadku” komputer. Wera jest starsza dostaje nowego laptopa. Na biurku Luli, dotychczas zajętym robótkami ręcznymi, komputer jest utrapieniem i tylko zajmuje miejsce. Mama jednak tłumaczy, że wkrótce komputer przyda jej się do szkoły. Razem ustalają zasady korzystania z komputera.

Szybko okazuje się, że koleżanki w klasie Luli grają w internecie w grę o nazwie Kryształowy Zamek. Choć początkowo Lula wcale tego nie chce, z czasem wciąga się w grę. Chciałaby dorównać rówieśniczkom, zwłaszcza Beni. To jednak nie kończy się dobrze ponieważ cyber rzeczywistość zdaje się pochłaniać Lulę każdego dnia, kawałek po kawałku. Potrafi świetnie zacierać ślady, gdy łamie zasady korzystania z komputera. Opuszcza się w nauce, a kłamstwo i zaniedbanie ukochanego psa nie jest dla niej problemem. Kłopoty i kłamstwo narastają. Aż niewiarygodne jak toczy się ta lawina zdarzeń, która pochłania Lulę. Nie mogłam przestać czytać, byłam bardzo ciekawa jak zakończy się ta historia. A wy, Jak sądzicie czy Lula i jej rodzina poradzą sobie z problemem?

Jak zaznacza autorka Najstraszniejsze w tej historii jest to, że dzieje się naprawdę.

Wirtualny świat

Książka uzmysławia w jaki sposób mózg dziecka narażony na ciągłe bodźce, piękną grafikę i obietnice kuszącej nagrody uzależnia się. Zagubieni młodzi ludzie odnajdują przyjemność w łatwej i przyjemnej rozrywce. Z rezolutnej i chętnej do nauki dziewczynki, Lula zmieniła się w agresywne i obojętne na rzeczywistość dziecko. Już, już! dla mnie jako mamy dorastającego chłopca jest lekturą nie do przecenienia. Niezwykle dziękuję autorce za tę historię. Dała mi wiele do myślenia i pozwoliła spojrzeć na świat młodego człowieka z nieco innej perspektywy. Polecam książkę do czytania z dzieckiem ale też samemu oraz rozmowy o tym jak mądrze korzystać z Internetu.

Książka otrzymała I nagrodę w Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego oraz została nominowana do Nagrody Literacka Podróż Hestii 2022 

Już, już! , autorka Katarzyna Wasikowska, ilustracje Robert Konrad, wydawnictwo Literatura, 232 strony, wiek 10+ Polecam tę książkę rodzicom dzieci w wieku szkolnym

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *