Malinka Wombat
3 - 5,  4+,  6 - 8,  Dla dzieci,  Przygodowe,  Przyrodnicze,  Zwierzęta

Malinka Wombat – seria książek przygodowo-przyrodniczych dla dzieci

Seria pod tytułem Malinka Wombat to książki, które zapraszają do odkrywania świata przyrody dzieci w wieku przedszkolnym. Pierwsze dwa tytuły Malinka Wombat i Klops oraz Malinka Wombat i Kangurek skrywają fabułę łączącą przygody z wiedzą i ciekawostkami o zwierzętach, roślinach czy odległych zakątkach świata. Codzienne choć niezwykłe przygody małej Malinki opowiedziane prostym językiem, zyskują dodatkowo to COŚ dzięki fantastycznym, kolorowym, całostronicowym ilustracjom.

Każdy tytuł to nowa historia rozpoczynająca się krótkim przedstawieniem bohaterów. Czytanie można zacząć w dowolnej kolejności.

To książki nie tylko o przyrodzie, ale również emocjach i wyzwaniach jakie stoją przed dziećmi każdego dnia.

Polecam dla małych odkrywców, gotowych ruszyć w przygodę u boku sympatycznej wombatki, najsłodszej reporterki z malinową kokardką.

Malinka Wombat i Klops

Po prezentacji bohaterów, a w szczególności rodziny wombatów i samej Malinki, dzieci poznają historię pewnego reportażu. Malinka zamierza wziąć udział w konkursie na stanowisko Reportera. Będzie zabawnie. Pojawią się roześmiane papugi kakadu, a brat Malinki Klopsik utknie pupą w norce po pysznym obiadku.

Jednak oprócz wspaniałej wiedzy przyrodniczej na temat wombatów, którą dzieci poznają również z listów podróżnika Wombata Maksymiliana (brata Malinki), w tej historii chodzi o coś jeszcze.

Tata wombat tłumaczy Malince, jak ważne jest, aby szanować prywatność innych osób i nie robić komuś przykrości narażając go na śmieszność. „….zwycięstwo nie byłoby nic warte!” – przyznaje rację tacie Malinka.

Malinka Wombat i Kangurek

W tej opowieści obok Malinki, głównym bohaterem jest Kangurek. To o tym zwierzaku dzieci dowiedzą się najwięcej. Ze zdziwieniem przeczytaliśmy jak wiele łączy kangury i wombaty!

Malinka zmierza w stronę biblioteki, by zwrócić wypożyczone przez całą rodzinę książki. W tym miejscu wspomnę o tym, że autor bardzo dyskretnie pokazał dzieciom jak pięknie się różnimy nawet w rodzinie. Każdy z nas jest inny i ma swoje zainteresowani i to jest w prządku.

Wracają do historii. Po drodze Malwinka spotyka panią kangurową. Dalej idą, skaczą razem, ale… coś bardzo ważnego przerywa te wędrówkę.

Jestem przekonana, że po tej historii mali czytelnicy mocno przytulą swoje mamy. Mamy, które kochają swoje dzieci najbardziej na świecie, choćby nie wiem co.

Seria Malinka Wombat kryje wiele niespodzianek. Przekazuje nie tylko wiedzę o przyrodzie i zwierzakach (czy wiecie, że wombaty robią kwadratowe kupki!), ale również wskazówki dla dzieci jak radzić sobie w różnych codziennych sytuacjach. Autor nie stroni od przywoływania różnych śmiesznych przypadłości. Kulka jest łasuchem, małe kakadu lubią robić psikusy, tata wombat czyta do późna przez co jest rano niewyspany. Jesteśmy wspaniale różnorodni i wszyscy mamy swoje słabości. Dzięki serii Malinka dzieci poczują, że to raczej fajne niż dziwne.

Książki dobrze się czyta, szczególnie razem. Są napisane prostym dla małego odbiorcy językiem i mówią tak wiele. Teksty podzielone zostały na mniejsze fragmenty i umiejętnie wkomponowane w ilustracje. Jeszcze raz wspomnę, że wyglądają pięknie, kolorowo, optymistycznie. W pełni ukazują klimat opowieści oraz charakter i emocje bohaterów.

Bardzo podoba mi się również nawiązanie do serii Wombat Maksymilian, książek dla starszych dzieci, w których starszy brat Malinki opowiada o swoich podróżach przez świat.

Wombaty naprawdę istnieją, a my czekamy na kolejne przygody.

Malinka Wombat i Klops, Malinka Wombat i Kangurek, Marcin Kozioł, wydawnictwo bumcykcyk, 32 strony, oprawa prawna, wiek 4+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *