Młody Matematyk
6 - 8,  7+,  Edukacyjne

Młody Matematyk notatnik

Młody Matematyk to notatnik pełen urozmaiconych, ciekawych, wkręcających zadań matematycznych skierowany do dzieci w wieku powyżej 7 lat. Na początku dzieci dowiedzą się, że „Matematyka to nauka o liczbach, figurach i wzorach. Zajmujesz się nią codziennie, bez przerwy…”. Stronę dalej krótka instrukcja jak pracować z notatnikiem i co się w nim znajduje. Jest bardzo kolorowo, optymistycznie. Zadania objaśnione w prosty, precyzyjny sposób. Wskazówki podpowiadają, to co nie jest oczywiste dla młodych matematyków. Młody Matematyk to książka, która pokaże dzieciom nowe, fajne oblicze matematyki.

Młody Matematyk porządnie daje do myślenia

Nie spotkałam jeszcze tak ciekawego zestawienia zadań. To praca z figurami, liniami prostymi, liczbami, kodami, miarami,…, a wszystko to w zaskakującej formie np. drabin matematycznych, znajdowania drogi, projektowania własnych rozwiązań (np. waluty), rozwiązywania zagadek, sztuczki i doświadczenia..

Niektóre z zadań posiadają jedno rozwiązanie, inne wiele. Jeszcze inne to zachęta i miejsce do zaprezentowania własnej koncepcji. Wybrane zadania mają przydzielone stopienie trudności, dzięki czemu można podejmować działanie krok po kroku (np. budowanie liczb czy zadanie z drabinami matematycznymi). Ciekawe rozwiązanie to możliwość pobrania określonych elementów ze strony usborne.com/quicklinks po wpisaniu słowa kluczowego. Tak dzieje się na przykład w przypadku kostki, którą należy wydrukować, a następne złożyć.

Dzieci poznają również ciekawe „matematyczne nazwiska”. Wśród nich Leonardo Fibonacci (ciągi liczb), Frank Drake (szacownie liczby planet w galaktyce) oraz Leonhard Eulerow (teoria grafów). To nazwiska, które szczerze mówiąc nawet dla mnie, humanisty też stanowią ciekawostkę.

Młody Matematyk to książka, która zainteresuje dzieci lubiące przedmiot, na dłuższy czas. Zadania nie są łatwe, wymagają logicznego myślenia oraz skupienia. Koncentracji, której mam wrażenie dzieciom dziś bardzo brakuje.

Oglądając zdjęcia zwróćcie uwagę na fajne zaprojektowaną szatę graficzną. Aż chce się coś napisać w tym notatniku.

W serii znajdziecie również tytuły Młody Inżynier, Młody Naukowiec

Młody Matematyk notatnik, Alice James, wydawnictwo Wilga, 80 stron, wiek 7+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dwanaście − jedenaście =