NASTAWIENIE NA ROZWÓJ 55 ćwiczeń dla dzieci w wieku 8-12 lat
6 - 8,  9 - 12,  Dla dzieci

Nastawienie Na Rozwój

Nastawienie na Rozwój to poradnik, którego założeniem jest pokazanie zmiany podejścia w myśleniu dzieci, z nastawionego na trwałość na myślenie na rozwój. Nastawienie na rozwój to nic innego jak umiejętność stawiania czoła wyzwaniom, wyznaczania sobie celów oraz twórczego myślenia. Zorientowanie na trwałość to pozostanie w bezpiecznym miejscu, bez podejmowania ryzyka i korzystania ze swojego potencjału. Książka skierowana jest do dzieci, ale znalazło się w niej również słowo do rodziców. Dalej w sześciu dużych blokach tematycznych, rozdziałach znalazły się treści oraz ćwiczenia do samodzielnego wykonania przez dziecko. Autorka zachęca do planowana, ćwiczenia, próbowania. Błędy to tylko błędy, dzięki którym można się uczyć i iść dalej. Bardzo fajna jest formuła tej książki. Mnóstwo w niej miejsca na pisanie oraz przestrzeni na myślenie. Warto zachęcić swoje dziecko do pracy z tą książką, wspierać i zobaczyć jak będzie się czuło na tej książkowej ścieżce rozwoju.

Czym jest nastawienie na rozwój?

Pierwszy rozdział wyjaśnia dzieciom naturę przekonania, że można zrobić wiele nowych rzeczy i doskonalić się dzięki chęci i ćwiczeniom. Co istotne, trzeba uświadomić sobie, że porażki też są w porządku, nie trzeba się ich bać. Są nieuniknione, gdy podejmujemy nowe wyzwania.

Dzieci będą mogły zrobić test i sprawdzić jakie w rzeczywistości jest ich podejście do rozwoju, tu i teraz. Dalej jest o mózgu i jak go „podejść”, jak z nim rozmawiać, aby zaczął pracować na rozwój.

Zachwycaj się błędami

O błędach jest kolejny rozdział. Otóż, mózg rozwija się gdy popełnia błędy. Dzieci będą mogły zastanowić się chwilę jak się naprawdę czują gdy coś pójdzie nie tak i jak poradzić sobie z negatywnymi emocjami jak zmartwienie czy zawstydzenie. Ten rozdział to w większości ćwiczenia, przeplatane odpowiednimi, wspierającymi komentarzami. Czytelnicy będą mogli wcielić się w wiele ról, stworzyć plan działania w razie popełnienia błędu, odkryją sposoby na frustarację.

Mistrz w rozwiązywaniu problemów

To blok tematyczny skupiony na ćwiczeniach, które rozwiją kreatywność, podpowiadają aby słuchać opinii i rad innych oraz przekonać się do magicznego słowa „jeszcze”. Dzieci będą mógłby sprawdzić swoją otwartość na informację zwrotną i otrzymają wskazówki jak ją przyjmować. A co dla mnie cenne, autorka podpowiada, aby „Wykorzystać, to co się ma”, czyli pamiętać o swoich talentach i umiejętnościach, w dążeniu do nauki rzeczy, których się jeszcze nie umie.

Próbuj, próbuj

Czwarty rozdział przekazuje wskazówki jak myśleć nieszablonowo, a nade wszystko zaprasza do wielu zabawnych, kreatywnych ćwiczeń. Mowa będzie o dzieleniu na części oraz plasterkach. Pada wiele zachęcających słów. Po tym rozdziale dzieciaki uświadomią sobie, że Poradzą sobie.

Kolejne rozdziały są o wyznaczaniu i wytrwałości w dążeniu do celu oraz z wędrówce na przód. O dodawaniu sobie otuchy, myśleniu o sobie pozytywnie, szukaniu pomocy gdy to konieczne. Czytelnicy znajdą sposoby na pielęgnowanie w sobie ciekawości, a jednym z nich jest… czytanie książek!

Wiara w siebie plus szczypta wysiłku to jedna z recept na to, aby zajść daleko stawiając na rozwój.

Nastawienie na Rozwój to poradnik pełen konkretów. Poradnik pozytywny, wykorzystujący wiele metod oraz narzędzi, aby rozwinąć umiejętności uczenia się na błędach, rozwiązywania zadań i problemów. To książka stworzona, aby w niej pisać i rysować, w formule zeszytowej. Każdy rozdział ma swój kolor przewodni. Na końcu znajduje się słowniczek.

Dużą rolą rodzica bądź opiekuna jest zachęcenie dziecka do pracy z przewodnikiem. Nie łatwo jest zacząć bo to wymaga wysiłku, skupienia, czasu. Jednakże kiedy dziecko już zacznie, z pewnością skończy się to z wielką korzyścią dla niego.

Polecam waszej uwadze ten tytuł.

Zajrzyjcie również do Świat pełen nadziei na lepsze w którym mowa o empatii i zmienię na lepsze.

Nastawienie Na Rozwój, Peyton Curley, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 147 strony, wiek 8-12

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *