Niechciejkowo
6 - 8,  6+,  Bajki,  Bajkowe Stworzenia,  Dla dzieci,  Ekologiczne,  Emocje i Obyczaje,  Przygodowe

Niechciejkowo – świat, w którym każdy jest potrzebny

Kraina Niechciejkowo to miejsce, o którym istnieniu wcześniej nie myślałam. Założę się, że też o niej nie wiecie. Jest to jednak bardzo magiczne miejsce, w którym drugie szczęśliwe życie otrzymują przedmioty niechciane. Porzucone zabawki, stare telefony, dziurawe donice czy pozdzierane opony, wszystkie te rzeczy okazują się być na nowo ważne i potrzebne. Temat szacunku do rzeczy porzuconych poruszony w książce dla małych czytelników, zaskoczył mnie pozytywnie i bardzo ucieszył. Przytulnie opisany, opatulony w cudowną atmosferę świat Niechciejkowa, skłoni dzieci do myślenia. To niezwykle mądra, mała, wielka książka, którą wam dziś polecam.

Kraciasty w Niechciejkowie

Wszystko zaczyna się od tego, że nagle mały kraciasty miś „… patrzył na staw, a w jego oczach kryły się łezki i spływały na futrzaste policzki”. Zaraz potem pojawia się kolejny bohater, już bardziej radosny, pies Pokcio. To on wprowadza Misia w świat Niechciejkowa, który od teraz ma być jego nowym domem. Wszystkie bowiem niechciane rzezy, wpadają w tunel i przenoszą się właśnie tu, by żyć na nowo.

Wizja wydaje się być obiecująca, jednak Kraciasty miś, nie może uwierzyć w to, że jego dziecko, mała Zosią go porzuciła. Prosi Pokcia o pomoc. Chce wrócić do domu. Piesek, choć nigdy wcześniej nikt go o to nie prosił, postanawia pomóc zrozpaczonemu pluszakowi. Wszak jego pamięć nie została skasowana podczas podróży tunelami, jak innych przybyszów.

Pokcio i Kraciasty oraz napotkany w drodze motyl Dziurek ruszają do Staruszka. Tylko on może pomóc.

Nie zdradzę wam, jak potoczą się losy przyjaciół. I czy Staruszek tak naprawdę może pomóc Kraciastemu? Powiem tylko, że droga nie będzie łatwa, choć … usłana poduchami. Potrzeba będzie wiele odwagi i determinacji by dotrzeć do celu. Zapraszam do lektury.

Bardzo ucieszył mnie radosny uśmiech w oddali na końcu książki, bo dał mi nadzieję, na to, że warto przyjrzeć się starej rzeczy ze wszystkich stron przed jej wyrzuceniem. Niechciejkowo to cienka książeczka, ale treści w niej wiele. Jest nie tylko o rzeczach, ale też o przyjaźni, uważności, odwadze. Dominujący kolor fioletowy nadaje opowieści atmosfery magicznej i nieco zakręconej. Ilustracje nieoczywiste skłaniają do ich uważnego studiowania.

Polecam Niechciejkowo do wspólnego czytania z dziećmi i rozmowy o rzeczach niechcianych, które mogą okazać się jednak potrzebne. Nawet jeśli nie nam, to ktoś z pewnością ich potrzebuje.

Dzieci poczują, że każdy nawet niepozorny, może wiele jeśli tylko chce. Książka moim zdaniem fajnie wpisuje się też w początek roku szkolnego. Nowego otwarcia kiedy ustalamy rodzinne plany. Bohaterzy Niechciejkowa mogą być inspiracją ponieważ zmierzają prosto do wyznaczonego celu.

Przeczytajcie Niechciejkowo razem z dziećmi. Polecam

Niechciejkowo, Monika Kołodziej, Pan Wydawca, rok wydania 2023, 32 strony, wiek 6+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *