Czytam i Decyduję
6 - 8,  Aktywizujące,  Dzieci

Przygoda w kanałach – czytam i decyduję

Przygoda w kanałach to tytuł z serii książek, w której to czytelnik podejmuje decyzję jaki będzie dalszy przebieg zdarzeń. Opcji do wyboru jest kilka, a każda prowadzi do innego zakończenia. Seria Czytam i decyduję to ciekawa propozycja dla młodych czytelników ponieważ świetnie pokazuje jak nawet drobne, codzienne decyzje wpływają na nasze życie i to, co nam się przytrafi. Takiej książki, jeszcze u nas nie było.

W tej historii chłopiec, Antek przypadkiem gubi srebrną kostkę, którą dostał od przyjaciela. Przedmiot jest wyjątkowy, z wygrawerowanym imieniem i Antek nigdy się z nim nie rozstaje. Tymczasem, kostka wpada do studzienki kanalizacyjnej i nie można jej wydobyć. Chłopiec pośpiesznie wraca do domu, by zmienić zmoczone deszczem ubranie, to co stanie się dalej zależy już od czytającego….

Przygoda w kanałach to wybory ale też emocje

Moment, w którym należy podjąć decyzję i wybrać gdzie bohater podąży dalej, oznaczony jest odmiennym kolorem. Wybierając określoną linię fabularną bajki czytelnik wędruje na wskazaną stronę. Wybór pociąga za sobą określone przygody. Można wraz z Antkiem, odnaleźć kostkę szybciej lub szukać jej dłużej. Testowaliśmy różne warianty.

Antek będzie jechał autobusem lub będzie szedł piechotą, wyda część pieniędzy na bilet lub zachowa całą kwotę, zwiedzi podziemne kanały lub wyląduje w sklepie z pamiątkami, wybierze kanał lewy lub prawy…

Książka Przygoda w kanałach pokazuje też dziecięce rozterki i emocje. Antek ma obawy, co zrobi jego przyjaciel kiedy dowie się, że zgubił prezent od niego. Musi zdecydować czy schodzi do kanału, do którego wejście jest zagrodzone; potrafi docenić siostrę, które przychodzi mu z pomocą; jest odważny i zdeterminowany, aby odzyskać zgubę. Nie jeden mały czytelnik utożsami się z przeżyciami i odczuciami chłopca.

Książka jest bardzo przyjemna w czytaniu, za sprawą delikatnych, cienkich stronic. Jest jakaś przyjemność w przekładaniu tych kartek. Ilustracje bardzo podobały się dzieciom, które ze mną czytały książkę, dla mnie są w porządku, acz bez zachwytu.

Z uwagi na możliwość wyboru dalszej ścieżki czytania, książce nie ma rozdziałów. Pomysł z wykorzystaniem wielu linii fabularnych i angażowanie czytelnika poprzez wybór ścieżki, która poprowadzi dalej, jest świetny.

Odsyłam was też do książek, w których czytelnik podejmuje decyzje. Są to komiksy paragrafowe Łowczyni Potworów oraz Piraci. Klątwa Wyspy Shukanet.

Czytam i Decyduję, Izabela Michta, Beata Woźniak, wydawnictwo Dragon,64 strony, wiek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 × jeden =