6 - 8,  9 - 12,  Edukacyjne,  Przyrodnicze

Rzeki. Podróż po meandrach historii, przyrody i kultury

Nasza planeta jest niesamowita, zadziwia i inspiruje nawet najbardziej kreatywne głowy, twórców książek i filmów. Wszyscy czerpiemy z dobrodziejstw Ziemi. Dlatego książki, które opisują świat są dla mnie szczególne i bardzo mnie cieszy, że tę sympatię i ciekawość zaszczepiłam w moim synu. Dziś zapraszam Was na zupełnie nadzwyczajną podróż z książką Rzeki, która odkrywa najodleglejsze zakątki świata, kultury i historii.

O czym szemrzą Rzeki…

Rzeki to dużego formatu i i pięknie narysowany atlas, który strona po stronie prezentuje czytelnikom rzeki świata wraz z otaczającym je krajobrazem. Krajobrazem kształtowanym przez stulecia przez płynące wody. Rzeki mają wpływ nie tylko na krajobraz, ale też silnie oddziaływują na życie i zwyczaje człowieka oraz świata przyrody. Rzeki dostarczają ludziom i innym stworzeniom pożywienie i wodę; są miejscem spędzania czasu, dają ochronę w burzliwych czasach. Wokół nich tworzą się niezliczone legendy przekazywane potem z pokolenia na pokolenie.

Organizacja atlasu

Wiadomości w atlasie poukładane są w podziale na kontynenty, a potem ich wybrane regiony. Zobaczymy więc na przykład Europę jako cały kontynent, a potem Wielką Brytanię i Tamizę, Niemcy, Polskę i Czechy oraz rzekę Łabę; Wisłę na terenie Polski i Ukrainy, Dniepr i Wołgę na tle wielu państw takich jak Rosja, Kazachstan, Rumunia Ukraina; Ren na obszarze Szwajcarii, przez Francję, Niemicy aż po Holandię.

Każda z opisanych rzek jest krótko scharakteryzowana.

„Wisła to najdłuższa rzeka w Polsce i najdłuższa z rzek uchodzących do Morza Bałtyckiego. Ma 1048 kilometrów długości. Od źródła w Beskidzie Śląskim płynie na północ przez cały kraj, and o ujścia w Zatoce Gdańskiej….”

Fakty, ciekawostki, legendy

Książka pełna jest ciekawych informacji, podanych w postaci krótkich tekstów, a do nich ilustracji. Jest ich naprawdę ogrom. Dotyczą ludzi, zwierząt, roślin, historii, geografii, a także pradawnych legend i wierzeń. Każde dziecko znajdzie coś co je zainteresuje. Wybrałam kilka spośród wielu, dla przykładu:

 • „W Oslo, stolicy Norwegii, znajdują się 343 jeziora, 40 wysp i las.
 • Belgrad stolica Serbii przetrwała 115 wojen.
 • Wzdłuż Wisły znajdują się siedliska ponad 75% gatunków ptaków gniazdujących w Polsce.
 • Lizbona, stolica Portugalii … jest jednym z najstarszych miast Europy.
 • Rozpiętość odnóży kraba królewskiego może osiągnąć 2m.
 • Manhattan to wyspana i zarazem jedna z pięciu dzielnic Nowego Jorku.
 • Karol Darwin stworzył teorię ewolucji m.in. dzięki obserwacjom , których dokonał na wyspach Galapagos w 1835r.
 • Amazonka nazywana jest „zielonymi płucami Ziemi”. Około 20% tlenu na świecie wytwarzane jest właśnie przez amazoński las deszczowy.
 • Ambulocent był przodkiem przodkiem dzisiejszych waleni.
 • Bagdad to jedno z najgorętszych miast na świecie. Średnia temperatura latem wynosi tu 44 stopnie Celsjusza.
 • Ganges jest ważnym źródłem wody dla blisko 500 mln ludzi. Ale za ich sprawą jest też jedną z najbardziej zanieczyszczonych rzek świata”.

Zachęcam do obejrzenia wybranych kilku wspaniałych stronic:

Atlas Rzeki to pięknie i starannie wydana książka. Duży format i twarda oprawa sprawiają, że obcowanie z nim to prawdziwa przyjemność. Rzeki to doskonały pomysł na prezent. Sprawdzi się w trakcie wielu wspólnych popołudniowych chwil z książką, do przeglądania i studiowania. Polecam dla wszystkich szkolniaków. To książka, która skradła nasze serca.

Rzeki. Podróż po meandrach historii, przyrody i kultury; Peter Goes, wydawnictwo Dwie Siostry, 76 stron, wiek 7+

Nicestory

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *