Saga o Ryjówce
6 - 8,  9 - 12,  Edukacyjne,  Przygodowe,  Przyrodnicze,  Zwierzęta

Saga o Ryjówce – mądry komiks dla dzieci z przyrodą w tle

Saga o Ryjówce to seria komiksowa, który cieszy młodszych czytelników już od jakiegoś czasu, a dla nas okazała się fajnym odkryciem. Trafiła do nas ostatnio zupełnie przypadkiem. Po pierwszej części Ryjówka Przeznaczenia sięgnęliśmy po kolejne, aby przeczytać wszystkie przygody tytułowej Ryjówki Dobrzyka oraz jego niezwykłych przyjaciół. Przyznam, że bardzo lubię książki Tomasza Samojlika. Niosą niesamowitą wrażliwość na przyrodę jak również zawsze dużą porcję wiedzy przyrodniczej podanej gdzieś między wierszami. Saga o Ryjówce jest zabawna, z pomysłem, opowiada o realnych zagrożeniach i zawiłych relacjach między zwierzętami, w przyrodzie. Niektóre fakty mogą zaskoczyć, a bycie malutką Ryjówka wcale nie jest łatwe. Jednak nawet wśród małych zwierzątek jest bohater, to Dobrzyk. Niezmiernie cenię sobie fakt, że w tej historii wszystko zawsze kończy się dobrze.

Ryjówka przeznaczenia

W pierwszym tomie poznajemy Dobrzyka, trochę mało ogarniętego lecz z wielkim sercem. Okazuje się, że to on ma stawić czoła „Czarnemu Nieprzyjacielowi”, który zatruwa rzekę i wypełnić starożytną przepowiednię.

Czy Dobrzyk ocali dolinę ryjówek przed „Czarnym Nieprzyjacielem”? Kto mu wy tym pomoże? Kim okaże się Strażnik lasu? Wszystko jest niezmiernie ciekawe.

Saga o Ryjówce

Norka zagłady

W tej części dolina ryjówek stanie przed innym wyzwaniem – inwazją norek amerykańskich. Dobrzyk niespodziewanie znika, a misji podejmuje się nieokrzesany Odylec. Razem z nim rusza Śmiałka przyjaciółka Dobrzyka. Zdaje się, że to ona jest mózgiem operacji. Wkrótce okazuje się, że Dobrzyk został zwabiony przez Żywię w zupełnie niecnych celach. Czy tym razem ryjówka przeznaczenia da radę i pokona imperatora norek? Kto stanie po stronie dobra, a kto po stronie zła?

Norka Zagłady

Powrót rzęsorka… (z mapą)

Zaczyna się od pożaru łąki wywołanym celowym podpaleniem przez człowieka. Bobry budują tamę na rzece, a Dobrzyk przeżywa kryzys i zwątpienie w siebie. Potrzebuje odpoczynku. Natomiast samozwańczy król Odylec i jego żądna władzy mama Mordreda panoszą się i zsyłają na wygnanie kolejne ryjówki ,w tym Sorka i żółwia Fiodora. Sytuacja nie wygląda dobrze, pożar się rozprzestrzenia. Nie pomaga nawet Salamandra, która według przepowiedni ma posiadać moc ugaszania ognia. Zdradzę, że znaczącą rolę dla ocalenia lasu odegrają bobrza rodzina. Choć będzie stawiać twarde warunki.

Do tej części komiksu została dołączona przebudowana mapa lasu, pełna detali.

Saga o Ryjówce

Zguba zębiełków

Idzie zima, ryjówki gromadzą zapasy. Dobrzyk, który sam w zdobywaniu pokarmu jest niezbyt wprawny, wpada na pomysł zrobienie jednej wspólnej spiżarni. Jest ryjówką przeznaczenia więc mimo oporów, Sorek i cała społeczność godzą się na zmiany. Zgodnie z przypuszczeniami w związku z tym, coś się wydarzy. Przetrwanie ryjówek będzie zagrożone. W historii pojawi się wielu zwierzęcych bohaterów: opuszczony w lesie i przywiązany do drzewa pies; Norniki; Łasica; Banda Lisa. Poznamy również ojca Odylca, a dziewczyny Śmiłka, Karina i Żywia połączą siły by odzyskać zapasy „Dziewczyny rządzą!”. W tej części dzieje się naprawdę dużo. Dzieci poznają też wiele zwierzęcych zimowych zwyczajów. Towarzysząc jeżowi Kosmaczowi z pewnością zapamiętają, że zwierzęta te zasypiają na zimę.

Zguba Zębiełków

Przyroda i ekologia

Saga o ryjówce jest śmieszna, zatem jej czytanie to naprawdę dobra zabawa. Jednoczenie to skarbnica wiedzy o samej ryjówce. Nie znałam tego zwierzątka szerzej niż z nazwy, a tu proszę, co za spotkanie.

Chciałbym jeszcze wspomnieć o tym, że na końcu każdej części znajdują się opisy innych występujących w opowieści zwierząt. Dzieci poznają wiele mniej znanych gatunków zwierząt i ptaków oraz ciekawych faktów o nich. Autor wpłata również w opowieści wiele ekologicznych wątków, o tym że nie można zaśmiecać lasu, palić śmieciami, wypalać łąk czy zostawiać zwierząt domowych na pastwę losu. Myślę, że mali czytelnicy od razu wyłapią złe zachowania i zapamietają jak należy postępować, na przyszłość.

Komiksowe opowieści zaskakują też świetnymi ilustracjami. Są kolorowe, żywe i pełne szczegółów. Liczy się głos zarówno malutkich jak i większych bohaterów.

Saga jest cudowna. Polecam dla Waszych dzieci.

Zajrzyjcie również do wpisu o O rety! Przyroda Świata – również autorstwa Tomasza Samojlik TUTAJ.

Ryjówka przeznaczenia, Norka Zagłady, Powrót rzęsorka, Zguba Zębiełkow, autor: Tomasz Samojlik, wydawnictwo Krótkie Gatki; kolejno ilość stron 130, 112, 120 + mapa; 120, dla dzieci, które lubią komiksy. Link do strony wydawcy, na której znajdują się książki autora Tomasza Samojlika, a wśród nich cała saga o Ryjówce TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

osiemnaście − dziesięć =