Twoja misja Leonardo da Vinci
9 - 12,  9 +,  Aktywizujące,  Dla dzieci,  Gra,  Przygodowe,  Sztuka,  Wielcy Ludzie

Twoja misja Leonardo da Vinci

Twoja misja Leonardo da Vinci to książka paragrafowa. Oferuje przygodę, w której czytelnik podejmując decyzje determinuje przebieg akcji. Jako młodzieniec w czasach XVI wieku czytelnik ma okazję zostać uczniem słynnego Leonarda da Vinci. To człowiek wielu talentów, wyprzedził myślą swoje czasy, a kontrowersje wokół jego osoby i wynalazków wzbudzały niechęć wielu. Czy wynalazca znajduje się w niebezpieczeństwie? Terminując u boku mistrza możesz to sprawdzić.

Ci którzy podejmą wyzwanie przeczytają o Renesansie, epoce Leonarda da Vince i poznają tło historyczne minionych czasów. Na końcu książki znajduje się słowniczek z pojęciami z epoki. Warto do niego sięgać gdy zajdzie potrzeba aby na przykład sprawdzić co oznacza pojęcie Sfumato. Ta książka to wyzwanie. Nie ma na co czekać.

Twoja misja

Misja czytelnika zaczyna się we Florencji w 1504 roku z głową wypełnioną marzeniami. Już u wrót miasta trzeba podjąć pierwszą decyzję. Czy skierować swoje pierwsze kroki: do pracowni, czy do Palazzo Vecchio gdzie być może mistrz pracuje czy też zwiedzić miasto? Kolejne wybory odkrywają meandry tej fascynującej fabuły. Jakby cofamy się w czasie.

Książka odsłania tajemnice epoki. Pojawią się ciekawe miejsca, wynalazki i wielcy ludzie. Czytelnika ucieszą detale, zapaszki i „smaczki” w opisach. Nie obędzie się bez zwątpień, gaf i rozczarowań.

Jako uczeń mistrza dowiesz jak jak przygotować farby i korzystać z metalowego rylca. Na czym malowano w XVI wieku i będziesz towarzyszył mistrzowi w wielu wyprawach.

Czego czytelnicy dowiedzą się o Leonardzie da Vinci?

  • że jest żartownisiem, przyjacielem zwierząt i wyglądem przypomina wikinga;
  • zanim otworzył pracownię, był uczniem 11 lat zaczynając pracę w wieku 14 lat;
  • w portretach stosuje ustawienie obiektu pod kątem trzech czwartych;
  • wymyślił nowatorskie techniki malarskie;
  • stronił od konfliktów ale był ścigany przez papieża;
  • kochał wolność;
  • komu przekazał w testamencie swój najsłynniejszy obraz Giocondę;
  • zmarł 2 maja 1519 roku.

To oczywiście niektóre z odkrytych w Misji przekazów o Leonardzie da Vinci. Ci co odważą się zostać jego uczniem, odkryją znacznie więcej.

Sama mechanika książki jest bez zarzutu. Spójna wciągająca fabuła. Teksty zwięzłe i jasne. Działania do wykonania ze wskazanymi numerami prowadzą do dobrze oznaczonych stron dalszej akcji. Mam jednak uwagę generalną co do kolorów. W mojej subiektywnej ocenie są zbyt mdłe. Tekst wyboru napisany żółtawym odcieniem jest mało czytelny. Jeśli mieliście okazję przejrzeć Twoją Misję napiszcie, co o tym sądzicie.

Tylko realizując Misję Leonardo da Vinci czytelnicy będą mieli okazję wziąć udział w tworzeniu portretu Mony Lisy del Giocondo, a potem podążyć wraz z mistrzem do Mediolanu, Rzymu i Francji. Zanim dotrą do końca książki będą wielokrotnie odsyłani na start. W tej historii chodzi o to, aby epokę oraz mistrza Leonadra dobrze poznać. Ta przygoda to wielka pochwała nauki i sztuki. Bardzo nam się podobała.

W serii Twoja Misja ukazały się również: Mars oraz Średniowiecze.

Twoja Misja Leonardo da Vinci, autorka Emmanuelle Kecir-Lepetit, ilustracje Arnaud Demaegd, wydawnictwo Mamania, oprawa miękka, 139 stron, wiek 9 + (ale młodsze dzieci ciekawe tematu też będą się dobrze bawić)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *