Wielka Księga Zwierząt
9 - 12,  9 +,  Atlas,  Przyrodnicze,  Ptaki Ryby Owady,  Zwierzęta

Wielka Księga Zwierząt wymarłych i zagrożonych

Wielka Księga Zwierząt wymarłych i zagrożonych to podróż podczas, w której odkryjesz, których zwierząt już nie ma, a którym grozi wyginięcia. To książka atlas budująca świadomość o zachwianej równowadze bioróżnorodności zwierząt na świecie. Czytelnicy dowiedzą się jak wiele gatunków zwierząt żyje obecnie, jakie gatunki odeszły na zawsze, a jakie są zagrożone i dlaczego. Piękne delikatne ilustracje prezentują zwierzęta w najdrobniejszych szczegółach i ujawniają ich osobliwe cechy. Wielka księga jest doskonała do oglądania i czytania razem z dzieckiem oraz rozmowy o tym jak ważna w naszym życiu jest przyroda oraz ich mieszkańcy.

Wielka Księga …

rozpoczyna się prezentacją gatunków wymarłych bezpowrotnie. Wśród nich

  • ptaki, na przykład Ara trójbarwna, Kaczka labradorska, nielot Dodo ale również Moa czy Alka. Nazwy tych ostatnich już mało komu coś mówią;
  • ssaki jak Zebra kwagga Lew berberyjski czy Wilkowór tasmański;
  • mieszkańcy wód jak Mniszka karaibska (zwierze podobne do foki), Delfin chiński.

Czytelnicy dowiedzą się jaka jest definicja gatunku wymarłego. Co zagraża i jakie są przyczyny wymierania zwierząt oraz co każdy z nas może zrobić, aby je wesprzeć. Zdarza się, że niektóre gatunki z uznanych za wymarłe odnajdują się w odległych zakątkach globu. To daje nadzieję. Przykładem takiego zwierzaka jest myszo jeleń czyli Kanczyl srebronogrzbiety.

Ciekawe jest, że każdego roku wydawana jest Czerwona Księga (adres strony Czerwonej Księgi podaję na dole wpisu) gatunków zagrożonych wyginięciem. Poznamy też organizacje, które walczą o przyszłość zwierząt.

Wielka Księga zwraca również uwagę na niezwykłość zwierząt przejawiającą się cechami zewnętrzni czyli wyglądem, trybem i przystosowaniem do życia. Wśród tych niezwykłości pojawiły się Żaba purpurowa, Palczak z Madagaskaru, Pangolin czy Ryjkonos malutki.

Codzienne Nowe Odkrycia gatunków dają czytelnikom piękną nadzieję, że bioróżnorodność nie ginie. A jak pyta autor książki, kto wie Co przyniesie jutro?

W książce zachowana jest harmonia między ilustracją, a tekstem. Każde zwierzę jest zilustrowane i opisane, ale tekst nie przytłacza obiektu. Jest przestrzeń stanowiąca tło dla prezentowanych wyjątkowych okazów. To urzekająca książka, która uczy wrażliwości młodego czytelnika na los jak również przyszłość zwierząt.

Odrobinę przeszkadzało mi, że w książce nie ma spisu treści. Takowy porządkuje, uprzedza o tym co będzie i pomaga szybko wrócić do konkretnego fragmentu. To jednak drobiazg, książka jest piękna.

Jeśli wasze dzieci zainteresowane są tematem zwierząt, szczególnie tych zagrożonych, zajrzyjcie do wpisu Znikające Zwierzęta TUTAJ

Czerwona Księga, link do strony –> https://www.iucnredlist.org

Wielka Księga Zwierząt wymarłych i zagrożonych, Serenella Quarello, Alesio Alcini, wydawnictwo Libra, 64 strony, wiek

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *