Wojownicy i Czarodzieje
9 - 12,  Bajkowe Stworzenia,  Fantasy,  Przygodowe

Wojownicy i Czarodzieje – kiedy istniała magia

Wojownicy i Czarodzieje to powieść fantasy dla dzieci. Pełna magii, przedziwnych stworzeń oraz leśnych ostępów. U młodych czytelników wywoła cały wachlarz emocji: rozbawienie, zaskoczenie ale również obawę. To opowieść z dreszczykiem dla odważnych.

W pradawnych czasach, kiedy lasy były czarniejsze niż serce Wiedźmy, istniała magia. Lasy zamieszkiwali Magowie. Pewnego dnia na Wyspy, na których toczy się ta historia, przybyli Wojownicy o żelaznych mieczach. Najpierw pokonali wiedźmy, istoty okrutne i straszne. Potem jednak zaczęli zwalczać inne magiczne stworzenia. Wojownicy i Czarodzieje stali się śmiertelnymi wrogami. A historia zaczyna się kiedy los sprawia, że spotykają się niesforna księżniczka Wojowników z niesfornym księciem Czarodziejów, Nadziejka i Xar. Od tego momentu zdarzenia potoczą się błyskawicznie.

Jak upolować wiedźmę

Młody mag Xar potajemnie ucieka do Puszczy, aby upolować Wiedźmę. Jest niepokornym synem króla Magów. Nie stosuje się do zakazu wstępu do lasu, jak również do wielu innych. Nie straszne mu też Wiedźmy, które ponoć wyginęły i pozostały po nich tylko legendy. Jednak Xar nie posiadł jeszcze swoich magicznych umiejętności nabywanych przez magów w wieku kilkunastu lat. Przez to często staje się pośmiewiskiem, szczególnie starszego brata Lutka. Razem ze swoim magicznymi towarzyszami, śnieżnymi kotami, wilkami, chochlikami i olbrzymem Miażdżycielem rusza do lasu na poszukiwanie magicznego zła, które ma w nim obudzić moc.

Tymczasem w innej części lasu Najdziejka, córka królowej Wojowników, Sykoraks oraz Biadolin jej strażnik mkną do lasu. Księżniczka jest równie niepokorna co książę i choć nie szuka mocy to pragnie przygody oraz często łamie ustalone zasady.

Splot wydarzeń sprawia, że Nadziejka i Xsar spotykają się z wielkim hukiem w Puszczy Czarodziejów. Oboje chcą ukryć swoje występki oraz łamanie zakazów przed królewskimi rodzicami. Dlatego najpierw udają się do Królestwa Magów, a potem do Grodu Wojowników. Naprawdę łapią i pokonują czarownicę, a żeby uratować małego chochlika przekradają się do lochów królowej Sykoraks do kamienia odbierającego magię. Tam przy użyciu magicznego żelaznego miecza (który jest niezwykle istotnym przedmiotem w całej historii) nieopatrznie uwalniają Króla Wiedźm, a Nadziejka dowiaduje się, że posiada olbrzymią moc. Zła magia powraca….

Drugie starcie z Wiedźmami

Od razu powiem, że we wznowionym wydaniu Nadziejka zostaje przy oryginalnym imieniu, zamiast Nadziejki jest Wish. Chwilę nam zajęło zanim się przyzwyczailiśmy.

W drugiej części Wojownicy i Czarodzieje wiedzą już, że Wiedźmy i prawne zło powróciły. Pierwsi okopali się w sowim grodzie otaczając wielkim murem. Czarodzieje drżą o przetrwanie. Tymczasem ojciec umieszcza Xara w najbardziej strzeżonym więzieniu Gorminkragu. Podczas potyczki z Wiedźmą w pierwszej części nabawił się wiedźmiej plamy, która rozlewa złą magię po jego ciele. Jednakże krnąbrny książę ucieka z więzienia i postanawia udać się do grodu Wojowników, by odebrać księgę zaklęć od przyjaciółki Wish. W trakcie ucieczki naprawdę sporo się dzieje.

Tymczasem Wish od czasu narodzenia zła jest bardzie strzeżona. Królowa matka każde zamykać ją w szafie na wszystkie oficjalne wydarzenia, aby nie sprawiała kłopotów. Wish w tym czasie studiuje magiczną księgę i uczy się ortografii. Ma wielkie postanowienie nie sprawiać kłopotów. Jednak kto chce siedzieć zamknięty w szafie? Pewno dnia w księdze pojawia się magiczne zaklęcie jak pokonać Pradawne Zło czyli Wiedźmy. Wish postanawia zanieść księgę Xarowi i ucieka z szafy razem ze swoim towarzyszem Biadolinem.

Losy naszych bohaterów zetkną się podczas ceremonii powitania wiedźmioniucha. Królowa Syrakos chce powierzyć mu zadanie wyłapania Wiedź w Puszczy. Robi się wielkie zamiesznie, bo wiedźmoniuch „niuch niuch” wyczuwa magię Wish i Xara, który się zjawia nieproszony. Sytuacja jest skomplikowana delikatnie mówić. Książę i księżniczka wraz ze swoją świtą opuszczają gród Wojowników na latających drzwiach. Rozpoczyna się wielka przygoda.

Przyjaciele w asyście swoich magicznych towarzyszy: chochlików, śnieżnych kotów, olbrzyma Miażdżyciela, Biadolina oraz Kalibura udają się w drogę do zamku Mort. W ten sposób chcą zebrać składniki do zaklęcia unicestwienia wiedź. Droga jest pełna niebezpieczeństw, ale również wspaniałych chwil. Pozwólcie, że przytoczę myśli Miażdżyciela, które wyjątkowo zapadły mi w serce.

„Ogólnie uważam, że jeśli pojawi się na świecie jakiś Olbrzymi problem, zwykle w samą porę pojawia się jakieś Olbrzymie rozwiązanie…”

Dołączam myśl Miażdżyciela olbrzyma do moich ulubionych myśli, które towarzyszą mi na codzień.

Wojownicy i Czarodzieje – fantasy dla dzieci

Powieść dla dzieci Wojownicy i Czarodzieje to zupełnie magiczna przygoda. Rozśmiesza i zaskakuje. Występują w niej wspaniali charakterni bohaterzy, równie wspaniałe stwory oraz przedmioty. Nie ma tu puchatych kulek, każda postać jest bardzo jakaś. Fantazja nie zna granic. Czasami jest bardzo złowieszczo, czasami radośnie. Wartość ma w tej opowieści przyjaźń i nic nie jest czarno – białe. Ta historia wiele nauczy młodych czytelników.

Na uwagę zasługują ilustracje w niezwykłym stylu. W pierwszym odczuciu mogą nawet przestraszyć, ale kiedy poznaje się bohaterów czytelnik zaczyna rozumieć i wszystko oswajać. Mimo zacnej objętości książki czyta się szybko właśnie i również dzięki wszechobecnym ilustracjom oraz wyeksponowanym treściom. Poza tym cały czas dzieje się niesamowita akcja.

Narratorem tej historii jest pewna postać, które od samego początku zagaduje czytelników. Czy z prowadzonej narracji będą w stanie wywnioskować kim jest? Bardzo ciekawy zabieg.

Polecam. Powieść Wojownicy i Czarodzieje do czytania dla dzieci mniej więcej od czwartek, piątej klasy. Dzieci będą zachwycone. To fantastyka dla dzieci na najwyższym poziomie.

Pióro

Jeśli wasze dzieci lubią magiczne przygody oraz takież istoty, zajrzyjcie do powieści Farmagia oraz Farmagia Sekret lodowego klucza. Wspaniała powieść polskiej pisarki Magdaleny Jasny.

Tom 1, Wojownicy i Czarodzieje. Jak upolować wiedźmę, Cressida Cowell, wydawnictwo Znak emotikon, 400 stron, wiek 9+ /na moich zdjęciach okładka pierwszego wydania/

Tom 2, Wojownicy i Czarodzieje. Drugie starcie z Wiedźmami, Cressida Cowell, wydawnictwo Znak emotikon, stron, wiek 9+ / na moich zdjęciach okładka w nowej wzwnowkionej wersji z 2022 roku/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × jeden =