Inne dziwadła
9 - 12,  Dla dzieci,  Edukacyjne,  Ekonomiczne

Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela

W ostatnich nich skończyliśmy czytać Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela. Zgodnie uznaliśmy, że to świetna książka, dlatego dziś chciałam zachęcić was do podsunięcia jej dzieciom lub do wspólnej lektury. Książka wydaje się być grubą „cegłą”, ale o dziwo czyta się ją błyskawicznie. Opowieść została podzielona na krótkie rozdziały, a każdy obficie okraszony świetnymi ilustracjami autorstwa dobrze już znanego z przygód Skarpetek Daniela de Latour. Zaskórniaki i inne dziwadła to historia o przedsiębiorczym Panu Rysiu i jego biznesie. Opowiesć przeplatana ekonomicznymi komentarzami opracowanymi przez ekonomistę Ryszarda Petru. Pojęcia ekonomiczne zostały wplecione w narrację opowiadania i wyjaśnione po mistrzowsku. Książka jest ciekawa, zabawna, wciągająca i stanowi kopalnię wiedzy. Co urzekło nas dodatkowo? – piękne kolorowe, tasiemkowe zakładki z dziwadłami jako zawieszki. Owe zakładki niezwykle umilały nam czytanie spoglądając z ukosa w półuśmiechu.

Przedsiębiorczy Pan Rysio

Pana Rysia poznajemy w momencie gdy decyduje się na inwestycję. Wpada na unikalny na rynku pomysł i zakłada Ogród Dziwnych Stworów. Szybko okazuje się koncept trafia w potrzeby klientów, stworów przybywa, a Pan Rysio zatrudnia pracowników. Tak pojawia się okrąglutki Dozorca, chudy jak patyk Bileter, a trochę później rezolutna Praktykantka. Trzeba przyznać, że Pan Rysio rekrutuje profesjonalnie, każdego odpowiednio do swojej funkcji. Cała ekipa Ogrodu Dziwnych Stworzeń pracuje na rzecz jego rozwoju. W trakcie działalności przydarzają się im różne zagadnienia, bo trzeba wypłacać wynagrodzenia, płaci podatki, ustalać ceny i marże, a kiedy pojawia się konkurencja szukać swojej przewagi.

Z ekonomią za pan brat

Pan Rysio i jego ekipa radzą sobie z wyzwaniami wolnego rynku. Szef potrafi zadziałać w każdej sytuacji, a jego pracownicy podejmują się dodatkowych wyzwań, rozwijają się. Dorosłym czytelnikom wszystkie analogie ze świata dorosłych do świata Ogrodu przypadną do gustu, a dzieci dowiedzą się jak działa świat ekonomii i gospodarki oraz po, co rodzice codziennie wychodzą do pracy.

Mali czytelnicy poznają miedzy innymi czym:

  • jest popyt i podaż;
  • co oznacza monopol;
  • kiedy pracownik idzie na emeryturę;
  • co to jest giełda a na niej akcje;
  • dlaczego konkurencja depcze po piętach przedsiębiorcom;
  • po co nam reklama;
  • kiedy przychodzi recesja;
  • jak kupujemy i sprzedajami czyli o pieniądzach, kartach płatniczych i nie tylko ;
  • dług, kredyt, bankructwo ?

Ciekawe pojęcia do wyjaśnienia czają się w Zaskórniakach na każdym kroku, a raczej stronie i są umieszczane dla lepszej ekspozycji w ramkach.

Poniżej znajdziecie galerię wybranych z książki ilustracji. Tych śmiesznych i ciekawych jest cała książka. Mój syn analizował uważnie każdy obrazek. Zwariowane ilustracje nim zawładnęły.

I jeszcze odrobinę

Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela to świetna lektura dla całej rodziny. Polecam!

Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela, Grzegorz Kasdepke, komentarze Ryszard Petru, ilustracja Daniel de Latour, opisane przeze mnie wydanie z zakładkami NCK, obecnie książkę znajdziecie w propozycjach wydawnictwa Literatura, 228 stron, wiek 9+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *