Zdobyć Koronę Ziemi
6 - 8,  9 - 12,  Góry,  Wielcy Ludzie

Zdobyć Koronę Ziemi. Opowieść o Jerzym Kukuczce.

Śnieżne ostatki skłoniły mnie do pokazania Wam pewniej, niezwykłej książki pod tytułem Zdobyć Koronę Ziemi. Opowieść o Jerzym Kukuczce. To historia wielkiego polskiego himalaisty. Razem z Jerzym Kukuczką oraz z innymi towarzyszącymi mu ludźmi gór, czytelnicy zdobędą kolejno najwyższe szczyty. W książce nie zabrakło szczerych i osobistych przemyśleń wspinacza, a także emocji i przeżyć jego najbliższej rodziny. Sukces i realizacja marzeń Jerzego Kukuczki to w dużej mierze zgoda na „samotne” bycie rodziny, jego żony i dzieci. Po przeczytaniu książki jestem pełna podziwu jak dzielną kobietą była pani Celina, żona wspinacza. Podczas gdy on wspinał się na szczyty by stać się legendą, ona każdego dnia rozpoczynała swoją walkę o codzienność. Głęboko podziwiam.

Czytaliśmy razem z Jankiem fragmenty książki ponieważ całość była dla niego jeszcze nieco za trudna. Wybrane fragmenty opowiadajace o pokonywaniu przeciwności oraz trudach wypraw, osiąganiu poszczególnych wysokości, zakładaniu obozów, zmaganiu się z warunkami atmosferycznymi oraz surową górą, aby w końcu zdobyć szczyt były dla niego niezwykle ciekawe.

Dla mnie alpinizm wysokogórski, jak nie raz pisałam przy okazji książek związanych z górami, to fascynujący sport, a raczej sposób na życie. Podziwiam. Sama nigdy nie miałabym odwagi.

„Czternaście szczytów…. Czternaście razy osiem tysięcy metrów… Czy coś się naprawdę skończyło? Nie Pionowy świat nie kończy się nigdy. Trwa. Czeka. Ja przecież tu jeszcze wrócę…” Jerzy Kukuczka

Czternaście najwyższych gór swiata

Książka zorganizowana jest tak, że czytelnik wyrusza na kolejne wyprawy razem z Jerzym Kukuczką. Każda góra to nowy rozdział, widzimy jej ogrom i potęgę na zdjęciu, a potem w drogę.

Dzieci dowiedzą się z książki wiele, między innymi o:

  • polskiej rzeczywistości lat 80 tych;
  • środowisku i najlepszych wspinaczach tego okresu;
  • tym, jak himalaiści organizowali wyprawy;
  • jaki ekwipunek zabierali ze sobą;
  • jakie były poszczególne etapy wspinaczki;
  • co wspinacze jedli podczas wspinaczki i jak dawali radę przetrwać w tak ekstremalnych mroźnych warunkach;
  • jakie niebezpieczeństwa czyhają na wspianaczy w górach wysokich;
  • wielu alpinistycznych zagadnieniach, np. czym jest poręczowanie, jak przejść przez lodowiec, co to są seraki.

Polecam książkę Zdobyć Koronę Ziemie. Opowieść o Jerzym Kukuczce do rodzinnego czytania i przeżywania przygody. Wyprawy jakie odbędziecie pozostaną na długo w waszej pamięci. Książka uzmysławia jak odważnym oraz pełnym pasji człowiekiem był Jerzy Kukuczka.

Wiele informacji na temat wspinacza, kolejnych wielkich wypraw oraz ludzi gór znajdziecie na stronie Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki TUTAJ.

Zdobyć Koronę Ziemie. Opowieść o Jerzym Kukuczce, Anna Czerwińska – Rydel, wydawnictwo Na Szczyt, kupiłam TUTAJ, 190 stron, wiek 6+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *