Zrodzona z Ognia. Feniks i Pałac Mrozu.
6 - 8,  9 - 12,  Dla dzieci

Zrodzona z Ognia. Feniks i Pałac Mrozu

Zrodzona z Ognia. Feniks i Płac Mrozu to drugi tom niesamowitej powieści fantasy dla dzieci i młodzieży. Akcja książki rozgrywa się w wykreowanym przez autorkę prehistorycznym świecie, pełnych magicznych istot oraz stworów o jakich nam się nie śniło. Niektóre z nich są piękne, dostojne, niosą zachwyt i dobre moce. Inne wręcz przeciwnie, są ciemnością i mrokiem. Gówna bohaterka Feniks, wcześniej Dwunastka, jako dwunastoletnia dziewczynka złożyła przysięgę i została Łowcą Hunting Lodge. Jej zadaniem jest strzec pokoju w krainie Ember. Spokojowi klanów zamieszkujących Ember zagrażają złe moce i przerażające bestie.

Feniks i Płac Mrozu

W drugim tomie udamy się do Icegaardu i Lodowego Pałacu, który zamieszkują czarownice. Feniks jako posiadaczka mocy nad żywiołem ognia, będzie poproszona o to, by stawić czoła przerażającej sile, złowrogiego Cieniorytu. Istototy, która przeszła przez goblińskie wrota i zaatakowała nieznaną chorobą, dziesiątkując czarownice. Czarownice na długie lata stały się „na wpół zapomniana legendą”. Teraz powracają, bo Cienioryt dotychczas uwięziony w okulusie, zagraża Lodowemu Pałacowi. Gdy lód budowli się rozpuści, wielka woda zaleje krainę Ember, a uwolniony Cienioryt rozprzestrzeni zarazę na klany.

Cienioryt to nie jedyna złowroga powstać w tej historii. Jest jeszcze mistrzyni walki Wiktoria, która zdradziła Ember i sprzymierzyła się z Morgrenem, goblińskim magiem. Nie cofają się przed niczym. Różnymi sposobami chcą skłócić klany, by wywołać wojnę między nimi.

Równolegle do toczącego się w Lodowym Pałacu wątku i przygotowaniach Feniks do walki z Cieniorytem, snuje się fascynujący wątek kamiennego Psa. Pies strażnik udaje się w samotną wędrówek aby odnaleźć Wiktorię.

Płac Mrozu…

to zachwycające miejsce, pełne czarownych mocy. Czarownice w tej historii to piękne i szlachetne istoty dosiadające grzbietów lodowych orłów. Czytelnicy będą zachwyceni wnętrzami lodowego pałacu. Czy Feniks pokona Cinioryt? Jak myślicie czy złowrodzy Wiktoria i Morgren zostaną pokonani? Polecam Zrodzoną z Ognia zachęcam do lektury.

Jak widzicie na zdjęciach powyżej, ilustracje w książce są czarno białe. Nie mniej jednak jest w nich jakiś czar i magia. Doskonale oddają nastrój powieści. Opisy momentami przyprawiają o gęsią skórkę. Autorka jednocześnie doskonale oddaje nastrój zagrożenia, jak również pięknych dobrych stworzeń jak Lutra.

W tej historii pełno jest postaci nie z tego świata. Czytelnicy spotkają Lodowe Matki, rzęzawca, robaka skalnego, ognika, klany rzeczne, klany leśne, nieopierzone i opierzone czarownice, lodowe orły czy drzewo ucztowania. Zrodzona z Ognia to niezwykle złożona opowieść, która wciąga bez reszty.

Opowieść stworzona została dla dzieci mniej więcej w wieku 10 lat, ale przyznam, że ja również czytałam ją z dużym zaangażowaniem. Nie mogłam się oderwać, kiedy już wkroczyłam w świat tych zaczarowanych krain i ich mieszkańców. Z pewnością cofnę się wstecz do pierwszej części. Tę powieść lepiej jest czytać w odpowiedniej kolejności, od pierwszego tomu.

Jeśli wasze dzieci lubią powieści pełne magi, walki dobra ze złem, niejednoznacznych bohaterów to Zrodzona z Ognia jest dla nich. Polecam zajrzeć również do wpisu Wojownicy i Czarodzieje TUTAj.

Pierwszy tom – Zrodzona z Ognia. Dwunastka i Lodowy Las, możecie podejrzeć na stronie wydawcy TUTAJ.

Zrodzona z Ognia. Feniks i Płac Mrozu, Aisling Foweler, wydawnictwo HarperKids, 408 stron, wiek 10+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *