Wielka Księga Wartości
6 - 8,  9 - 12,  Dla dzieci,  Dzieci i Rodzina,  Emocje i Obyczaje

Wielka księga wartości

Wielka księga wartości. Niezwykła książka, która opowiada o szczerości, tolerancji i innych ważnych sprawach. Znalazło się w niej 16 pięknych historii z dziecięcymi bohaterami w roli głównej. Każda z nich jest ciekawa, głęboka, zajmująca i pełna emocji.

„Przedstawione w książce opowiadania prezentują wybrane wartości. Żywy język oraz pogodne, dowcipne ilustracje, wyraziste i dynamiczne, w przekonywujący sposób stwarzają obraz pozytywnej przemiany głównego bohatera”.

Wydaje mi się, że właśnie najciekawsze i najbardziej wartościowe jest pokazanie procesu zachodzenia zmian w bohaterze. Zmiana postawy odbywa się albo we wnętrzu bohatera, na skutek jego przemyśleń i doświadczeń lub też jest efektem relacji z inną osobą. Bardzo cenne okazują się relacje, w których ktoś potrafi wykazać zrozumienie i cierpliwość. Cóż nie zawsze tak bywa w życiu, a nawet powiem więcej, sami my dorośli często dajemy plamę i nie potrafimy wesprzeć swoich dzieci. Znacie to? Dlatego Wielka księga wartości jest tak cenna. Stanowi zbiór wskazówek dla dzieci, ale również jest lekcją dla nas dorosłych.

Spośród szesnastu opowiadań wybrałam dwa, które wydały mi się szczególnie interesujące.

Syn rybaka. Opowiadanie o uczciwości

W niewielkim miasteczku mieszka rybak Victor, jego żona Lucia i syn Esteban. Żyją skromnie ze sprzedaży połowów ryb, trzymając się na uboczu społeczności. Są szczęśliwi, a ich życie toczy się w harmonii z morzem. Pewnego dnia Victorowii udaje się sprzedać ryby turystom na plaży. Turyści pozostają w miasteczku jeszcze kilka dni i któregoś dnia i małemu Estebanowi udaje się sprzedać mężczyźnie upolowane przez siebie skorupiaki. Tego samego dnia chłopiec znajduje również na wśród kamieni na plaży, cenny pierścień. Jak myślicie co stanie się dalej? Piękna opowieść, warta przeczytania.

Tenisówki szczęścia. Opowiadanie o życzliwości

W tej historii czytelnicy towarzyszą dziewczynce imieniem Vika. Mama dziewczynki wyrzuca jej stare tenisówki, zupełnie nie zdając sobie sprawy jak są dla niej ważne. W akcie buntu Vika wyprowadza się z domu i zamieszkuje w domku na drzewie. Po dwóch dniach kiedy skrada się do domu po nowe zapasy jedzenia, zauważa przypadkiem za płotem biednego mężczyznę pchającego przed sobą wózek. U jego boku dyndają przywiązane jej tenisówki szczęścia! Czy dziewczynce uda się odzyskać ukochane buty? Jak potoczy się znajomość biedaka i dziewczynki? Pogodna, piękna i mądra historia, która skłania do przemyśleń.

Pozostałe opowiadania poruszają wiele niezwykle ważnych tematów, takich jak na przykład co dzieje się w serduszku małego uchodźcy, jak ważna jest prawda, czy poczuciu własnej wartości.

Historie przedstawiane w Wielkiej księdze wartości są ważne. Opowiadają nie tylko o uczuciach, ale pokazują dzieciom świat i różne miejsca, w których przyszło żyć ich rówieśnikom.

Ważne i wspaniałe są nie tylko opowieści, ale także ilustracje. Obrazy są kolorowe, soczyste, pełne uśmiechu i spokoju. Tekst spisano na nieco pożółkłych stolnicach, co nadaje książce powagi. Bardzo pięknie się z nią obcuje. Polecam tę książkę do czytania z dziećmi i rozmowy, bo jestem przekonana, że po lekturze mądrych pytań o świecie pojawi się wiele.

O wartościach mowa jest również w Wielka księga uczuć czyli „jak radzić sobie z niektórymi emocjami” autorstwa Grzegorz Kasdepke.

Wielka księga wartości. Opowiadania o szczerości, tolerancji i innych ważnych sprawach, Teresa Blanch, wydawnictwo Nasza Księgarnia, 144 strony, wiek 6 – 10 lat

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *