Dinozaury i Wielkie Ssaki
9 - 12,  Dinozaury,  Edukacyjne

Dinozaury i Wielkie Ssaki. Niesamowite dzieje Ziemi

Dinozaury i Wielkie Ssaki. Niesamowite dzieje Ziemi to książka o niepozornych rozmiarach. Książka, która kryje w sobie ogromną porcję wiedzę o Ziemi, zachodzących na niej procesach zmian oraz mieszkańcach. Czytając cofniemy się do początków dziejów naszej planety, do około 4,5 miliarda lat oraz nieco ponad 0,5 miliarda kiedy zaczęło powstawać życie. Dość dokładnie przejdziemy przez erę mezozoiczną oraz kenozoiczną, które to kreślą ramy czasowe życia wielkich gadów. To logicznie zaprojektowna, bogato ilustrowana książka naukowa, przywołująca wiele nazwisk ze świata nauki. Pojawiają się ciekawe rozmowy z naukowcami. Młodzi miłośnicy dinozaurów zdecydowanie pogłębią swoją wiedzę na temat tych stworzeń. Pojawią się dobrze znane gatunki dinozaurów. Będzie też wiele niespodzianek – ciekawostek, jak na przykład fantastyczny 6 metrowy Tanystrofy zamieszkujący morskie wody. Dinozaury i Wielkie Ssaki to książka do spokojnego studiowania oraz odkrywania.

Bogactwo wiedzy o ewolucji na Ziemi, Dinozaurach i Wielkich Ssakach

Książka jest tak zasobna w informacje, że doprawdy trudno przekazać całe jej bogactwo. Poniżej kilka kolejnych zagadnień, które pojawiają się w treści:

  • Czym są dinozaury, kiedy istniały i jak długo żyły oraz charakterystyczni przedstawiciele dla danych okresów.
  • Skąd czerpiemy wiedzę o tych wielkich gadach.
  • O tym, jak począwszy od jury dinozaury rządziły na Ziemi ok 150 milionów lat (wtedy pojawiły się dobrze znane gatunki dinozaurów: stegozaury, kentozaury, allozaury, brachiozaury, brontozaury, dinozaury giganty oraz drapieżne). Przy okazji omawiania gatunków poznamy ciekawe osobnicze cechy tych zwierząt dot. np. budowy ich ciała. Autor wskazuje również miejsca i czas, kiedy odnalezione zostały ich skamieliny.
  • Jak świat roślin podobny do dzisiejszego zaczął pojawiać się w kredzie. Pojawiły się też pierwsze ssaki, rozwijała się różnorodność życia w wodzie oraz ssaki wodno-lądowe.
  • Dinozaury jurajskie, które znamy z filmu Park Jurajski oraz uderzenie asteroidy, które „… w kilka dni, zniszczyło ponad 150 mln lat ewolucji”. Wyginęło 75% wszystkich gatunków na Ziemi.
  • W erze kenozoicznej „ewolucja ruszyła z kopyta” i nastała era ssaków, a pierwsi przodkowie człowieka pojawili się w Afryce około 4,5- 7 mln lat temu.

Ciekawostki:

  • W jurze, ok 200 mln lat temu pojawiły się pierwsze jaszczurki.
  • Rozpiętość skrzydeł pterodaktyla wynosiła 6-7 m
  • Jak przekazuje nam autor, biologowie uważają, że żyjemy w czasach szóstego wielkiego wymierania. Hmm

Wszystkie zapisane informacje są bardzo ciekawie zilustrowane. Jest również wiele tabelek, grafik, zdjęć ułatwiających odczytanie danych. Ciekawostki wyróżniono w ramach. Na końcu książki czytelnicy znajdą bogaty wykaz źródeł oraz literatury do pogłębienia wiedzy.

Dinozaury i Wielkie Ssaki to książka dla wielbicieli gatunku. Będzie wartościowym i docenionym prezentem mikołajowym.

Autor książki Krzysztof Poznański sam o sobie pisze „…. angażuje się w popularyzację nauki, zwłaszcza z takich dziedzin jak geografia, paleontologia, geologia czy astronomia”. Polecam wam. Odwiedzie go w sieci https://www.naukowotv.pl/, https://www.youtube.com/c/NaukowoTV/videos oraz na FB TUTAj.

Jeśli szukacie książek o dinozaurach dla dzieci rozważcie również Dinopedię.

Dinozaury i Wielkie Ssaki. Niesamowite dzieje Ziemi, Krzysztof Poznański, wydawnictwo Wilga, 320 stron, wiek 9+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *