Chatka w sercu lasu
6 - 8,  6+,  9 - 12,  9 +,  Dla dzieci,  Dzieci,  Edukacyjne,  Ekologiczne,  Emocje i Obyczaje,  Las,  Przygodowe,  Przyrodnicze,  Zwierzęta

Gaja z Gajówki – Chatka w sercu lasu – recenzja

Chatka w sercu lasu opowiada o życiu siedmioletniej dziewczynki imieniem Gaja. Dziewczynka mieszka w leśniczówce razem z mamą oraz tatą, który jest leśnikiem. Gaja rozpoczyna naukę w pierwszej klasie, w tak zwanej edukacji domowej. Czytelnicy będą mogli towarzyszyć jej w lekcjach, nie tylko przyrodniczych z tatą, które ma w środy. Życie w leśniczówce Gajówce odbywa się z rytmem natury, spodoba się małym czytelnikom. Książka pisana z perspektywy dziecka, prostym językiem, ale z wieloma ciekawostkami z leśnych klimatów. Wszystkie zagadnienia i pojęcia są w bardzo ciekawy, prosty sposób wyjaśnione i często narysowane. Pojawia się wiele leśnych zwierząt. Gaja doświadcza wielu dziecięcych emocji: radości, złości, dumy, ale również osamotnienia. Jest niezwykle ciekawa świata i podchodzi z wielkim szacunkiem do natury. Te dwie wartości płynące z książki są według mnie niezwykle cenne. Od opowieści Gai z Gajówki trudno się oderwać.

Chatka w sercu lasu

” Do Gajówki prowadzi prosta droga, a mimo to nie jest łatwo do nas trafić”. Tak zaczyna się spotkanie z Gają, dziewczynką, która nazwała się „dzikuską z lasu”, która mieszka w najwspanialszym miejscu na świecie. Na samym początku Gaja oprowadzi czytelników po leśniczówce i swoim pokoju. Opowie o rodzinie oraz wielkim marzeniu, bliskim wielu dzieciom, psie. Potem zanurzymy się już w codzienności i rutynie leśnego życia.

Leśne sprawy

Czytelnicy dowiedzą się wielu leśnych ciekawostek o roślinach, zwierzętach, o rodzajach drewna, pszczelich ulach, o tym jak się dokarmia ptaki i zwierzęta zimą, o grzybach. Tata Gaji okaże się super leśniczym, w walce z procederem porzucania śmieci w lesie czy też złodziejami drewna, którzy pojawią się w lesie. Natomiast mama twórczyni między innymi zdrowych przetworów urządzi ekcowarsztaty.

Gaja oczywiście aktywnie uczestniczy w codziennych obowiązkach rodziców. Jest bardzo samodzielna i zaradna. Poznajemy ją w trochę nostalgicznym nastroju. Doskwiera jej brak przyjaciół, marzy o koleżance oraz o normalnej szkole, w której jest dużo dzieci. Jednak wszystkie doświadczenia, przygody, spotkanie z królem lasu, nowi przyjaciele, rodzinna śnieżna Wigilia oraz nowy mieszkaniec Gajówki sprawiają, że Gaja poczuje się naprawdę szczęśliwa.

Gaja z Gajówki jest o życiu wśród drzew i dzikich zwierząt, w lesie gdzie zawsze wiele się dzieje. To opowieść, która pokazuje jak wiele dobrego zyskuje człowiek pozostając blisko natury. Książka uczy szacunku do zwierząt, roślin, ptaków, ale też drugiego człowieka. Podobała mi się zaradność i odwaga dziewczynki. Nie straszne jej owady czy myszki, które chowają się w domu jesienią, gdy zimno na dworze. Chatka w sercu lasu to opowieść o rodzinie, o wyborach, których dokonujemy, akceptacji i zrozumieniu.

Chatka w sercu lasu jest fantastycznie zilustrowana. Proste rysunki, mnóstwo kolorowych grafik wyjaśniających to, co chce przekazać czytelnikom Leśniczątko czyli Gaja.

Nie mogę się doczekać kolejnych przygód w Gajówce. Bardzo wam tę książkę polecam.

Co można robić w lesie z dziećmi przez cały rok, przeczytacie w Lasoterapii dla dzieci TUTAJ.

Gaja z Gajówki – Chatka w sercu lasu, Anna Włodarkiewicz, wydawnictwo Świetlik, 240 stron, wiek 6+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *