Ohyda
3 - 5,  6 - 8,  Edukacyjne,  Przyrodnicze,  Zwierzęta

Ohyda – Mała Księga Obrzydliwości

Dotychczas instynktownie omijałam tytuły mówiące o kupach i tym podobnych, ale Ohyda. Mała Księga Obrzydliwości jakoś mnie przyciągnęła i zajrzałam z czystej ciekawości. Książka mnie pozytywnie zaskoczyła. Okazało się, że mimo iż temat obrzydliwy, bo dotyczy wszystkich możliwych wydzielin, to … jednak ciekawy. Z książki dowiedziałam się wiele naprawdę nieznanych zwierzęcych faktów.

Ohyda ma niestandardowy format i przyciąga uwagę ciekawymi ilustracjami, w bardzo osobliwym klimacie. Wnętrze kryje wiele informacji o dzikich i egzotycznych zwierzakach. Sprawy dotyczą: śliny, kup i pup, sikania i w błocie taplania, bąków, beknięć i glutów i jeszcze kilku innych rzeczy. Wiem, że brzmi okropnie, ale zapewniam, że książka napisana jest bardzo taktownie, zabawnie i interesująco. Fajnie było ją przeczytać. Mieliśmy sporo śmiechu i zdziwień.

Najciekawsze moim zdaniem

  • Dłubanie w nosie wzmacnia układ odpornościowy, nie tylko u goryli, ale i u …. ludzi.
  • Istnieją komary wodne!
  • Krokodyl w zalotach puszcza bąble z nosa.
  • W ciągu 22 sekund (słoń) mógłby napełnić 160 litrowych butelek swoimi siuśkami.
  • Śledzie porozumiewają się puszczając bąki pod wodą.
  • Lemur Katta wydziela tak samo śmierdzący odór jak tchórz.
  • Miliony owiec hodowlanych przyczynia się do zanieczyszczenia atmosfery ziemskiej niebezpiecznymi gazami.

Na końcu książki młodzi czytelnicy dowiedzą się również nieco o sobie – A jakim Ty jesteś paskudnikiem? Wiecie, że „wnętrze naszego nosa wcale nie jest czystsze niż u goryla!”.

Po tylu przyrodniczo, biologicznych rewelacjach jest również Test. Trzeba wnikliwie przeczytać książkę, aby opowiedzieć na pytania.

Dzieci w wieku kilku lat uwielbiają rozmawiać o bąkach i kupkach, na pewno nie będą zawiedzione. Zwierzęta, które znają z książeczek, pokażą w Ohydzie zupełnie inne, prawdziwe oblicze. Polecam wam Ohydę. Jest fajna.

Fakty o innych zwierzętach, na przykład o dzikach znajdziecie TUTAJDzika książka o Dzikach i ich kuzynach; lub TUTAJ Wielka Księga Ssaków lub TUTAJ Co budują zwierzęta?

Ohyda – Mała Księga Obrzydliwości, Emanuelle Figueras, wydawnictwo Babaryba, 78 stron, wiek 5+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *