Rasim i Nietolerancja
6 - 8,  Dla Rodziców,  Dzieci,  Uczucia i Obyczaje

Rasizm i Nietolerancja NIE! – mała książeczka o wielkiej mocy

W ostatnim czasie bezustannie szukam inspiracji i wsparcia w książkach, które pomogą mi wyjaśnić dziecku co dzieje się wokół nas. O tym jak „…różnice między ludźmi zadziwiają, przyciągają”, „…Wytrącają z równowagi, niepokoją…”, a „Czasami nawet dochodzi do wojny” dobrze opowiada książka Rasizm i Nietolerancja NIE!. Ta niepozorna, cienka książeczka opowiada w prosty i mądry sposób o tolerancji i rasizmie, zadając na wstępie pytanie co, by się stało gdybyśmy wszyscy byli jednakowi? Gdybyśmy mieli taki sam wygląd: kolor oczu, włosy, wzrostu. Czy takie same zainteresowania, wrażliwość, wyznawali tę samą jedną religię. Nawet bardzo mały czytelnik czuje intuicyjnie, że byłoby to nie do zniesienia. Prawda jest taka, że każdy z nas jest niepowtarzalny.

Wszystkie różnice między ludźmi

Z różnic między ludźmi wynikają jednak nieoczekiwane i nie zawsze pozytywne sytuacje. Czasami można poczuć się niepewnie, gdy nie wiemy jak się zachować na przykład wobec osoby niepełnosprawnej. Można się zdenerwować i to nawet bardzo, gdy ktoś zachowa się źle wobec nas. Można powielać nieprawdziwe stereotypy i poglądy, bo tak, bez zastanowienia. Jednak w każdej z tych sytuacji można postąpić z poszanowaniem dla innych, okazując szacunek dla różnorodności.

Autorka daje kilka bardzo wartościowych, konkretnych rad, aby żyło się lepiej oraz aby, dobrze żyć z innymi:

  • bądź ciekawy, sprawiedliwy, otwarty;
  • zastanawiaj się;
  • reaguj.

Po tej lekturze dzieci poczują się dobrze w swojej skórze i swobodniej w wymagających okolicznościach. Z pewnością przypomną sobie wiele sytuacji z ich codzienności, które można by przeżyć czy odczytać inaczej. To książka przy okazji której, można opowiedzieć i wyjaśnić nowe pojęcia, jak rasizm i nietolerancja czy cudzoziemcy. Dobrze jest też porozmawiać o tym, że negatywne emocje też są ok i wszyscy je odczuwamy.

Podsumowując, polecam Rasizm i Nietolerancja NIE! do wspólnego czytania. Szczególnie teraz, w obliczu konfliktu zbrojnego, którego jesteśmy świadkami. Kiedy kłębią się w nas emocje i jesteśmy zagubieni. Rozmawiajmy z dziećmi, bo one potrzebują naszego mądrego wsparcia.

W serii dostępne są również tytuły: Przemoc NIE!, Zły dotyk NIE! oraz Poniżanie NIE!

Inne ciekawe książki o uczuciach znajdziecie we wpisach: Wielka Księga Super Mocy czy Wielka Księga Emocji.

Rasizm i Nietolerancja NIE!, Florence Dutheil, Henri Fellner, wydawnictwo Muchomor, 35 stron, według mnie wiek wczesnoszkolny, 6+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

2 × 5 =