Smaczna Banda
3 - 5,  6 - 8,  Dla dzieci,  Emocje i Obyczaje

Skwaszone Winogrono i Bystre Ciastko – nowe tytuły

W serii Smaczna Banda i Emocje ukazały się kolejne dwa, godne polecenia tytuły: Skwaszone Winogrono oraz Bystre Ciastko. To propozycja dla dzieci w wieku przedszkolnym, która w prosty, niebanalny oraz sugestywny sposób opowiada o emocjach. W roli bohaterów produkty spożywcze. Tym razem Winogrono oraz Ciastko. Gra w słowa sprawia, że w tekście kryje się nie tylko wartościowy przekaz ale również jest zabawnie i lekko. Dwa nowe tytuły opowiedzą dzieciom o tym, że warto wybaczać i być uważnym na innych oraz o tym, że każdy jest wyjątkowy na swój sposób.

Skwaszone Winogrono

Mali czytelnicy poznają Winogrono, gdy jest już skwaszone i mówi o tym, że „Jeśli mnie wkurzysz zapamiętam to. …Jeśli mnie obrazisz, w życiu tego nie odpuszczę. Nie ma mowy”. Owocek opowiada o tym, jak bardzo bywa zacięty i nieugięty, a żadne uchybienie nie umknie jego uwadze. Jednak… nie zawsze takie było. Kiedyś był radosny oraz szczęśliwy pośród innych winogron i owoców. COŚ w jego życiu uraziło go tak mocno, że zgorzkniał, a jego żale rosły i rosły. Pewno dnia jednak splot wydarzeń sprawia, że Winogronkowi nie udaje się dotrzeć na umówione miejsce na spotkanie z Lennym (równie skwaszonym jak on sam). Próbuje się tłumaczyć, ale Lenny nie wybacza. Winogronek zaczyna się zastanawiać i odkrywa prawdę na temat „strasznego COŚ” . Wszystko zaczyna się zmieniać.

Bystre Ciastko

W tej opowieści Bystre Ciastko to jeden z uczniów chatki z piernika. Jak nasze dzieci chodzi do i „Marzy o tym, aby być ciastkiem które zna odpowiedź na każde pytanie”. Jednak to niemożliwe, a ciastko pogrąża się w smutku w zburzonych falach oceanu. Czasem mylą mu się zadania, jest zmartwione i niepewne. Pewnego dnia Pani Biszkopcik zadaje nietypową pracę domową, która odmieni los ciastka. Okaże się, że i ono ma w sobie talent. Jego odkrycie pomoże mu stać się bystrzakiem, który nie musi znać odpowiedzi na wszystkie pytania.

Jestem przekonana, że te świetnie napisane oraz pięknie zilustrowane opowieści spotkają się z ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci. Żal, złość jak również niepewność to uczucia, które przydarzają się każdemu i trudno samemu sobie z nimi poradzić. Szczególnie najmłodszym. Każdy potrzebuje czuć się wyjątkowo, być docenionym oraz dostrzeżonym. Książeczki w lekki i apetyczny sposób podpowiedzą dzieciom jak sobie z poradzić z emocjam czy przykrościami.

Skwaszone Winogrono oraz Bystre Ciastko to świetna okazja do mądrej rozmowy o uczuciach. O tym, aby z małej przykrości nie powstał duży problem oraz o własnych zdolnościach i talentach, których nie zawsze jesteśmy świadomi.

Mam nadzieję, że polubiliście naszych bohaterów, ponieważ kolejne tytuły w serii w przygotowaniu.

Zostawiam was z niezwykle inspirującym cytatem ze Skwaszonego Winogrona:

„Aby, być szczęśliwym, trzeba dodawać do tego co się ma, a odejmować od tego, czego się chce”.

Wcześniej w serii ukazały się tytuły: Niesforne Ziarenko oraz Wzorowe Jajo –> TUTAJ.

Skwaszone Winogrono, Bystre Ciastko, Jory John, wydawnictwo HarperKids, 32 strony, wiek 3+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *