6 - 8,  9 - 12,  Dla dzieci,  Dla Rodziców,  Kreatywne

Sketchnoting oraz Zrób sobie komiks – kreatywne rysowanie

Sketchnoting Kompletnie inny sposób notowania oraz Zrób sobie komiks to książki, które ucieszą fanów rysowania, bazgrania i wymyślania nowych historii. To kreatywne rysowanie bez ograniczeń. Tytuły kierowane do dzieci, ale rodzicom również się spodobają i zapewnią beztroską zabawę. Taki zestaw może sprawić komuś ogromną radość, co o tym sądzicie?

Czytelnicy, a raczej „rysownicy” znajdą w tych książkach wiele świetnych patentów na notowanie i zapisywanie myśli czy też wymyślanych przez siebie opowieści. To dobry relaks dla umysłu, a zarazem trochę trening porządkowania myśli. Pozwólmy dzieciom bazgrać!

Sketchnoting Kompletnie inny sposób notowania

Ta książka namiesza w głowie waszego dziecka. Standardowe, uporządkowane notatki, z których nie chce się korzystać, odejdą do lamusa. Czas na kreatywne zapiski, skojarzenia, mapę myśli. Czas na notatki, które mają moc i przydadzą się później w nauce. Mój syn był zachwycony choć nieśmiały, bo stwierdził, że w szkole to nie przejdzie. Jednak zauważyłam, że w zeszytach zaczęła pojawiać się niestandardowa twórczość. Elementy, które kojarzy z danym tematem i które pomagają zachować daną rzecz w głowie. Dla mnie świetnie.

SketchinoTing „… to zupełnie inny sposób notowania, który sprawi, że zeszyty twojego dziecka zmienią się nie do poznania…”.

  • Autorka zachęca na początku do małych zmian „ku wielkim zmianom” czyli wprowadzenie tabelek, karteczek samoprzylepnych, pisaniu na marginesach.
  • Dalej mamy mapę myśli.
  • Podkreślenia i Grube litery.
  • Kolory i kody kolorystyczne.
  • Potem przychodzi czas na większe zmiany czyli wprowadzenie ikonek, znaków, emocji aż po całe rysunkowe historie. Nie trzeba być artystą, aby tworzyć te opowieści. W książce znajdują się praktyczne instrukcje jak rysować poszczególne elementy.
  • Jest też zachęta i miejsce do samodzielnej pracy. Do stworzenia własnego banku ikon lub narysowania w prosty sposób konkretnej zadanej postaci. Jestem pod wrażeniem jak pięknie można narysować temat „pustynie lodowe” lub „kolejność wykonywania działań”. Kiedy się patrzy na rozrysowane zagadnienie od razu wiadomo o co chodzi.
  • W kolejnych rozdziałach gotowe elementy do wyboru jako inspiracje: duży wybór ramek, kartek, chmurek, przyborów, drogowskazów i wiele innych.

Książka do wertowania i rysowania, pełna wiedzy i inspiracji. Genialna.

Kreatywne rysowanie z Zrób Sobie Komiks

Zrób sobie komiks zachęca do rysowania w nieco inny sposób. W pierwszym rozdziale ciekawostki i sporo wiedzy na temat komiksu. Dalej o elementach komiksu: plansze, dymki, elementy dźwiękonaśladowcze czy pokazujące ruch. Wskazówki od czego zacząć wymyślanie komiku, a potem jak stworzyć swojego bohatera i jego otoczenie.

Potem „rysownicy” przejdą do części praktycznej, czyli zadań związanych z dorysowaniem zadanego elementu na przykład twarzy czy konkretnej emocji na twarzy. W części Tworzenie komiksu do uzupełnienia jest już więcej, należy wymyśleć całą planszę. Podczas całej przygody towarzyszą twórcom rysunkowi bohaterowie Pik I Robi.

Zrób sobie komiks. Zostań superbohaterem do podejrzenia na stronie wydawnictwa.

Przykładem świetnej komiksowej historii jest uwielbiana przez dzieci seria Domek na drzewie. Zajrzycie do wpisu TUTAJ. Pisałam o niej kiedy zaczęliśmy czytać.

Sam sposób wydania obu książek, na papierze trochę w formule brulionowej, zachęca do bazgrania. Wszędzie są miejsca gdzie można postwić swój znak i cieszyć się nim bez obaw. Naprawdę świetne pomyślane książki, przyjazne dla dzieci, ciekawe. Przekazują spontanicznie wiedzę i zajmują w interesujący sposób czas młodego człowieka. Liczy się kreatywność i własna inwencja twórcza. Autorzy nie narzucają, a zachęcają. Pobawcie się w Kreatywne rysowanie. Polecam obie książki waszej uwadze.

Sketchnoting. Kompletnie inny sposób notowania, Agnieszka Jachymek, wydawnictwo znak emotikon, 224 strony, wiek 8+

Zrób Sobie Komiks, Piotr Kamiński, Robert Trojanowski, wydawnictwo znak emotikon, 240 stron, wiek 8+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *