Klub Enigma
9 - 12,  Detektywistyczne,  Dzieci i Rodzina,  Przygodowe

Klub Enigma – detektywistyczna przygoda dla nastolatków

Jesteśmy po lekturze książki pod tytułem Klub Enigma. To przygodowa powieść z wątkiem detektywistycznym. Bohaterami książki jest paczka przyjaciół z szóstej klasy z poznańskiej dzielnicy Wildy. Odbiorcą książki mogą być więc dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej. Książka spodoba się zarówno dziewczynkom jak i chłopcom. Fabuła obfituje w zaskakujące zwroty akcji, odważne poczynania bohaterów oraz ciekawe dialogi również na chacie!. Nie brakuje edukacyjnych treści, które przybliżają czytelnikom wiedzę na temat Enigmy i kryptografii.

Młodzi czytelnicy poczują się w tej historii jak u siebie, na luzie. Autorka Agata Romaniuk ciekawie i w naturalny sposób opisuje świat nastolatków. Szkoła, przyjaźń, sympatie, rodzina to wszystko jest udziałem grupy młodych ludzi, członków klubu Enigma. Nie ma dramy, za to ciekawość, działanie w grupie i wzajemne wsparcie.

Klub Enigma czyli kto?

Marcel to jedynak, marzy o psie i odrobinie luzu od nadopiekuńczych rodziców. Koks z Inka są rodzeństwem. Kosk zawsze się spóźnia, jest wiecznie głodny, nosi czadowe dredy i wbrew swojej rodzinie nie jest muzykalny. Ida równa kumpela, podoba się Marcelowi. Koks z Inką mają jamnika Dyzia, czego zazdrości im Marcel. Wowa jest uzdolniony matematycznie, pochodzi z Ukrainy i jest nowy w klasie. Szybko znajduje nić porozumienia z naszą trójką i staje się członkiem Enigmy.

Uczniowskie życie toczy się swoim rytmem. Oceny, nauczyciele, bieżące sprawy. Ale pewnego dnia pan od matematyki opowiada uczniom o Enigmie, maszynie szyfrującej. Do jej rozszyfrowania przyczyniło się trzech Polaków, matematyków: Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki. Temat bardzo przypada do gustu Marcelowi, a Wowa dużo wie na ten temat. Chłopcy postanawiają założyć klub, Klub Enigma. A pierwszą sprawą, którą rozwiążą jest podejrzana zbiórka pieniędzy na porzucone psy z Ukrainy. Historia okaże się bardziej skomplikowana niż się wydaje.

Dlaczego to świetna książka na wakacje dla młodszych nastolatków?

Bardzo podobali mi się bohaterzy tej powieści. Różni pod wieloma względami, ale zgrani i wspierający się nawzajem. Ujęło mnie, że tak bardzo leżał im na sercu los potrzebujących zwierząt. Mimo natłoku swoich młodzieńczych spraw nie porzucili zamiaru pomocy psom i rozwikłali zagadkę.

Wątki dotyczące Enigmy oraz szyfrów, który sami bohaterzy wprowadzili w pewnym momencie do komunikacji między sobą, były ciekawe. Być może któryś z młodych czytelników również złapie bakcyla i rozwinie talent do matematyki i liczb.

Poza tym młodzież spędzała więcej czasu ze sobą i w plenerze niż przed monitorem komputera grając.

Klub Enigma spisany został w trzynastu rozdziałach. Między wierszami usadowiły się dość licznie czarno białe ilustracje. Historię czyta się szybko, bo nie wiadomo co się wydarzy. Cieszy bardzo, że autorka zapowiada kolejną jej część.

Polecam waszej uwadze ten tytuł. Doskonale sprawdzi się na wakacjach. To wartościowa lektura.

Klub Enigma, autorka Agata Romaniuk, ilustracje Asia Gwis, wydawnictwo Zygzaki, 208 stron, wiek 10+

Podobne recenzje książek dla nastolaktów:

  • Szkoła Szpiegów. Podbija Europę, Stuart Gibbs – TUTAJ
  • Wakacje z Koszmarkiem, Gniazdo Wampirów, Justyna Drzewicka – TUTAJ
  • Draka na Antypodach, Katarzyna Ryrych – TUTAJ
  • Zagadkowi Agenci, Sekret Nawiedzonego Lasu, Max Czornyj – TUTAJ

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *