Pojazdy
3 +,  Auta

PIERWSZA ENCYKLOPEDIA Pojazdy – wertowanie bez końca

PIERWSZA ENCYKLOPEDIA Pojazdy, to doskonała propozycja dla najmłodszych miłośników szeroko rozumianej motoryzacji, a raczej wszystkiego co się porusza i pozwala się przemieszczać. Ogrom i różnorodność informacji, z pewnością namiesza w głowie niejednemu małemu czytelnikowi.

Książka Pojazdy podzielona jest na cztery rozdziały: Na ziemi, Na wodzie, W powietrzu oraz Zapamiętaj.

W każdym rozdziale lekturę rozpoczynamy od początków rozwoju maszyn, w transporcie lądowym,  żaglowym i powietrznym. Następnie krok po kroku, zapoznajemy się z maszynami konstruowanymi na przestrzeni czasu. W transporcie lądowym są to lektyki, sanki, taczki, karoce, ryksze, wszystko napędzane siłami człowieka, a następnie rydwany, bryczki, dyliżanse wprawiane w ruch już dzięki pomocy zwierząt. Młodzi odkrywcy obejrzą jak zmieniał się wygląd i budowa samochodu, jak zbudowane jest współczesne auto, jak wygląda autostrada, jak podróżujemy, co dzieje się w transporcie miejskim, jakie są rodzaje pojazdów uprzywilejowanych. Poza prezentacją różnych rodzajów cieżarówek, maszyn budowlanych i wojskowych oraz pociągów, znajdziecie jeszcze dużo, dużo więcej! Trudno wszystko wymienić, a to tylko pierwszy rozdział.

Kolejny rozdział, odkrywa tajemnice żeglugi. Od najodleglejszych czasów kiedy ludzie pływali tratwą, przez okręty żaglowe, jachty, okręty parowe i motorowe oraz takie, które wykonują ściśle określone funkcje jak statki rybackie, promy, barki czy okręty podwodne.

Rozdział Latanie, otwierają pierwsze maszyny lotnicze skonstruowane przez człowieka: balon, sterowiec, szybowiec, samolot napędzany silnikiem. Potem znajdziecie już nowocześniejsze maszyny oraz wyjaśnienie jak to się dzieje, że samolot lata „ Jeśli szybko się rozpędzasz i wysuniesz rękę w bok, to poczujesz, że jakaś siła chce ją unieść. Podobnie jest z samolotami. Silnik rozpędza pojazd, a powietrze, które owiewa skrzydła, unosi maszynę w górę…„. Mamy tu też schemat budowy samolotu, lotniska, a potem inne środki transportu jak śmigłowce, lotnie, spadochrony czy rakiety. Mój syn bardzo długo i pieczołowicie studiował swoją encyklopedię, a sekcja kosmiczna bardzo go interesowała.

Trzy wyżej opisane rozdziały kończy krótki quiz, a potem przechodzimy do części Zapamiętaj. W niej znajdziecie historię transportu, niesamowite wynalazki, pojazdy przyszłości, przepisy ruchu drogowego i … środki transportu w baśniach.

Muszę przyznać, że PIERWSZA ENCYKLOPEDIA Pojazdy to niesamowita książka. Jest pełna, kolorowych ilustracji z niewielką ilością tekstu. Mimo tak wielu obrazów, książka jest przejrzysta i czytelna. Wydana bardzo porządnie, w twardej oprawie, z nieco sztywniejszymi stronicami. Nasz egzemplarz mimo upływu czasu, trzyma się doskonale.

Co warte szczególnej uwagi, na wielu stronach jest zamieszczona pionowa kolumna dedykowana ciekawostkom np. do „czego służy kil?„, „w jaki sposób pływa prom?” albo „czy dużo rakiet jest wystrzeliwanych w kosmos?” Odpowiedzi są proste, krótkie i opatrzone odpowiednimi obrazkami, tak aby mały czytelnik mógł zrozumieć jak najwięcej.

Serdecznie polecam encyklopedię Pojazdy do wspólnego wertowania, bez końca.

W serii Pierwsza Encyklopedia znajdziecie nie tylko Pojazdy. Zajrzyjcie tutaj, jest coś zarówno dla dziewczynek jak i chłopców.

PIERWSZA ENCYKLOPEDIA. Pojazdy, teksty Camille Babeau, ilustracje praca zbiorowa, Grupa Wydawnicza Foksal, 88 stron, wiek od 0-5 lat

Moja ocena: 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *