
Którędy do Yellowstone – recenzja atlasu, który pokochają dzieci i dorośli
Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych to książka, która zachwyca od pierwszego spojrzenia. Nie wiemy, jak to się stało, że tak długo jej nie mieliśmy, ale gdy w końcu trafiła w nasze ręce – przepadliśmy. Soczyste kolory, cudowne ilustracje i pełne energii teksty od razu nas porwały. To jedna z tych książek, które czyta się i ogląda z szeroko otwartymi oczami.
📖 Duży format i grube kartki nadają przygodzie rozmachu – wspólna lektura to czysta przyjemność. My czytaliśmy razem: Janek lewą, ja prawą stronę. Nie sposób pominąć jakiejkolwiek informacji – każda jest ciekawa i świetnie podana.


Ruszamy na wielką wyprawę w „zielone”




🌳 Podróż zaczyna się w Białowieskim Parku Narodowym, gdzie poznajemy bohaterów: ciekawską wiewiórkę Ulę i ostrożnego żubra Kubę. Kuba dostaje zaproszenie od kuzynki Dakoty do Yellowstone – najstarszego parku narodowego świata. Zwierzaki wyruszają w drogę, a towarzyszy im gołąb Filip – mieszkaniec Hajnówki, który wszystko potrafi zorganizować.
Ich wyprawa to pasjonująca podróż przez 8 wyjątkowych parków narodowych:
- rodzimy Białowieski Park Narodowy;
- Park Narodowy Yellowstone w Stanach Zjednoczonych;
- Manu Park Narodowy w Peru;
- Jiuzhaigogou Park Narodowy w Chinach;
- Namib- Naukleft Park Narodowy w Namibi;
- Park Narodowy Grenlandii na terytorium zależnym Danii;
- Komodo Park Narodowy w Indonezji;
- Fiordland Park Narodowy w Nowej Zelandii.
Każdy park to osobna przygoda. Poznajemy lokalną florę i faunę, zjawiska przyrodnicze, historię i ciekawostki. A wszystko to w formie komiksu z licznymi zapiskami i mapami, które świetnie budują kontekst. Wszystko w formie komiksu wzbogaconego licznymi, ciekawym zapiskami, które nadają szerszy kontekst opowieści.




Czego można się dowiedzieć z książki Którędy do Yellowstone?
- Czym jest kaldera, lasy pierwotne czy rzeka epizodyczna?
- Jak wygląda działanie lodowców?
- Co to jest welwiczja przedziwna i dlaczego to roślina tak niezwykła?
- Kim są manul stepowy, mrówka pocisk czy rekin polarny?
Każda strona książki to porcja fascynującej wiedzy podanej z humorem i lekkością. Dialogi między bohaterami bawią dzieci i dorosłych. Zwierzęta zamieszkujące parki narodowe stają się ich przewodnikami – jak bizon Leon, panda ruda Fu Fu czy Ramona z Peru.
🧡 To książka, która uczy miłości do natury, otwiera oczy na świat jak również zachwyca formą. Jest doskonałym połączeniem atlasu, komiksu i przygodowej opowieści z edukacyjnym pazurem. A do tego – jest po prostu przepiękna.
Na zakończenie:
Jeśli szukacie książki, która zabierze Was i Wasze dzieci w dziką, edukacyjną podróż po świecie – „Którędy do Yellowstone?” będzie strzałem w dziesiątkę.
Warto też sprawdzić inne tytuły autorów – jeśli są równie dobre, to już wiem, że chcę je mieć!
Koniecznie sięgnijcie po Którędy do Yellowstone. Ta dzika podróż otwiera przed czytelnikami piękno naszej planety.
Którędy do Yellowstone. Dzika Podróż po Parkach Narodowych, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Dwie Siostry, 128 stron, wiek 7+

