Co budują zwierzęta
6 - 8,  Edukacyjne,  Przyrodnicze,  Ptaki

Co budują Zwierzęta?

Co budują Zwierzęta? to książka o cudach otaczającej nas przyrody, z których wyłania się obraz zadziwiających, zwierzęcych umiejętności. Młodzi czytelnicy poznają mistrzów architektury, projektowania, inżynierów, konstruktorów oraz budowniczych – o czym dowiedzą się już na wstępie książki. Niby wszyscy dobrze wiemy z obserwacji, filmów przyrodniczych czy zdjęć, że ptaki budują gniazda i to w przedziwnych miejscach, jednak zobaczyć i poczytać, o tych wszystkich domostwach w jednym miejscu jest niezwykle ciekawe i zaskakujące. Poznajcie tych wszystkich wspaniałych budowniczych, to prawdziwe przyrodnicze safari!

Różnorodność. To lubię!

Czytelnicy będą mieli okazję zobaczyć ptasich budowniczych:

  • domów na wodzie i pod wodą;
  • gniazd jednorodzinnych, kawalerek oraz osiedli;
  • powietrznych i naziemnych kryjówek.

Rodzaj budowli warunkuje również rodzaj wybranego do budowy materiału. Ptaki wykorzystują pióra, muszle, a także liście, piach, kamienie, trawy czy ślinę oraz wiele innych materiałów, które mają w zasięgu dzioba.

Jednak nie tylko ptaki zadziwiają umiejętnościami przystosowania się do swoich warunków bytowania i zaradnością. Książka przedstawia również umiejętności m. in.:

  • owadów (termitów; pająków, ślimaków, pszczół)
  • ssaków (szczególnie tych, które swe domostwa zakładają w podziemnych korytarzach);
  • oraz ryb.

Jak się okazuje każde stworzenie potrzebuje domu, szuka bezpieczeństwa i kryjówki, zupełnie tak jak my ludzie. Fajnie jest przekazać tak ciekawe spostrzeżenie i wiedzę dziecku. Sądzę, że pozwoli mu ona spojrzeć na otaczający świat z zupełnie z innej perspektywy. Zobaczyć siebie jako cząstkę czegoś większego, wspaniałego, co należy chronić i szanować. Mam poczucie, że szczególnie w obecnych czasach wiedza przyrodnicza jest ważna ponieważ to od naszych poczynań tu i teraz zależy przyszłość naszej planety i zdrowie naszych dzieci. Koncepcja pokazywania dzieciom piękna świata, budzenia sentymentu młodszych pokoleń do natury jest mi zdecydowanie bliższa, aniżeli pokazywanie już zrujnowanego przez ludzi środowiska oraz wskazówek jak uniknąć dalszej jego degradacji.

Wracając jednak do książki. Co budują Zwierzęta? to same ciekawostki. Rozmaitość gatunków, środowisk i zwierzęcych zwyczajów, które zaskakują i zachęcają do studiowania książki. Oczywiście najlepiej we dwoje, rodzinnie.

Atrakcyjne wydanie. Duży format. Piękny papier we wnętrzu książki oraz mnogość ilustracji opatrzonych sporą porcją tekstów umieszczonych w dedykowanych przestrzeniach. Oto atuty tej publikacji. Jest nastrojowo, w takim „botanicznym” klimacie.

Inne przyrodnicze książki, warte waszej uwagi znajdziecie w kategorii Przyroda TUTAJ Są tam opowieści o drzewach, ptakach, owadach, pod wodą i pod ziemią. Na pewno coś ciekawego dla dzieci znajdziecie.

Co budują Zwierzęta?, Emilia Dziubak, Nasza księgarnia, 64 strony, wiek 6+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dziewiętnaście − siedemnaście =