Detektyw na wakacjach
6 - 8,  6+,  Detektywistyczne,  Dla dzieci,  Dzieci

Detektywi na wakacjach

Detektywi na wakacjach to seria detektywistyczna, która wciągnie czytelników w świat zagadkowych przygód. Tym razem bohaterzy Tuba (dziewczyna) i Patefon (chłopak) podążają śladem złoczyńców (różnych) w czasie wakacyjnego obozu nad morzem. Mimo wolnego czasu i planowanego relaksu na plaży, zmysł detektywistyczny dzieci nie pozwala im na odpoczynek. Przyjaciele szybko wikłają się w nowe śledztwa. Z każdym pojawiającym się wątkiem wykazują się sprytem i ogromną wnikliwością. Ich detektywistyczną działalność ma pozostać niezauważona przez obozowych opiekunów i innych obozowiczów. A zagadka rozwiązana. Ta kombinacja wymaga nie lada gimnastyki, czasem dosłownie.

Historię opowiada Patefon, a rzeczywistość widziana oczami dzieci nie wydaje się taka groźna pomimo tylu zbirów wokoło. Chłopiec ceni wnikliwość i zaangażowanie swojej koleżanki po detektywistycznym fachu. A i Tuba potrafi docenić kolegę.

Akcja niezwykle wartka, czytelnicy nie będą się nudzić. Raczej trudno nadążyć za bohaterami. Świetna wakacyjna lektura dla dzieci w wieku od sześciu lat.

Detektywi na wakacjach nie odpoczywają

Jak wspomniałam mimo planowanego wypoczynku, dzieciom to się zupełnie nie udaje. Najpierw Tuba odkrywa, że w tej samej miejscowości i w tym samym czasie wypoczywa ich znajomy dzielnicowy pan Michniak. Potem wpada na trop przestępcy, który chce pozbyć się trupa. Dalej dzieci wkręcają się w spór lokalnych rybaków i zaprzyjaźniają z właścicielem lokalnej knajpki Morski Konik. Potem jest jeszcze martwa foka na plaży. W między czasie obozowe życie toczy się swoim rytmem: seans pod gwiazdami, wschód słońca nad morzem, zajęcia sportowe, rejsy statkiem i mnóstwo konkursów z nagrodami. Dzieci umiejętnie prowadzą swoje śledztwa tak, aby wywieść w pole opiekunów.

Jak cała ta historia się zakończy? Czy młodym detektywom uda się zaprowadzić spokój w nadmorskiej miejscowości? I jak wypadnie Tuba na konkursie talentów muzycznych grając na saksofonie? Wszak „ćwiczyła” godzinę każdego dnia. Tego trzeba się dowiedzieć czytając książkę.

Historia fajnie pokazuje relacje między równieśnikami i dorosłymi. Jest dowodem na to, że trzeba wierzyć w siebie i działać. Podpowiada jak kombinować, aby zdobyć kieszonkowe 🙂 Dla Tuby i Patefona to zupełnie proste. Wszędzie potrafią się zaczepić i mają multum pomysłów w każdej sprawie.

W książce dużo do czytania, mniej rysunków. Są czarnobiałe, lekko przerysowane, komiczne. Ale razem z historią stanowią fajną całość.

Świetna wakacyjna propozycja dla dzieci, a inne ciekawe książki detektywistyczne, które polecałam znajdziecie TUTAJ. Jest ich sporo.

Tuba i Patefon. Detektywi na tropie do podejrzenia TUTAJ.

Tuba i Patefon. Detektyw na wakacjach, Katarzyna Ryrych, wydawnictwo Wilga, 200 stron, wiek 6+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *