3 +,  6+,  Dzieci,  Komiks

O chłopcu, który lubił bajki – komiks

O chłopcu, który lubił bajki, to jedna z serii książeczek o przebojowych kurczakach. Książka napisana w formie komiksu z przeuroczymi, nietypowymi, zwierzęcymi bohaterami kurczakami.  „Tego wieczoru wszystkie kurczaki zebrały się w kurniku. Podekscytowane jak dzieci czekały, aż w  końcu nadejdzie ta wyjątkowa chwila…” „Bo przecież dzisiaj jest poniedziałek! A w poniedziałki…”

Wszystkie kurczaki jak zawsze o tej porze, czekają na szczura Bajarza, wędrownego opowiadacza bajek, który krąży od kurnika do kurnika przynosząc niesamowite historie. Czas z Bajarzem mija nieubłaganie i szybko, Bajarz odchodzi wśród okrzyków ” Chcemy jeszcze!” ale, że jest już stary, zapomina swojej torby na ser. Kurczaki Carmelito, Carmen wraz z barankiem Belino ruszają za szczurem. Znajdują go niedaleko, bo strudzony Bajarz zmęczony drogą, nie ma siły iść dalej i martwi się kto będzie dzieciom opowiadał bajki, jak jego zabraknie. Jak dotychczas nie znalazł nikogo kto mógłby go zastąpić, a według przepowiedni wuja Ezopa może to zrobić tylko Jan „Opowiem ci o pewnym Janie, którego śpiącego na książce zastaniesz. A strzałki znak wyznaczy szlak.” W obliczu takiej tragedii, przyjaciele postanawiają pomóc Bajarzowi i ruszają razem z nim na poszukiwania Jana z przepowiedni. „Przecież my znamy chyba z dziesięciu Janów!”, wykrzykują. Rozpoczyna się wesoła wędrówka pełna zaskakujących zdarzeń. Odwiedzają kolejno zająca Jana, słynnego biegacza zwanego „strzałą” – który jednak nie potrafi powtórzyć żadnej historii bo jest strasznie zapominalski; niedźwiedzia Jana, którego budzą ze snu ale też wyjmują z pupy usypiającą strzałkę; skunksa Jana, Dzika, Żabę, Borsuka, Kreta, Małpki – ale nikt z nich się nie nadaje. Poszukiwacze są już u kresu sił, gdy nagle w pewnym mieście, w pewnym oknie dostrzegają śpiącego na książce chłopca. Nie tracą okazji, przez okno dostają się do pokoju, gdzie jak się okazuje po chwili, śpi Jan, nad swoją pracą domową. Szybko ustalają z chłopcem, że zostanie on strażnikiem opowieści i stary opowiadacz całą noc, aż do świtu, przekazuje mu wszystkie historie, bajki, baśnie, legendy i opowieści. Kiedy Jan spisuje je piórem na papierze, skrzydlaci przyjaciele i Belino słodko zasypiają u ich stóp.

A w kolejny poniedziałek, w kurniku „kurczaki z niecierpliwością przebierały kurzymi nóżkami...” czekając na … swojego Bajarza i wieczór opowieści. Uwielbiam szczęśliwe zakończenia 🙂

W książce znajdziecie wartką akcję, bo bezustannie coś dzieje; krótkie, zabawne teksty, wszystko to co nieoczekiwane i niespodziewane. Czasami autor nazywa rzeczy po imieniu (np. śmierdzący Jan, mowa o skunksie) ale trafnie i stosownie dla dzieci.

Warto zwrócić uwagę, że książki wydane są w niewielkim i miękkim formacie, idealnie więc nadają się w podróż, na wakacje. Czytania naprawdę dużo, a miejsca zajmują niewiele.

Bardzo polecam tą komiksową serię, my jesteśmy po lekturze trzech opowiadań, ale na pewno sięgniemy po pozostałe.

O chłopcu, który lubił bajki, autor Christian Jolibois, ilustrator Christian Heinrich, wydawnictwo Hachette Polska, 48 stron, wiek 4+

Moja ocena: 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *