Opowieści o tym co ważne
9 - 12,  Dla dzieci,  Dla Rodziców,  Emocje i Obyczaje,  Rodzina

Opowieści o tym, co w życiu ważne

Opowieści o tym, co w życiu ważne to rodzinne kadry, a w nich wiele o wartościach, uczuciach, sile słów. To ciekawa i dająca do myślenia lektura dla dzieci, ale również dorosłych. W książce czytelnicy znajdą dziewiętnaście krótkich opowiastek, z którymi dzieci z łatwością będą mogły się utożsamić. Bohaterami historii są członkowie rodziny: Julka (która kocha taniec i śpiew), Miłosz (o wielkim sercu), Mama, Tata. Pojawia się też babcia, dziadek, rówieśnicy. Poprzez historie z życia wzięte, dzieci poznają sens ważnych słów, jak szacunek, tolerancja, akceptacja, czy godność. Na zakończenie każdego rozdziału pojawia się również sama definicja wplecionej w opowiadanie wartości. Ale też ciekawe cytaty krążące wokół. Ciepłe i miłe dla oka ilustracje obrazują bohaterów oraz wspominane miejsca.

Książka odpowiada dzieciom na wiele pytań. Uzmysławia sprawczość, należne prawa oraz należny szacunek. Rodzicom natomiast podpowie jak rozmawiać z dziećmi na istotne w ich życiu tematy. Polecam Waszej uwadze.

Opowieści o tym co w życiu ważne…

mówią między innymi o:

  • Relacjach ze starszymi członkami rodziny, zrozumieniu i patrzeniu na seniorów z życzliwszej perspektywy.
  • Tolerancji na przykładzie nowej koleżanki w klasie. (Szczególnie ważny rozdział kontekście wielu małych uchodźców z Ukrainy).
  • tym, że warto mieć własne zdanie. Odwaga i mówienie tego co czujemy, czasem przynosi niespodzianki, a na pewno daje satysfakcję.
  • Wzajemnego szacunku w rodzinie, ale też wobec innych osób, które spotykamy na drodze.
  • Wolności Ogrodnika, który gdy otrzymał wolność sam zdecydował że chce zostać i nadal pracować w ukochanym ogrodzie.
  • Przyjaźni i empatii wobec rówieśników.
  • Odcieniach współczucia, które jest miłe i które ludzie wyrażają na swój sposób.
  • Dziecięcych prawach zapisanych w Konstytucji, na przykład do nauki.

oraz wielu jeszcze pięknych uczuciach.

W sumie, bohaterzy Opowieści... stali się nam bardzo bliscy po lekturze. Dzieciaki doświadczały sytuacji dobrze znanych mojemu synowi. Książka napisana z wielkim szacunkiem do młodego czytelnika. Uczy samoświadomości i pokazuje jak podejmować dobre decyzje. Historie spisane lekkim, prostym, trafiającym do dzieci językiem, a ofiarowują ogromną wartość edukacyjną. Nauczmy dzieci otwartości na innych ludzi i świat, na różnorodność.

Opowieści o tym, co w życiu ważne zostały nagrodzone w XXI edycji konkursu „Świat Przyjazny Dziecku”, otrzymując Nagrodę Główną w kategorii „Książki dla dzieci w wieku 8-17 lat”.

A 11 marca na Poznańskich Targów Książki odbędzie się oficjalna premiera kolejnej książki autora, pana Marka Michalaka „Opowieści o tym, co daje moc”. Jesteśmy jej bardzo ciekawi.

Zajrzyjcie również do wpisów prezentujących książki o wartościach dla dzieci Wielka Księga Emocji czy Wielka księga wartości. Dla rodziców Samoregulacja w Szkole – spokój, koncentracja i nauka TUTAJ.

Opowieści o tym, co w życiu ważne, Marek Michalak, wydawnictwo Ibis, 88 stron, wiek 9+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *