Więźniowie Geografii
6 - 8,  9 - 12,  Atlas,  Dla dzieci,  Edukacyjne,  Przyrodnicze

Więźniowie Geografii – pozwolą dzieciom zrozumieć świat

Więźniowie Geografii to książka, na którą trafiłam przypadkowo. Przykuła moją uwagę skutecznie. To książka, która jak mówi autor Tim Marshall w przedmowie „Pokazuje w jaki sposób geografia wpływa na relacje międzynarodowe…”, jak kształtuje historie narodów i nie rzadko powtarza na przestrzeni dziejów. To książka, której celem jest wzbudzenie pytań w głowach młodych ludzi. Ciekawości o losy świata oraz ludzi, o przyszłość. To według mnie lektura, która dzieciom w wieku szkolnym wiele wyjaśni o świecie, szczególnie w tak niespokojnych czasach, jak dziś. Więźniowie Geografii to rodzaj atlasu, w którym znajdziecie opowieść o każdym z kontynentów, ale też o wielkich mocarstwach najpotężniejszych państwach na Ziemi.

12 Map, które pomagają zrozumieć świat

Wiedzą o sytuacji geograficznej każdego z wielkich mocarstwa jak USA, Chin, Rosji, Kanady a dalej państw Bliskiego Wschodu, Indii i Pakistanu, Korei i Japonii, Ameryki Łacińskiej, Australii, Arktyki zaprezentowano na mapie. Czytelnicy poznają geograficzne fakty o rzekach, górach, morzach oraz klimacie. Stanowią one naturalną siłę lub barierę krainy i mieszkającej na niej społeczności, narodu. Poznają bogactwa naturalne ziemi na danym terenie, stanowiące o potędze państwa. Są również charakterystyczne budowle, zwierzęta, rolnictwo, skarby narodów. Teksty doprecyzowujące lub wyjaśniające część obiektów, umieszczono w chmurkach, bąblach.

Autor sięga również do przeszłości oraz istotnych momentów w dziejach państw. Zatem czytelnicy dowiedzą się jak formowały się one aż po dziś dzień. Bardzo ciekawie omówiony został rozdział Wojna i Pokój na kontynencie europejskim. Mapki prezentujące wschodnią jego część w latach od 1635 roku aż do 2002 pokazują jak nasz kraj, Polska zmieniał się na przestrzeni stuleci.

Więźniowie Geografii, a w nich Pytania oraz odpowiedzi

Jak mówiłam książka pozwala zrozumieć świat lepiej, a uporządkowane czytelne ilustracje rysują obraz.

Czytelnicy dowiedzą się czym jest czarne złoto, jak wiele daje ale również odbiera.

Dlaczego Tybet jest ważny dla Chin, a Kaszmir dla Pakistanu?

Jak doszło do podziału Korei na Północną i Południową?

Jak powstał Kanał Panamski? Czy też do kogo należy Arktyka, do której prawo rości sobie wiele krajów.

Na czym polega potęga królowej rzek Missisipi.

Pytań jest wiele oraz wiele odpowiedzi. Choć niektóre nierozstrzygnięte do końca. Pytanie więc, co przyniesie przyszłość. Jak potoczą się losy świata. Jestem wielką optymistką.

Polecam tę książkę dla dzieci, które stawiają pytania i szukają odpowiedzi. Dla tych, których interesuje świat oraz przyszłość. Genialna, wielka opowieść, w której każdy czytelnik młodszy i całkiem dorosły odnajdzie mnóstwo ciekawych wątków.

O świecie polecałam już wiele wspaniałych książek. Uwielbiamy i czytamy. Zajrzyjcie na przykład do: Atlas Podróżników. Historie Wypraw na Krańce Świata, Niezwykłe Mapy, Atlas Cudów Świata, Jedwabne Szlaki – nowa historia świata, Ja i Świat – informacje w obrazkach

Więźniowie Geografii – 12 Map, które pozwolą ci zrozumieć świat, Tim Marshall, wyd. Zysk-ska, rok wydania 2020, 80 stron, wiek 6+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *