Jedwabne Szlaki
9 - 12,  Atlas,  Dla dzieci,  Edukacyjne

Jedwabne Szlaki – nowa historia świata

Dziś z ogromną przyjemnością prezentuję Wam książkę pod tytułem Jedwabne Szlaki – nowa historia świata. To właściwie księga, w której autor, brytyjski historyk Peter Frankopan opisuje dzieje globalne świata, bo jak mówi

„Poznawanie historii pomaga nam zrozumieć przeszłość, ale także wytłumaczyć sobie teraźniejszość”.

To stwierdzenie niezwykle mnie przekonuje do wielkiej wędrówki w przeszłość po jedwabnych szlakach historii. Zapraszam również was.

Szlak starożytnego świata, Szlak wiary, Szlak chaosu

Książkę otwiera mapa współczesnego świata, by zaraz po tym przenieść się w świat starożytny kiedy narodziły się pierwsze cywilizacje. Od Mezopotamii kiedy powstał Kodeks Hammurabiego, Persji i jej podbojów, Chin i powstania dynastii Han jak również wędrownych nomadów możemy śledzić jak powstawały jedwabne szlaki handlowe i jak rosło ich znaczenie.

Jedwabne Szlaki

Wraz z towarami wędrowały idee, wierzenia, kultura i ludzie. Wszystkie te elementy ścierały się ze sobą, przenikały i inspirowały na wzajem.

Jedwabne Szlaki

Szlak chaosu, islamu oraz mądrości

Wojny religijne sprawiały, że na wiele lat na świecie zapanował Szlak Chaosu. Ciekawym wątkiem jest rozwój nauki w świecie, oraz to w jak nierównomiernym tempie on zachodził. „Kiedy świat muzułmański pasjonował się odkryciami i coraz to nowymi pomysłami, znaczna część chrześcijańskiej Europy pogrążała się w mroku zacofania, trapiona brakiem funduszy, ale i brakiem ciekawości”.

Szlak niewolników, nieba i piekła

Szlaki handlowe obfitowały nie tyko w towary, ale również w towar żywy: zwierzęta i ludzi. O czym dowiedzieć się można w rozdziale Szlak Niewolników.

Książka jest pełna zapierających dech w piersiach opowieści, o wydarzeniach z przeszłości:

  • podbojach Chingis-hana;
  • czarnej zarazie z lat 40 XIV wieku, przez którą „… w samej Europie w ciągu niespełna pięciu lat zmarło 30 procent ludności, w Egipcie 40 procent, a w Azji dziesiątki milionów ludzi”;
  • europejskich podobającą Ameryki, ludów Azteków w Ameryce Północnej oraz Inków w Ameryce Południowej;
  • wyprawie w nieznane Krzysztofa Kolumba w 1492 roku;
  • powstawaniu nowych metropolii taki jak na przykład Bagdad, który z ogromnym przepychem zbudowano w VII wieku. „Nad rzeką Tygrys wyrastały bajkowe pałace, pawilony i ogrody….”, „Bogactwo miasta było nieprzebrane…”
  • oraz wielu innych.

Wojna, katastrofa, cierpienie, rozczarowanie

Dalej wkraczamy na Szlak Wojny. Wrzenie i konflikty na całym świecie, doprowadziły w końcu w Europie do 1 wojny światowej w 1914 roku. Jej „Skutki okazały się zgubne dla milionów ludzi”, a w rozdziale Szlak Katastrofy dowiemy się, jak „Decyzje podjęte przed I wojną światową, w jej trakcie i po jej zakończeniu bardzo zmieniły nie tylko Europę, ale i Bliski Wschód”. Szlak do cierpienia to już historia bardzo współczesna bo II wojna światowa i dalekosiężne plany Hitlera. Po zakończeniu wojny o losach milionów zadecydowało trzech światowych przywódców: Churchill, Roosevelt i Stalin, a druga połowa XX wieku stała się czasem zimnej wojny miedzy dwoma supermocarstwami USA i Związkiem Radzieckim.

Świat zmieniał się i zmienia, jak pisze autor na koniec

„Historia przypomina nam mechanizmy zmian zachodzących w przeszłości i pomaga zrozumieć przyczyny tych, które zachodzą obecnie…”.

Jedwabne Szlaki to książka, którą zdecydowanie polecam dla starszych dzieci w wieku szkolnym. Pokazuje historię świata w „pigułce”, otwiera oczy na świat i kieruje myśli na ważne sprawy. Dotyka tematów trudnych i pokazuje człowieka jako istotę walczącą, która zdobywa świat powodowana różnymi, dla siebie istotnymi motywami. To książka, która daje do myślenia, zostaje w pamięci i do której się wraca. Warto, by zagościła w biblioteczce młodego człowieka.

To doskonały, okazały i wartościowy prezent, który może znaleść się pod tegoroczną choinką.

Książka jest niezwykle pięknie wydana. Duży format, gruba oprawa, piękne wnętrza. Okładka obleczona w przyjemny w dotyku, jakby „skórzany” granatowy papier, a na niej złote napisy. Wewnątrz na sztywniejszych stronicach znajdziecie intrygujące ilustracje, mapy, ryciny, zdjęcia miejsc i ludzi tworzących historię.

Mogę powiedzieć, że czytanie tej książki było ogromną przyjemnością. Z pewnością wprawi w zachwyt i zadumę młodych czytelników, którzy interesują się historią.

Jeśli wsze dzieci są zainteresowane dziejami świata, to zajrzyjcie również do wpisu na temat wspaniałej książki Rzeki. Podróż po meandrach historii, przyrody i kultury TUTAJ.

Jedwabne Szlaki – nowa historia świata, Peter Frankopan, wydawnictwo Wilga, 128 stron, wiek 6+ (uważam, że raczej dzieci 10+ skorzystają bardziej z tej przepięknej książki), świetna również dla rodziców!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *