Huśtwka
6 - 8,  9 - 12,  Dzieci i Rodzina,  Emocje i Obyczaje,  Zwierzęta

Huśtawka – piękna opowieść o uczuciach

Zupełnie spontanicznie chciałam wam dziś pokazać kolejną książkę napisaną przez Timo Parvela. Huśtawka, bo o niej mowa, to niezwykła książka o dziecięcych uczuciach. Wcześniejszy wpis tego autora o zabawnych przygodach sympatycznego chłopca Pate, możecie przejrzeć TUTAJ. Wracając jednak do Huśtawki. Głównego bohatera, małego niedźwiadka Pi, poznajemy, gdy siedzi samotnie na huśtawce. Mimo, że czeka długo nikt nie przychodzi się z nim pohuśtać. Wtedy Pi zapisuje w swoim zeszycie:

„Z huśtania nic nie wychodzi, jeśli po drugiej stronie nikogo nie ma.”

Kolejnego dnia Pi również czeka na kogoś kto pohuśta się nim na huśtawce, ale znów nic się nie dzieje. Nikt się nie zjawia. Pi siędzie smutny. Aż nieoczekiwanie zrywa się wiatr tak silny, że zgina wielki świerk aż do huśtawki, a jego wierzchołek muska puste miejsce na huśtawce i Pi zostaje wystrzelony….w kosmos. Zadziwiony ląduje na rożku księżyca. Od tej chwili zwykła historia o huśtawce zmienia się w zwariowaną, pełną fantazyjnych postaci opowieść. Opowieść, w której każda napotkana istota odgrywa niebagatelną rolę, poruszając struny uczuć targających małym niedźwiadkiem.

Kogo spotyka na swej drodze Pi?

  • Księżyc, który opowiada o tym jak huśta się ze słońcem,
  • Wielkich Drabów, którzy przepędzają go z rzeki,
  • Mewkoryba, z którym Pi mógł posiedzieć i pomilczeć i czuł się tak bezpiecznie i dobrze,
  • Innego Niedźwiedzia, który okazał się wrogi i głupi,
  • Kordeona, z którym poczuł radość i poleciał na ocalonym baloniku,
  • a w końcu małego Trzepotka, któremu współczuje bo jego stado udaje się że się z nim bawi, a tak naprawdę zbywa go i ignoruje.

Piękne myśli

Te wszystkie spotkania z dziwnymi istotami sprawiają, że w głowie Pi kłębią się małe i wielkie myśli. Dzięki wędrówce niedźwiadek wie, że na świecie nie zawsze jest fajnie, a nawet bywa ciężko. Czasem czuje się szczęśliwy, czasem bezsilny, a czasem zupełnie źle. Oto, niektóre z jego zapisków:

„Łatwo się huśtać, gdy ufa się temu drugiemu…”

„Z huśtania nic nie wychodzi, jeśli się nie słucha siebie nawzajem”.

„Czasami można poczuć radość z tego, że dasz się komuś pohuśtać”.

„Nawet z najmniejszym trzeba się pohuśtać”.

Huśtawka to piękna opowieść o tym, jak różnorodny jest świat. Jak różne potrzeby mają różne stworzenia i jak dobrze jest, gdy akceptujemy tą odmienność. Jeśli potrafimy dostrzec dobro, staramy się zrozumieć i zaakceptować kogoś takim jakim jest, świat okazuje się dużo piękniejszy.

Pi to bardzo mały i mądry niedźwiadek, a właściwie chłopiec, który ukrył się pod grubym futrem.

Polecam Wam do wspólnego czytania z dzieckiem, bo jest o czym rozmawiać podczas lektury. Oczy dziecka będą z pewnością szeroko otwarte podczas wyprawy Pi.

Huśtawka, Timo Parvela, wydawnictwo EneDueRabe, 84 strony, wiek 6+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *