Bądź sobą Pinku
6 - 8,  6+,  9 - 12,  Dla dzieci,  Emocje i Obyczaje

Bądź sobą Pinku! o asertywności i stawianiu granic

Bądź sobą Pinku! to trzecie spotkanie z Pinkiem, małym niebieskim stworkiem, którego jedno ucho jest okrągłe, a drugie trójkątne. Ten futrzasty bohater ujął nie tylko młodych czytelników, ale również rodziców. Tym razem rozmowy z Pinkiem dotyczą asertywności i stawiania granic. Od pierwszych stron tej historii Pinko postawi sprawę jasno mówiąc Chcę sam o sobie opowiedzieć. Dalej od słowa do słowa okaże się, że …dobrze jest mówić innym, gdy nam się coś nie podoba.

Rozmowy Pinka z dorosłym przedstawiają sposoby na radzenie sobie z trudnymi sytuacjami. A te opisane przez niebieskiego bohatera są bliskie dzieciom. To co spotyka stworka może spotkać każdego dnia nasze dzieci. Być może w tym tkwi moc tej książki.

Bądź sobą Pinku!

Po

Bardzo przydatne dla dzieci do zrozumienia abstrakcyjnych pojęć jakimi są asertywność, samodzielność czy odwaga do decydowania o sobie są ćwiczenia. Po każdej rozmowie stanowią jakby pauzę i moment, który pozwala dziecku zastanowić się jak to jest w jego przypadku. Co czuje gdy spotyka któraś z sytuacji:

  • gdy wstydzi się przyznać przez rówieśnikami co lubi a czego nie lubi jeść albo
  • wymaga przeciwstawienia się grupie czy może
  • trudno zmierzyć się z tym, co myślą lub mówią o nas inni
  • postawiać granicę jeśli nie chce czegoś zrobić.

O tych wszystkich i wielu innych trudnych momentach mówi dziecięcym językiem Pinko. Potem podejmuje odważne decyzje co chce zmienić w przyszłości, aby czuć się lepiej. Książka porusza niezwykle wrażliwy temat hejtu i pięknie się z nim rozprawia. Ale mówi również o tym, że czasem warto odpuścić.

Pinkowi bohaterzy są niezwykle sympatyczni. Na końcu książki czytelnik jeszcze raz zobaczy ich wszystkich, a w pustej ramce może wymalować siebie.

Filmik pochodzi ze strony wydawcy

Polecam waszej uwadze serię z Pinkiem w roli głównej. Książki kryją w sobie wielkie dziecięce emocje i są doskonałem wsparciem dla nas rodziców. Z boku czasem trudno dostrzec z czym mierzą się dzieci, a książki podpowiadają bardzo konkretnie jak rozmawiać z szacunkiem, czułością i dziecku skrzydeł.

Recenzję Pinku, odwagi znajdziesz TUTAJ.

Bądź sobą Pinku, Urszula Młodnicka, wydawnictwo Sensus Czyta Lisek, 160 stron, rok wyd. 2023, wiek 6+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *