Czino
6 - 8,  6+,  9 - 12,  Dla dzieci,  Pies,  Zwierzęta

Czino czyli jak owinąć sobie człowieka wokół łapy

Czino wzruszył ale też rozbawił nas do łez. Nastoletni kundelek o pasistym jak tygrys grzebiecie i czarnej mordce odsłania przed czytelnikami swoje psie zwyczaje i pragnienia. Nie jest urodziwy, brakuje mu tego i owego, ale ma szczęście. Jest kochany przez swoją panią. Bez ukrywania niewygodnych faktów z życia, pies opowiada nam o swej przeszłości. Porzuceniu, życiu w schronisku, a potem strachu, który czuje przed innymi czworonogami. Jego opowieść zdobią piękne, delikatne, niedosłowne ilustracje. Całość jest niezwykła. Na koniec Czino wyznaje Wszędzie dobrze, byle Razem! (ze swoją panią).

Jesteś najfajniejszym człowiekiem! Daj drugą kiełbaskę!

Nasz bohater ma nieskończenie wiele zalet, psich obowiązków i imion, które nadaje mu pani. Psia perspektywa rzeczywistości jest rozbrajająca. Czy wiecie, że spacer to nie tylko relaks ale i obowiązki? Opowieść Czino uzmysławia, że każde zwierzę ma swoje strachy, które należy uszanować. Czino boi się deszczu oraz wody i jak chyba każdy pies, najbardziej nie lubi chwili kiedy zostaje sam w domu. Choć nie tak do końca, bo kiedy nikogo nie ma w domu Czas na psoty…. można poszaleć, a na koniec umościć się wygodnie na podusi pani. Powieki opadają. Błogo zasypiam – zdradza Czino.

Czino zdradza jeszcze jedne swój sekret. Otóż ważniejsze od spaceru jest jedzenie. Nasz pies też tak ma.

Czino to książka, którą czyta się na raz, w mgnieniu oka. Tekstu jest stosunkowo mało, ale niesie ze sobą ogromną wartość emocjonalną i wiedzę o psim świecie. Wielką rolę w tej historii odkrywają wspomniane przeze mnie ilustracje. Fantastycznie prezentują cały wachlarz psich emocji. Swym kunsztem kształtują przyszłe gusta dziecięcych czytelników.

Ta książka choć zabawna i z lekkością napisana, pozwoli dzieciom lepiej zrozumieć psią naturę. Uczyni nas lepszymi opiekunami, a młodych czytelników skłoni do refleksji nad potrzebami zwierząt. Spawdźcie razem z dziećmi czy jesteście gotowi na wielką psią miłość, machanie ogonem przez sen I czy chcecie być owinięci wokół psiej łapy?

Czino czyli jak owinąć sobie człowieka wokół łapy, autorka Kasia Rozwadowska-Myjak, wydawnictwo Literatura, 96 stron, wiek 6+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *