Elementarz Ekologiczny
6 - 8,  9 - 12,  Edukacyjne,  Ekologiczne

Elementarz ekologiczny dla dzieci

Przedstawiam Wam zupełnie wyjątkowy Elementarz ekologiczny, którego lektura wprawi dzieci i Was, rodziców w zadumę. Jest wyjątkowy nie tylko ze względu na treść bo „Bycie EKO to dziś wielka misja i odpowiedzialne zadanie…” ale również z uwagi na materiały, z których został wykonany.

  • Okładka została wykonana wysokiej jakości biodegradowalnego tworzywa, nadającego się do recyklingu.
  • Papier posiada Certyfikat FSC świadczący o tym, że celuloza pozyskiwana do jego produkcji pochodzi z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony.
  • Grzbiet książki naturalnie klejony, wykonany zgodnie z zasadą zero waste. Do produkcji książki użyto możliwie jak najmniej papieru.
Elementarz Ekologiczny

Na początku książki dzieci znajdą fakty dotyczące zmian klimatycznych, jakie dziś mają miejsce na Ziemi. Mowa tu miedzy innymi o zanieczyszczeniu, wzroście temperatury na ziemi, topnieniu lodowców, czy niedoborach wody pitnej na świecie. Dalej natomiast krok po kroku Elementarz wyjaśnia, co konkretnie może zrobić każdy z nas ponieważ metodą małych kroków i małych zmian, możemy sprawić wielką globalną zmianę i uratować naszą planetę.

Masz realny wpływ na to, jak będzie wyglądała nasza przyszłość na Ziemi.

Jakie eko zagadnienia znajdziemy w Elementarzu?

Na pierwszym miejscu oczywiście Segregacja śmieci

Jak słusznie czytamy „Trzeba uświadomić sobie, że nawet jeśli tracimy śmieci z oczu, wcale nie oznacza to, że już ich nie ma”. Powinniśmy świadomie i właściwie segregować śmieci po to, by można je było poddać recyklingowi. Elementarz objaśnia jakie dokładanie rzeczy mamy wrzucić, a jakich nie wrzucać do:

  • pojemnika żółtego na plastik i metale;
  • pojemnika niebieskiego na papier;
  • pojemnika zielonego szkło;
  • pojemnika brązowego na odpady bis;
  • pojemnika czarnego na odpady zmieszane.

Dalej mali czytelnicy dowiedzą się, gdzie jadą wszystkie nasze śmieci i co się z nimi dzieje. Ta wiedza jest niezwykle cenna ponieważ budzi w dzieciach świadomość, a śmieci przestają znikać w „czarnej dziurze”.

Na drugim miejscu etykiety na opakowaniach

Tu znajdzie się wyjaśnienie czym jest Certyfikat FSC, który posiada papier wykorzystany do produkcji książki.

Plastic – nasz wróg numer jeden

„Musisz wiedzieć, że plastik rozkłada się nawet przez setki lat”.

Książka podpowiada jak zmieniać swoje nawyki na codzień, aby unikać plastiku, np. nie używać plastikowych słomek, wodę do szkoły nosić w bidonie, a pojemnik na kredki zrobić samodzielnie. Nasze dzieci są bardzo mądre i z niezwykłą powagą traktują Ziemię dlatego bez problemów pożegnały kolorowe słomki. Innym przykładem dziecięcej odpowiedzialności jej ich wpływ na zmianę plastikowych torebek, w które pakowano klocki Lego. Od 2021 roku mają je zastąpić torebki papierowe, nadające się do recyklingu. TUTAJ możecie przeczytać o dobrej zmianie, która nadchodzi w Lego.

Przyznaję, że po lekturze Elementarza zdecydowałam się na zakup wielorazowych torebek na warzywa i owoce. Co z tego, że nie brałam plastikowych torebek przy kasie jeśli wszystko co „zielone” pakowałam w plastikowe torebusie. Od teraz to zmieniam 🙂 A w Elementarzu dzieci znajdą „przepis” na samodzielne wykonanie takiej torebki.

Cenna woda oraz żywnosć to kolejne ważne tematy

Jak nie marnować wody? Jak „urządzić” lodówkę i jak przechowywać żywność, aby była dłużej świeża i w konsekwencji tego zjedzona, a nie wyrzucona.

W Elemenerzrzu jest wiele innych ważnych ekologicznych tematów. Na przykład o tym jak wymieniać się rzeczami, jak możemy redukować zanieczyszczenia powietrza, używać bezpiecznych środków czyszczących, hodować i sadzić drzewa. Wszystko po to, by

„Małymi krokami zmieniać świat na lepsze!”

Lektura Elementarza ekologicznego zachęca do działania

Dzieci znajdą w książce wiele ciekawych zadań do wykonania i quiz, aby sprawdzić wiedzę. Bardzo fajne jest to, że po lekturze dzieci będą dokładnie wiedzieć jak zmieniać świat i być ekologicznym bohaterem. Mogą zbierać nakrętki, zrobić kompostownik, znać zasady segregacji, pilnować zakręconego kranu, odmówić wzięcia ulotki, hodować rośliny i świętować Światowy Dzień Ziemi oraz Godzinę dla Ziemi.

Nasza ekologiczna skarbnica wiedzy ma formę zeszytu. Z uwagi na brak grzbietu jest delikatna i wymaga uważnego traktowania. Jest niezwykle czytelna pomimo tak wielu informacji w niej zawartych. W lekturze pomagają liczne grafiki, z umiarem i smakiem dobrane kolory. Spodoba się czytelnikom.

Po tej ekologicznej lekturze nie mogę oprzeć się bardzo smutnej refleksji. My dorośli zgotowaliśmy naszym dzieciom smutny los. Jako dzieci w naszych książkach nie czytaliśmy o tym, że wymierają zwierzęta, że do 2025 roku jedna trzecia ludzkości nie będzie miała dostępu do wody pitnej, o smogu i wielu innych druzgoczących faktach. Teraz nasze dzieci, już od przedszkola, dorastają z tą trudną świadomością. Bardzo mi jest przykro z tego powodu.

Książka Elementarz ekologiczny powinien znaleść się w każdym domu. Polecam go waszej uwadze. A jeśli szukacie innych książek o zbliżonej tematyce zajrzyjcie TUTAJ i TUTAJ aby poznać Zwierzokrację oraz Dlaczego Dzieci jedzą śmieci.

Elementarz ekologiczny, Patrycja Wojtkowiak-Skóra, Justyna Jednoróg, wydawnictwo Wilga, 80 stron, wiek 8-9 lat

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *