Ella i wykończyciel
6 - 8,  Dzieci,  Przygodowe

Ella i wykończyciel – kolonie na wesoło

Ella i wykończyciel to ostatnio wydana część przezabawnej fińskej serii Ella i przyjaciele. W czwartym tomie przeczytacie kontynuację przygód Elli oraz jej koleżanek i kolegów z klasy. Wszystkie sytuacje opisane są z perspektywy dzieci. Tak jak w poprzednich trzech tomach, sytuacja lekko wymyka się spod kontroli, po to by w naturalny i oczywisty dla dzieci sposób, zakończyć się dobrze.

Ella i wykończyciel

Zaczęły się wakacje. Dzieci z Ellą na czele, jadą na kolonie. Wszyscy bardzo się cieszą, a szczególnie rodzice. Kolonijnym opiekunem okazuje się być szkolny nauczyciel, który sam ma małe dziecko i jako kolonijny opiekun szuka ciszy i spokoju. To się chyba nie uda.

Wśród wesołych kolonistów wybucha plotka. To jasne, że na koloniach grasuje wykończyciel z Zachodu. Prawdopodobnie dybie na fajnego nauczyciela. Dzieci mają podejrzenia kto może być tym krwiożerczym potworem. Ale czy uda im się polowanie na wykończyciela? Środki obrony jak również ataku, nie są zbyt imponujące: ketchup, latarka, prześcieradło… Sprawdzi się tu powiedzenie, chcieć to móc.

Seria Ella i przyjaciele to proste historie z wyrafinowanym dowcipem. Teksty trafiają do dzieci, ale równocześnie zapewniają rozrywkę rodzicom. Nic tylko czytać razem. Swobodny styl tekstu łączy się z kolorowymi, lekkimi ilustracjami. Wyraziści bohaterzy, pomysły nie z tej ziemi oraz niewielki format czynią tę serię idealną do wakacyjnego czytania.

Po lekturze „wykończyciela” dzieci mogą nabrać większej ochoty na samodzielny, kolonijny wyjazd. Ponieważ na koloniach Elli nie ma nudy, a dzieci są bardzo, bardzo samodzielne. Polecam serię waszej uwadze.

Ella

Książki przetłumaczono na ponad trzydzieści języków, a wcześniejsze tytuły to: Ella i szantażysta, Ella w teatrze, Ella na wycieczce klasowej.

Z humorem orz przekorą napisana jest również seria rodzina Janssonów. Jeden z tytułów opisałam TUTAJ.

Ella i wykończyciel, Timo Parvela, wydawnictwo Dwukropek, rok wydania 2022, 48 stron, wiek 6+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *