13 +,  9 - 12,  Dla dzieci,  Fantasy,  Woda

Hydropolis Walcz – powrót do podwodnego świata

Drugi tom w serii Hydropolis „Walcz” o cywilizacji w podwodnym świecie jest intrygujący, mroczny i dotyka słabości, o których nikt nie chciałby myśleć. Tym razem czytelnicy znajdą się w kolonii czwartej zamieszkałej tylko przez dzieci i doglądanej przez Starszych. Razem z główną bohaterką Emmą i innymi małymi mieszkańcami, czytelnicy poznają rytuał Czterech Śmierci. I przyznam szczerze, że jest on okrutny i przerażający. Walcząc o przetrwanie z bohaterami czytelnicy doświadczą skrajnych emocji. Smutku. Bólu. Niemocy. Ale również złości, która pchnie Emmę do walki o wszystko. Hydropolis Walcz to doskonała opowieść fantasy, nie mniej z pewnością dla młodzieży co najmniej w wieku jedenastu lat.

Mroczne sekrety Hydropolis

W pierwszej części naszym przewodnikiem po Hydropolis był jedenastoletni Elek, mieszkaniec w Drugiej Kolonii Podwodnej. Tym razem swoją historię opowiada Emma. To z jej przeżyć zapisanych w pamiętniku poznamy zasady toczącego się życia w Czwartej Kolonii Podwójnej. Świat Emmy to społeczność, którą tworzą dzieci w wieku od ośmiu do czternastu lat. Starsi muszą opuść grupę. Społeczność, w której przyszło dorastać dziewczynce rządzi się ściśle określonymi regułami, a los wszystkich zależy od bezwzględnego przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

Każdego roku dzieci poddawane są próbie Czterech Śmierci. Okrutny rytuał budzący w dzieciach paniczny strach, ma przypominać oraz uświadamiać o kruchości cywilizacji jak również o zagrożeniach, które mogą nadejść w każdym momencie. Głodzie. Braku wody. Zimnie. Utracie tlenu.

Ból i złość Emmy na to co wokół rodzi się powoli, ale nieubłaganie. Dziewczynka cierpli na chorobę skóry, która nasila się w sytuacjach stresowych, które jednak pojawiać się będą coraz częściej. Emma zacznie wychodzić z cienia, a jednym z impulsów do działania będzie pojawienie się w kolonii małej Gildy.

Tajemnica Hydropolis

Czy konfrontacja Emmy ze swoimi słabościami przyniesie jej spokój oraz upragnioną wolność, która zaprowadzi ją tam gdzie wzrok się nie zatrzyma? Czym jest projekt Fundament?

Hydropolis zapiera dech w piersiach. Jest pełne zagrożeń i ograniczeń, ale daje nadzieję na przetrwanie. Okrutne zasady są koniecznością, w koloniach nie ma miejsca dla krnąbrnych i nieposłusznych. Podczas lektury czytelnicy doświadczą niesłychanie silnych emocji, które przyprawią o dreszcze. Ale będzie też o tym, co małym mieszkańcach podwodnego świata sprawia przyjemność. Nurkowanie. Polowanie w Lesie Myśliwych.

Bohaterzy podwodnego świata są samodzielni i odważni. Tworzą silną społeczność, pełną sympatii jak również napięć. Grupę, która w skrajnej sytuacji walki o życie, potrafi stanąć na wysokości zadania.

Polecam wam tę zupełnie niesamowitą powieść fantasy, jednak z zastrzeżeniem, że według mnie jest ona dla dzieci co najmniej w wieku jedenastu lat. Młodsi czytelnicy mogą nie czuć się zbyt komfortowo w opisywanych, ekstremalnych sytuacjach.

Premiera tomu 2 Walcz – 8 listopada

Pierwszą część pod tytułuem Uciekaj, znajdziecie TUTAJ.

Hydropolis. Walcz, Zygmunt Miłoszewski, wydawnictwo W.A.B., 256 stron, wiek 13+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *