Jak zmieniać
Dla Rodziców

Jak zmieniać – książka, która poprowadzi Cię prosto do celu

W nowym roku postanowiłam powrócić trochę do dzielenia się również książkami dla nieco starszych odbiorców. Interesujących, inspirujących oraz budzących ciekawość książek dla kobiet, rodziców oraz poszukujących odpowiedzi mam pokaźną półkę. A ponieważ zmian dużo, gdzie się nie obejrzeć. To dziś opowiem Wam o ostatnio przeczytanej książce pod tytułem Jak zmieniać. Autorką jej jest Katy Milkman, wykładowczyni Wharton School na Uniwersytecie w Pensylwanii, zajmującej się ekonomią behawioralną.

Jak zmieniać to wskazówki „Jak stąd, gdzie jesteś dostać się tam, gdzie chcesz się znaleźć…”. z naukowego punktu widzenia i rozumienia. Rozważania oraz wnioski są poparte badaniami. Badaniami prowadzonymi przez naukowców różnych dziedzin, na przestrzeni czasu na grupach dobranych odpowiednio do celu badawczego. Umiejętność snucia wniosków i wnikliwość autorki okazała się być kluczem do zebrania ciekawych wskazówek do pokonania lenistwa, odwlekania działań lub decyzji, niewłaściwych nawyków czy zwyczajnego zapominania o ważnych sprawach.

Ważne wnioski z Jak się zmieniać…

„…szybciej osiągniesz cele, jeśli dostosujesz swoją strategię: wyodrębnisz słabość, która hamuje twój rozwój, i w nią udrzesz”.

„…jeśli chcesz zmienić zachowanie swoje lub czyjeś, masz ogromną przewagę, zaczynając z czystą kartą, od początku, bo dawne nawyki nie działają na twoją niekorzyść”.

„…odpowiednia pora może być kluczową kwestią przy wdrażaniu zmian”.

Ponadto gdy chcemy się zmienić warto zadbać o otoczenie. A nagły impuls może okazać się bardzo pomocny w zmianie. Zmiany wprowadzamy zazwyczaj wtedy kiedy sami czujemy taką potrzebę.

Ku mojej uldze według autorski początek nie zawsze jest pozytywny, a małe zmiany są początkiem i mogą przerodzić się w prawdziwą transformację. Wielcy ludzie też zaczynają od jakiegoś punku, impulsu i też miewają pokusy, aby zaprzestać poszukiwań lub pójść po najmniejszej linii oporu do celu.

W książce Jak zmieniać znalazłam wiele ciekawych informacji, które uruchamiają gonitwę myśli i nastrajają pozytywne.

Zmiany behawioralne zachodzące w nas, ludziach są nieoczywiste i zawiłe. Choć jesteśmy bardzo różni, to nasz mózg podlega pewny schematom. Warto mieć samoświadomość potrzeby zmiany, żeby wiedzieć na czym się skupić i jaką strategię obrać, aby dotrzeć do celu.

Wiedza w książce ułożona została w rozdziałach, a każdy z nich końca się podsumowaniem i zebraniem najważniejszych konkluzji, które warto zapamiętać. Polecam Wam tę lekturę.

TUTAJ na stronie autorki możecie posłuchać ciekawych podcastów, poruszających zagadnienia psychologii człowieka.

Sukcesywnie w kategorii DLA RODZICÓW będą pojawiać się nowe ciekawe książki. Już dziś zapraszam.

Jak zmieniać, Katy Milkman, wydawnictwo Insignis, 336 stron, okładka miękka

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *