Skandynawia i Finlandia
9 - 12,  9 +,  Dla dzieci,  Edukacyjne,  Przewodniki,  Przyrodnicze

Kocie ścieżki. Skandynawia i Finlandia – recenzja

Bezsprzecznie książka pod tytułem Kocie ścieżki. Skandynawia i Finlandia kryje w sobie urok i klimat państw północy: Danii, Szwecji, Norwegi oraz powstałej sto lat temu Finlandii. Przewodnikiem po odległych zakątkach jak również niezliczonych ciekawostkach jest puszysty kocur Lumikki, w tłumaczeniu na nasz język Śnieżka. Śnieżka poprowadzi nas nie tylko po terenach Półwyspu Skandynwskiego, ale również zabierze nas w przeszłość. Poznamy zwyczaje i legendy oraz magiczne stworzenia, znane z baśni i filmów. Na samym wstępie czytelnicy poznają również trochę twardych faktów o każdym z krajów i ich mieszkańcach.

Delikatna, przejrzysta szata graficzna zachwyca. Ilustracje wprowadzają spokój ale i ruch, a niemal z każdej strony zerka na nas kocie oko Śnieżki, norweskiego kota leśnego.

Skandynawia i Finlandia – mieszkańcy

Książka mówi wiele o mieszkańcach północy i o ich szacunku do surowej przyrody. Ludzie wiele czau spędzają na powietrzu, aktywnie i z rodziną. Są zahartowani. Każdy może korzystać z darów natury, chodzić po lesie, zbierać grzyby, łowić ryby (nawet jeśli teren jest prywatny). Skandynawowie obchodzą wiele świąt, w nawiązaniu do natury.

Ciekawą i niezwykle pozytywną kwestią to spokojne, umiarkowane podejście do życia. Pojęcie Hyggy pojawiło się i u nas jakiś czas temu, ale można chyba powiedzieć, że było, minęło.

Przeszłość i przyszłość surowej północnej krainy

W dziewięciu, bogato zilustrowanych rozdziałach, czytelnicy przeczytają między innymi o:

  • Przeszłości Wikingów: łupieżczych wyprawach, codziennym życiu czy fascynującej mitologii tych dawnych ludów.
  • Mieszkańcach Laponii i zamieszkujących ją reniferów.
  • Magicznych istotach: Trolach, Keiju, Uldras, czy mieszkających pod korzeniami drzew Nisser`ach.
  • Wiosce Świętego Mikołaja.
  • Skandynawskich potrawach. Takich, które nam mogą wydawać się specyficzne w smaku i przygotowaniu. Jak również tych, które większość z nas zna z Ikea jak Kottbullar czyli pulpeciki w sosie. Czy cukierkowym święcie Fredagsslik, które uwielbiają wszystkie dzieci. Jak się dowiedziałam „cukierki w Dani są tak ważne, że mają własny park rozrywki: Bon Bon Land”.
  • Niezwykle tajemniczych mocach run i kamieni runicznych.
  • Edukacji, która pomaga znaleść własna drogę.
  • Sławnych literackich bohaterach i książkach. Zobaczcie jak wygląda Centralna Biblioteka OOdi w Helsinkach wybudowana na 100 lecie niepodległości Finlandii.

Na koniec „Słówka” w czterech językach. Język fiński różni się od trzech pozostałych.

Kocie Ścieżki. Skandynawia i Finlandia przynosi odpowiedzi na pytania: Kim są Saamowie? Jakie jest najmniej zaludnione państwo świata? Jakie kraje tworzą Radę Nordycką? Kim jest Odyn? I wiele innych.

Jeśli jesteście „podróżującą” rodziną, szukacie nowych kierunków, inspiracji lub po prostu dzieci lubią czytać o tym, jak pięknie i różnorodnie wygląd świat, to Kocie ścieżki sprawią wam wiele radości. Zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Inspirująca, ciekawa, pełna tajemnic opowieść o tym, jak piękny był i jest świat dziś.

W serii znajdziecie również tytuł Kocie ścieżki. Japonia.

Kocie ścieżki, Skandynawia i Finlandia, Jola Jaworska, wydawnictwo Mamania, wyd. 2022r., 144 strony, wiek 9+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *