Kroniki Podziemia
9 - 12,  9 +,  Bajkowe Stworzenia,  Dla dzieci,  Dzieci,  Edukacyjne,  Fantasy

Kroniki Podziemia – kolejne porywające przygody Gregora

Kroniki Podziemia to niebywała fantastyka napisana z myślą o dzieciach. Mroczne Podziemia zlokalizowane pod miastem Nowy York, kryją lud Podziemnych oraz inne mieszkające tam istoty: nietoperze, karaluchy, mrówki oraz zagrażające wszystkim zębacze czyli groźne szczury. Pierwszy tom Gregor i Niedokończona Przepowiednia jest o tym jak chłopiec o imieniu Gregor pierwszy raz trafia do Podziemia. O książce przeczytacie TUTAJ . I choć nie spodziewałam się, że chłopiec tak szybkiego powróci w mrok, to z wielką ochotą podążyłam za nim w ciemność. Tym razem Gregor witany jest w Regalii od razu jako Wybraniec, teno którym mówi przepowiednia. Atmosfera jest jednak napięta, czuć że wróg czai się blisko, a mała siostrzyczka Botka znajduje się w wielkim niebezpieczeństwie. Jedenastoletni Gregor nie waha się stanąć do walki z Zębaczami, aby ochronić siostrę.

Kroniki Podziemia to historie, których fabuły nie sposób przewidzieć. Ciekawie napisane, wciągają w wir akcji i sprawiają, że czytelnik aż drży o los ulubionego bohatera. Dowiedzcie się czego możecie spodziewać się w drugiej jak również w trzeciej części sagi. Zapraszam.

Kroniki Podziemia

Gregor i Przepowiednia Zagłady

Po udanej, choć trudnej ucieczce z Podziemia, życie Gregora i jego rodziny z wolna wraca do normalności. Uratowany ojciec pozostaje bardzo słaby i chory, a rodzina ledwie wiążą koniec z końcem. Pewnego zimowego popołudnia, Gregor idzie na sanki z Botką. Wystarcza chwila nieuwagi i dziewczynka zostaje porwana. Chłopiec szybko odkrywa, że trop wiedzie do podziemnego tunelu. I choć bardzo nie chce, wraca do Podziemia, aby ponownie uratować siostrzyczkę.

W Podziemiu George od razu natyka się na dwóch Zębaczy, którzy tylko czyhają, aby go skrzywdzić. Z pomocą chłopcu przychodzi Ares, jego zespolony nietoperz. Dalej akcja toczy się bardzo szybko. Pod okiem dawnych przyjaciół, George przejdzie szkolenie oraz lekcje wyjątkowych umiejętności od szczurzycy Dygotki. Chłopcu i zjednoczonemu podziemiu przyjdzie stoczyć zaciętą walkę, z której nie wszyscy powrócą do Regali.

Na czytelników czekają naprawdę wspaniałe przygody.

Gregor i Klątwa Stałocieplnych

Trzecia część zaczyna się niespokojnie. Gregor czeka na wieści od przyjaciół z Podziemia, a te nie nadchodzą. Coś musiało się stać. Jednocześnie chłopiec próbuje odszyfrować kolejną, trzecią przepowiednię Sandwicha, założyciela Podziemia. Przepowiednię przekazała chłopcu Nerissa, aktualna królowa Regali, zastępująca zaginioną podczas walk jedenastoletnią Luksę.

Niespodzianie Gregorowi nadarza się okazja do spotkania z przyjaznym szczurem Ripredem. Gryzoń przybywa przez pralnię by przekazać chłopcu złe wieści o zarazie i panującym w Podziemiu głodzie. Jak również o chorobie Aresa, nietoperza zespolonego z chłopcem.

Czas zejść w Mrok

Gregor ponownie musi zejść w mrok i to z małą Boską. Tylko oni mogą wypełnić przepowiednię i ocalić krainę przed zagładą. Zmuszona szczurzym atakiem na dom, mama zgadza się na wyprawę dzieci. Stawia jednak warunek, schodzi do podziemia z nimi. Zaczyna się kolejna pasjonująca, ale również niezwykle groźna wyprawa oraz walka z niszczącą stałocieplnych zarazą. Czy uda się pokonać zarazę? Czy Luksa odnajdzie się w mrokach? I czy wszyscy powrócą do domu? Mam wrażenie, że to nie koniec tej opowieści.

Mieszkańcy i obrońcy Podziemi

Kroniki Podziemia to wspaniała opowieść fantasy z niezwykle silnymi postaciami. Głównego bohatera Gregora poznajemy, w chwili gdy ma dziewięć lat. W tomie trzecim to już dwunastoletni chłopiec, który wie że jest wojownikiem w Podziemiach. W prawdziwym życiu też radzi sobie nieźle, choć tu wyzwania są bardziej prozaiczne. Gregor dba o siostry, chodzi do szkoły, wspiera rodzinę pracując u sąsiadki pani Cormaci. Podejrzewam, że ta miła starsza pani, wkrótce zostanie częścią tej przygody. Poza Gregorem w Kronikach jest wiele genialnych, charyzmatycznych postaci w tym, również zwierzęta. Stworzeniom powszednie niedarzonych sympatiom, jak: karaluchy, szczury czy nietoperze autorka nadała silne cechy charakteru, obrońców swojego domu. Możemy ich obserwować z zupełnie innej perspektywy.

Wszystkie trzy tomy są świetne i czyta się je z ogromną ciekawością. Jest odrobinę mrocznie, ale autorka zachowuje bezpieczny balans i książki świetnie nadają się dla młodszych wielbicieli fantasy. Polecam Waszej uwadze, a my czekamy na kolejny tom.

Kroniki Podziemia:

1 tom – Gregor i Niedokończona Przepowiednia – recenzja TUTAJ

2 tom – Gregor i Przepowiednia Zagłady, Suzanne Collins, wydawnictwo Poradnia K, 304 strony, wiek 9+

3 tom – Gregor i Klątwa Stałocieplnych, Suzanne Collins, wydawnictwo Poradnia K, 336 stron, wiek 9+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *