Książka o Górach
9 - 12,  9 +,  Dla dzieci,  Edukacyjne,  Góry,  Wielcy Ludzie

Książka o Górach dla dzieci i młodzieży

Książka o Górach to ekscytująca wyprawa do krainy gór, na którą zabiera nas miłośnik gór oraz podróżnik Robb Maciąg. Jak zapewnia, góry są dla każdego i zostało w nich jeszcze wiele do odkrycia. Wszak pokrywają jedną czwartą naszej planety. Ci, którzy ukochali góry wiedzą, że należy im się respekt, a człowiek wobec ich wielkości jest zaledwie drobiną.

Książka to skarbnica wiedzy o tym jak powstały góry, w jaki sposób je odkrywać i czy do tego potrzebne jest „prawo jazdy”. Czytelnicy poznają zasady bezpieczeństwa w górach jak również dowiedzą się, kto chroni nas i niesie pomoc w nagłych sytuacjach. Tytuł jest bogato i ciekawie zilustrowany przez Patriciję Bliuj Stodulską (na końcu wpisu znajdziecie link do profilu ilustratorki). Ilustracjom nie można odmówić artyzmu, który trafia zarówno do młodszych jak i starszych czytelników.

My nasz egzemplarz Książki o Górach zabraliśmy na majową wyprawę w Góry Stołowe. Było więc klimatycznie, ciekawie i inspirująco.

Książkę o Górach …

tworzy osiem ciekawych rozdziałów plus dodatek o polskich ludziach gór. Mowa tu o tych, którzy mieli odwagę zdobywać najwyższe szczyty na Ziemi. Co czytelnicy znajdą na kartach książki?:

Góry:

  • Rozdział o tym, czym są góry okiem geologów i jak powstawały.
  • Bliżej poznacie Tatry oraz ciekawostki związane z nazwami szczytów i ciekawych górskich miejsc.

Zanim pójdziesz w góry:

  • Dowiecie się jak przygotować się do wyjścia w góry i jaką formę spotkania z górami wybrać dla siebie: wycieczkę, trekking czy też wspinaczkę. Autor w prosty sposób wyjaśnia czym jest alpinizm, taternictwo oraz himalaizm.

Szpej

  • W opowieści wplecione jest wiele pojęć stricte związanych z górami: raki, czekan, trikunie, liny poręczowe, jumar zwany małpą, ale również zwykła drabina. Ciekawie jest poznać historię tych narzędzi. Czy wiecie, że W Polsce poprzednikiem czekana była ciupaga…
  • W tym rozdziale również o tym, co alpinista zabiera do plecaka.

Mount Everest

  • Najwyższa góra świata, która rozpala wyobraźnię wspinaczy. Ten rozdział odpowie na pytania: skąd wiadomo, która góra jest najwyższa na świecie? oraz jak zmierzono Mount Everest, który ma 29 029 stóp czyli 8849 metrów. Tybetańską nazwa Everestu to Czomolungma czyli Matka – Bogini świata.
  • Czytelnicy poznają historię pierwszych zdobywców Everestu oraz przeczytają jak dziś wygląda „kolejka” na najwyższą górę.

Zdrowie w wysokich górach

  • Rozdział o tym, z czym mierzy się człowiek na wysokości. Jaki wpływ ma na ciało i umysł mróz, ekspozycja czy dużo mniej tlenu w powietrzu. Czym jest strefa śmierci i jak się aklimatyzować, aby przetrwać i osiągnąć bezpiecznie cel. Ciekawe: Z grubsza licząc, żeby każdy członek trzyosobowego zespołu dostał po pełnym kubku herbaty, potrzeba godziny.

Kolejne rozdziały to Górskie korony, Po Polsku oraz Nie Tylko Himalaje. W tym pierwszym czytelnicy przeczytają między innymi o ośmiotysiecznych szczytach tworzących Koronę Ziemi oraz koronie Gór Polski składającej się z dwudziestu ośmiu szczytów. Po Polsku jest trochę o Lodowych Wojownikach z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, którzy na przekór wszystkiemu szli w góry i odnosili niemożliwe wręcz sukcesy. Jest też po prostu o rzeczach niemożliwych. Takich jak wspinaczka na wózku, wspinaczka na ścianie, która wyrasta z wody czy zjazd na nartach z K2. Nie tylko Himalaje wspominają o tym, czego boją się wspinacze, przynosi pecha oraz o tym, co jest jeszcze do zdobycie.

Jak pisze autor w górach wszystko jest inne, za to w książce jest wiele ciekawych historii o górach. Odważnych ludziach oraz praktycznych porad jak zacząć przygodę, która prowadzi w góry. Książka niezwykle wciągająca i pełna pasji. Spisana w niej wiedza inspiruje i motywuje do wyznaczania własnych, nie koniecznie himalajskich celów. Polecam ogromnie.

Pracę ilustratorki Patricija Bliuj Stodulskiej podejrzycie na profilu TUTAJ

Książka o Górach, autor Robb Maciąg, ilustracje Patrycja Bliuj-Stodulska, wydawnictwo Agora, 168 stron, wiek 9+

strona wydawnictwa TUTAJ

Więcej tytułów o górach, o których pisałam znajdziecie TUTAJ

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *