Olbrzymia przygoda Byllego
9 - 12,  9 +,  Bajkowe Stworzenia,  Dla dzieci,  Dzieci,  Las,  Przygodowe

Olbrzymia przygoda Bylly`ego w magicznym lesie

Jeśli lubicie powieści fantasy i przygody, za którymi kryje się zaskakujący świat to Olbrzymia przygoda Bylly`ego jest dla was. Razem z przyjaciółmi Byllym, Anią, Jimmym oraz Andym czytelnicy wyruszą do Wodospadowego Lasu. O lesie, otoczonym krzemiennymi blokami krążą legendy w lokalnej społeczności. Ponoć dzieją się tam różne rzeczy, a przeszłość kryje mroczną historię. Ale nasza czwórka bohaterów to paczka z sąsiedztwa…. robią wszystko razem: wymyślili wspólne gry, ścigali się na rowerach, wygłupiali i w ogólne świetnie się bawili. Czują się dobrze w swoim towarzystwie, rozumieją swoje pasje i wspierają wzajemnie. A ich dziecięca ciekawość jest wielka i nie zna granic. Za sprawą sekretnego wejścia do lasu rozpocznie się przygoda.

Olbrzymia przygoda Bylly`ego

Na pierwszą wyprawę do lasu dzieci wybierają się w składzie Bylly, Ania i Jimmy. Ten ostatni jest wielkim miłośnikiem przyrody, zatem kiedy tylko wkraczają do lasu, radzi pozostałym po prostu ruszyć tropem przyrody, która zaprowadzi ich w interesujące miejsca. Tak też robią i wkrótce docierają do wielkiego, starego drzewa. Za namową kolegi wszyscy troje wymieniają uściski z drzewem. Dalej sprawy potoczą się bardzo szybko. Na swojej drodze przyjaciele spotkają Bazyla, leśnego duszka. To będzie śmieszne spotkanie, bo tak jak dzieci nigdy nie widziały duszka, tak duszek nigdy nie widział żadnego ludzia. Znajdują jednak nić porozumienia i Bazyl prowadzi towarzystwo do wioski, aby przestawić dzieci dowódczyni Mirren. Dzieci są zachwycone światem, do którego udało im się wkroczyć. Powitał ich jakby odrębny świat pełen magii, maleńkie domki, światełka oraz małe przyjazne im duszki.

Okazuje się, że duszki żyją w harmonii z Rytmem natury i mają swoją rolę do odegrania, tak jak wszystkie żyjące istoty. Jednak ostatnio Rytm trochę jakby gubi… rytm i w lesie narastają kłopoty. Dzieci muszą wracać do domu, ale już wkrótce Billy powróci do lasu wołany na ratunek przez Bazyla.

Co wyniknie z zakłóconego Rytmu natury? Jakie stwory i niestworzone przygody czekają na dzieci? Czy Wodospadowy Las słusznie jest otoczono murem, a na gnębiciela podziała zabójcza dobroć? Na pełnego marmolady pączka po lekturze Olbrzymiej przygody wszystko stanie się jasne.

Gdzie magia splata się z rzeczywistością…

Olbrzymia przygoda Bylly`ego to genialna opowieść, o zwykłych dzieciakach i niezwykłych przygodach. Polubiliśmy bohaterów oraz wszystkie magiczne stworzenia, nawet buny wydawały się w pewien sposób sympatyczne. Mamy tu zestawienie dwóch światów: zwyczajnego i magicznego, w którym wszystko się może zdarzyć i spełniają się życzenia. Natomiast w realu są relacje z równieśnikami i rodzina, szkolne sprawy oraz kłopoty z ocenami, bałagan jak również inne znane dzieciom przeciwności losu jak agresywny gnębiciel Bruno z sąsiedztwa czy zniszczony rower.

Fajne było również to, że każde z dzieci było „jakieś” i tę swoją wyjątkową cześć z siebie dawały przyjaciołom. Rodzice Billego mieli pub Zielony Olbrzym, dzięki czemu chłopiec nie stronił od ciekawych smaków wśród których dorastał. Moment, gdy Billy dzieli się z przyjaciółmi kanapką z łososiem, wprawiła nas w ogromną chęć jego zjedzenia. To niezwykle fajny pomysł, aby do książki przemycić zdrowe nawyki, ciekawe smaki i podpowiedzieć czytelnikom, że warto próbować. Czytając poznacie przepis dziadka na owsiankę, która odmieni wasze życie! Wiadomka. Autorem książki jest Jamie Oliver, znany brytyjski kurzach i autor programów kulinarnych. Książkę tę napisał dla swoich dzieci.

Równie ciekawy i edukacyjny wątek dotyczy Rytmu przyrody, w której każdy ma swoje miejsce. Dobrze jest przekazać dziecku, że wszystkie istoty potrzebują się nawzajem, aby panowała harmonia w świecie przyrody. Jak mówi dziadek w rozmowie z Billym Wszyscy sądzą, że przyszłość przyniesie odpowiedzi na ich pytania, ale mnie się wydaje, że czasami warto szukać tych odpowiedzi w przeszłości.

Książka napisana jest większą czcionką wspierającą samodzielne czytanie. Ważne dialogi są pogrubione. Są również rozdziały, co moim zdaniem jest wygodne oraz praktyczne. Tekst przeplatany jest licznymi ilustracjami. Mimo, że czarno białe to wyjątkowe urocze.

Czas spędzony z Byllym i jego przyjaciółmi pobudza wyobraźnię, uruchamia empatię, dodaje pewności siebie oraz zapewnia kulinarne doznania. Nie przegapcie tej książki. Zdecydowanie polecam

O bajkowym lesie przeczytacie również w książce Zaklęty Las TUTAJ.

Olbrzymia przygoda Bylly`ego, Jamie Oliver, wydawnictwo Insignis, 325 stron, wiek 9+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *