Opowieści z Puszczy Sudeckiej
3 - 5,  6 - 8,  Bajkowe Stworzenia,  Dla dzieci,  Las,  Przyrodnicze,  Zwierzęta

Opowieści z Sudeckiej Puszczy: Jesień i Zima

Dziś chciałabym wam pokazać Opowieści z Sudeckiej Puszczy. W porze Jesieni i Zimy to doskonała propozycja na rodzinne czytanie, gdy na dworzu coraz chłodniej. Czytelników otuli i oczaruje puszcza pełna sekretów oraz jej zwierzęcy bohaterzy. Borsuk, Dzik, Jeż, Muflon.. oraz wielu innych wspaniałych, futrzanych mieszkańców lasu. Okazuje się, że w puszczy cały czas się coś dzieje, a każde zwierze ma łapy pełne roboty. W fabułę opowieści autor wplótł mnóstwo przyrodniczych informacji i ciekawostek. Dzięki czemu dzieci dobrze poznają zwyczaje zwierząt i procesy zachodzące pośród drzew. Ujmujące są również szczere relacje miedzy zwierzętami, przyjaźń i wsparcie, które sobie okazują. To książki, które poruszą dziecięce serca i wzbudzą pozytywną ciekawość wobec tego, co dzieje pośród drzew.

Opowieści z Sudeckiej Puszczy – Jesień

Na prośbę burmistrza Dzika, jesienią do Sądeckiej Puszczy przybywa Borsuk. Jest fachowcem budowlanym, który ma zaradzić problemowi suszy w lesie. Bada dokładnie teren i możliwe przyczyny braku wody. Sprawa nie jest oczywista. Borsukowi w pracy towarzyszy spotkany przypadkiem mały Jeż, ale pojawiają się również inne fascynujące zwierzęta: muflon czy bobry. Dzieci dowiedzą się wiele o napotkanych futrzakach. Borsuk podchodzi do zadania poważnie i w niesłychanie logiczny sposób tropi przyczynę suszy. Jednak w puszczy mieszkają nie tylko zwierzęta, ale także … magiczne stworzenia: Moczarowa Baba czy Duch Lasu, który strzegą jej tajemnic…

Zima

Zima rozgościła się w dolinie na dobre…, a nasz borsuczy budowniczy zapadł w sen. Śnieg szczelnie otulił jego norę i dopiero głód wywabił go z ciemnego domostwa. Pomimo chłodu udał się do swego druha Dzika na skraj puszczy. Schronienie znalazł również u przyjaciela bobra.

W puszczy czuć prawdziwy ziąb i dzieją się dziwne rzeczy, ktoś wycina drzewa, a wśród migrujących muflonów i mieszkańców doliny wybuchają kłótnie. Borsuk i Dzik wiedzą, że Siła pomaga czasem wygrać pojedynczą bitwę, ale nigdy nie prowadzi do prawdziwego zwycięstwa… Zima w Sudeckiej Puszczy jest pełna wyzwań i przygód, a zwierzęta czujne. Korzenie drzew szepczą i wszystko się może zdarzyć.

Opowieści z Sudeckiej Puszczy to przygoda, w której czuć rytm natury, a nie pośpiech. Wspaniałe zwierzęta naszych lasów zdradzają swoje sekrety. Czytając poczujecie się w puszczy przytulnie w otoczeniu futrzanych mieszkańców. Dzieci dowiozą się mnóstwa przyrodniczych faktów, na przykład o tym, że zwierzęta zmieniają ubarwienie na zimę, a zima bywa niebezpieczna bo mieszkańcom lasu brakuje pożywienia.

Z wielką przyjemnością dowiemy się co dzieje się Wiosną w Sudeckiej Puszczy.

Jeśli czytanie o lesie i jej mieszkańcach sprawiają waszym dzieciom przyjemność, polecam również lekturę serii Klinika Małych Zwierząt TUTAJ.

Opowieści z Sudeckiej Puszczy: Jesień (136 stron), Zima (138 stron), Marcin Pajdak, wydawnictwo Moc Media, wiek 5+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *