Pies na medal
6 - 8,  6+,  9 - 12,  Dla dzieci,  Pies,  Zwierzęta

Pies na Medal – każdy byłby dumny z takiego psa

Pies na medal to książka dzięki której czytelnicy spotkają mądre i dzielne psy w służbie człowiekowi. Autorka Barbara Gawryluk z wielką wrażliwością opisała niezwykłe psy, które w trudnych warunkach ratują życie ludziom. Dzieci dowiedzą się jakie psie rasy mają predyspozycje do bycia bohaterem, jak wygląda psie szkolenie oraz kto im wówczas towarzyszy. Poznają dwanaście historii z życia wziętych, w których prawdziwi imienni czworonożni bohaterzy wykażą się wielką odwagą. W tych przygodach dzieci udadzą się na między innymi na lotnisko, na wybrzeże, w góry na szlak turystyczny i hale oraz aż do Laponii. W każdej historii pojawiają się specyficzne dla miejsca czy sytuacji słownictwo. Wynotowane i wyjaśnione na końcu każdego rozdziału są dodatkowym elementem edukacyjnym w tej cudownej psiej opowieści.

Pies na medal

Jak mówi autorka prawdziwe psie historię odkryją przed dziećmi Psy pracujące, wspierające ludzi, ratujące ich w trudnych warunkach… Wśród nich między innymi:

  • Falco pies pasterski pracujący na lotnisku jako specjalista od odstraszania ptaków i innych zwierząt.
  • Mara corel spanielka, specjalistka od materiałów wybuchowych.
  • Morus, nowofundland, ratownik morski.
  • Limba doświadczona suczka rasy owczarek podhalański, strzegąca i zaganiająca owce na hali.
  • Badyl, pies policyjny który odnalazł w lesie małego Leosia.
  • Luna, labradorka, pies terapeuta opiekująca się małymi pacjentami.
  • Junior, kundelek towarzysz seniorów.
  • czy Apa, alaskan husky, przewodniczka psiego zaprzęgu w dalekiej Laponii.

W każdej historii czytelnicy poznają psa, jego rasę jak również cechy oraz predyspozycje. Dowiedzą się w jaki sposób pies jest szkolony do swojej roli oraz jak często poddawany jest testom, aby kontynuować swoją służbę. Każda służba wymaga innego szkolenia, ale jedno jest niezmienne, silna więź zwierzęcia z człowiekiem. To więź, która łączy psy z opiekunami sprawia, że czworonogi są w stanie poświęcić wiele bez chwili zastanowienia. Psy strażackie, przewodnicy, terapeuci, tropiciele, ratownicy, wszystkie z merdnięciem ogona służą ludziom.

Pies na medal jest ciekawą, emocjonującą, pełną akcji i wiedzy o psach lekturą. W każdej opowieści wiele się dzieje. Zmieniają się bohaterzy, miejsca i zdarzenia. Momentami wzruszające przygody pełne są szacunku i podziwu dla oddania zwierząt. Historie o tych ciężko pracujących na codzień zwierzętach sprawią, że dzieci popatrzą na psy z innej perspektywy. Pies na medal to książka która budzi dobre emocje. Nie ma w niej niepotrzebnej sensacji, jest za to mądra narracja. Książka napisana prostym językiem trafi do serc dzieci.

Radość psiego czytania

Psie historie są bogato ilustrowane. Każdy z czworonogów został uwieczniony, zatem możecie się spodziewać wielu ogonów, wiszących jęzorów, wpatrzonych oczu, dyndających par uszu oraz włochatych łap, które niosą psa.

Każdy rozdział kończy się sekcją Dowiedz się więcej!, w której prezentują się słowa, które mogą być dzieciom nieznane. Są wśród nich na przykład: osoba ociemniała lub niewidoma, goprowiec, pozorant, maszer, klatka kenelowa, trzęsawisko czy kortyzol. Być może również rodzice odkryją coś nowego. Kto wie. Czytanie razem przynosi korzyści zarówno małym jak i dużym. Polecam tytuł Pies na Medal waszej rodzicielskiej uwadze.

Inne psie historie, pełne łap jak również merdających ogonów znajdziecie w kategorii Pies, TUTAJ.

Pies na Medal, autorka Barbara Gawryluk, ilustracje Marta Kulesza, wydawnictwo Literatura, 192 strony, wiek 6+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *